بررسی دنا پلاس توربو + قیمت روز خودرو
آخرین بروزرسانی در تاریخ 16 فروردین 1398

از عمده مشکلات برخی از محصولات ایران خودرو همانند سمند، دنا و حتی سورن در مقایسه با رقبای خود، بخصوص رقبای چینی، این بود که مشکلات فنی و همچنین نبود قدرت و شتاب کافی باعث می شد تا این محصولات در رقابت با محصولات چینی بخصوص در بخش قیمت شکست بخورند و ترجیح بسیاری از افراد خرید خودرو های چینی به جای بسیاری از محصولات ایران خودرو باشد.

 

ایده ساخت دنا پلاس توربو

باتوجه به شکست ها متعدد در رقابت با خودروهای چینی که پیشتر به آن پرداختیم، ایران خودرو رو به ساخت نسخه های توربو از دنا پلاس و سورن نمود. که البته لازم به ذکر است همچنان کیفیت پایین ساخت در این نسخه ها نیز مشاهده می شود، اما به علت داشتن قیمتی قابل رقابت با محصولات چینی و همچنین وجود شتاب قابل قبول در نسخه های توربو توانستند سهم خوبی از بازار را به دست بیاورند.

 

ساخت خودرو دنا پلاس توربو و سهم مناسب آن از بازار

 

بررسی مشخصات ظاهری دنا پلاس توربو

ظاهر دنا پیش از این نیز به علت شباهت به بسیاری از نسخه های به روز خارجی، از توجه ویژه برخوردار بود. اما در نسخه دنا پلاس توربو، افزایش سایز هوشمندانه رینگ ها، ظاهر بهتری به نسخه توربو نسبت به نسخه های معولی دنا داده است.

اما متاسفانه همچنان قدیمی بودن کلی پلتفرم خودرو در کنار طراحی نوین تر، یک ناهماهنگی کلی را به دنبال دارد که از جمله نکات منفی طراحی ظاهری دنا پلاس توربو و همچنین تم کلی طراحی آن به چشم می خورد.

البته باتوجه به نرخ تورم و تحریم ها دور از انتظار نمی باشد که بزودی شاهد جایگزینی رینگ های  آلومینیومی با رینگ های فولادی و قالپاق باشیم. که این جایگزینی به سایر نکات منفی مشخصات ظاهری دنا اضافه خواهد شد.

 

 

 

بررسی پیشرانه دنا پلاس توروبو

طبق گفته های ایران خودرو، بازبینی هایی که در قسمت پیشرانه توربو انجام گرفته، به ویژه در قسمت اینترکولر، پیشرانه 1.7 لیتری این خودرو نسبت به گرما مقاومت بیشتری دارد. هرچند این پیشرانه همچنان نسبت به استاندارد و تولیدات جهانی در سطح متوسط می باشد، اما خوب نسبت به رقبای خود در سطح ایران و بخصوص رقبای چینی خود قابل قبول می باشد.

 

خودرو دنا پلاس توربو قابل قبول در مقایسه با رقبای چینی
 

 

بررسی تفاوت دنا پلاس معمولی با نسخه توربو آن

تا دور موتور 2200 تفاوت چندانی بین نسخه معمولی و توربو دنا مشاهد نخواهید کرد. پس از گذر از دور موتور 2200 نسخه توربو ویژگی های اصلی خودرو را نسبت به نسخه معمولی نمایان می کند. فراموش نکنید پیش از رسیدن به دور موتور 5000 ، دنده را سبک نمایید تا افزایش قدرت و شتاب این خودرو را نسبت به نسخه معمولی آن تجربه کنید.

در این بین گیبرکس دنا پلاس توربو از عملکر مناسبی برخوردار است و صد البته شتاب حدود 11 ثانیه ای آن نسبت  به نسخه معمولی دنا، قابل توجه ویژه می باشد.

 

خودرو دنا پلاس توربو / نمای داخلی

 

 
نکات مثبت کلی دنا پلاس توربو:

توانایی حرکت نسبتا خوب و شتاب مناسب در مقایسه بارقبای خود

باتوجه به ظاهر و مشخصات فنی نسبت به رقابای چینی خود از قیمت مناسبی برخوردار است

وجود خدمات پس از فروش گسترده در سطح کشور

 

نکات منفی دنا پلاس توربور:

کیفیت پایین ساخت

قدیمی بودن پلتفرم

عدم هماهنگی در طراحی بخش های مختلف خودرو

کیفیت فنی ترمز در حد متوسط  جهانی می باشد

بسیاری از ضعف های ایمنی دنا پلاس در نسخه توربو آن همچنان مشاهده می شود

 

بررسی قیمت روز خودرو دنا پلاس در بازار:

 

قیمت روز خودرو دنا پلاس توربو در بازار

 


بررسی خودرو دناقیمت روز دناقیمت دنا پلاس توربوبررسی فنی دنا پلاسدنا پلاس توربو