11 حقیقت سرگرم‌کننده درباره تاریخ خودرو که جالب است بدانید
آخرین بروزرسانی در تاریخ 16 تیر 1401

1. برف پاک کن های شیشه جلو توسط زنی به نام مری اندرسون اختراع شد

در سال 1905، مری اندرسون برف پاک کن های شیشه جلو را اختراع کرد تا به دردسر رانندگی در باران یا برف برای همیشه خاتمه دهد. قبل از اختراع برف پاک‌کن ها، رانندگان مجبور بودند مکرراً از اتومبیل خود پیاده شوند و شیشه جلو را با دست تمیز کنند.

 

11 حقیقت سرگرم‌کننده درباره تاریخ خودرو

2. ترمزهای ضد قفل  (ABS) بیش از 50 سال پیش اختراع شدند

اولین ترمزهای ضد قفل یا ABS در دهه 1920 اختراع شدند و در دهه 1990 محبوبیت بیشتری پیدا کردند. امروزه اکثر خودروهای مدرن دارای سیستم ترمز ضد قفل یا ABS هستند.

 

3. اصطلاح "Tune-Up" توسط هنری فورد در حین کار بر روی اولین نمونه اولیه اتومبیل خود ایجاد شد.

هنری فورد زمان زیادی را صرف کار روی خودرو کرد و متوجه شد که وقتی سیم‌پیچ‌ها به درستی با هم کار می‌کنند، صدای وزوز به گوش می‌رسد. به عبارت دیگر اگر سیم‌پیچ‌ها صدای وزوز تولید نمی‌کردند، نشان می‌داد به تنظیمی نیاز دارند که بعداً او آن را Tune-Up نامید.

 

4. اولین وسیله نقلیه الکتریکی در سال 1832 ساخته شد

رابرت اندرسون اولین خودروی برقی را در سال 1832 ساخت. سپس در دهه 1990، جنرال موتورز EV1 را تولید کرد که به عنوان اولین خودروی الکتریکی تولید انبوه شناخته می شود. امروزه بسیاری از رانندگان برای کمک کاهش آلایندگی کربن تصمیم به خرید یک خودروی الکتریکی می‌گیرند.

 

5. اولین مسابقه اتومبیلرانی جهان در سال 1895 با سرعت 15 مایل در ساعت برگزار شد.

از سال 1895 همه چیز تغییر کرده است، و خوشبختانه، ماشین‌ها می‌توانند با سرعتی بسیار سریع‌تر از 15 مایل حرکت کنند. اگر ماشین‌ها هنوز هم می‌توانستند حداکثر سرعت 15 مایل در ساعت برانند، زمان زیادی طول می‌کشید تا بتوانند یک دور در پیست بزنند.

 

11 حقیقت سرگرم‌کننده درباره تاریخ خودرو

6. چراغ های ترمز در سال 1905 اختراع شدند

قبل از اختراع چراغ‌های ترمز، بسیاری از رانندگان به علامت‌های دستی اعتماد می‌کردند تا به دیگران بگویند که قصد ترمز گرفتن دارند. این موضوع خصوصا در شب مشکل ساز بود زیرا تاریکی دیدن علامت‌های دست را دشوار می کرد. در حال حاضر، چراغ های ترمز یک الزام برای وسایل نقلیه است، زیرا یک ویژگی ایمنی مهم برای هر خودرو محسوب می‌شود.

 

7. اولین سفر جاده ای ثبت شده در اوت 1888 توسط برتا بنز انجام شد

برتا بنز، همسر کارل بنز که اولین خودروی کاربردی را اختراع کرد، به همراه دو پسرش سفری جاده ای از مانهایم به Pforzheim آلمان داشتند. سفر 66 مایلی اولین سفر جاده ای طولانی مدت بود که تا به حال ثبت شد و حدود 7 ساعت طول کشید.

 

11 حقیقت سرگرم‌کننده درباره تاریخ خودرو

8. مخترع کروز کنترل، رالف تیتور، نابینا بود

رالف تیتور در پنج سالگی تصادف کرد که باعث نابینایی او شد. اما تصادف هرگز مانع از کنجکاوی و ابتکار او نشد! او در نهایت تصمیم گرفت مکانیزمی ایجاد کند که هم بتواند سرعت خودرو را ثابت نگه دارد و هم در مصرف سوخت صرفه‌جویی کند. این اولین مکانیسم کروز کنترل "Speedostat" نام داشت.

 

9. قبل از اختراع فرمان، رانندگان از یک اهرم برای هدایت خودرو استفاده می کردند.

فرمان در کلیولند اوهایو توسط فردی به نام الکساندر وینتون اختراع شد. در سال 1896، وینتون مجموعه‌ای از اختراعات مربوط به اتومبیل را آغاز کرد اما اکنون بیشتر به خاطر فرمانش معروف است.

 

10. رادیو ماشین اولین بار توسط شورولت معرفی شد

در سال 1922 اولین رادیو اتومبیل توسط شورولت معرفی شد. دولت می‌خواست آن را ممنوع کند زیرا آن را برای راننده حواس‌پرتی تلقی می‌کرد، اما این ممنوعیت اجرا نشد. تا سال 1963، اکثر وسایل نقلیه دارای رادیو بودند.

 

11. اولین کمربند ایمنی در سال 1959 معرفی شد

ولوو آمازون 120 و PV 544 اولین مدل هایی بودند که در آن‌ها از کمربند ایمنی استفاده شد. نیلز بوهلین، مهندس ولوو، با توسعه کمربندهای ایمنی شهرت زیادی پیدا کرد. از سال 1968، همه وسایل نقلیه ملزم به داشتن این کمربند ایمنی به عنوان یک ویژگی ایمنی بودند.


تاریخ خودروترمز Absچراغ خودرو