اصول اولیه تعمیر و نگهداری خودرو که هر راننده‌ای لازم است بداند
آخرین بروزرسانی در تاریخ 07 تیر 1401

بسیاری از مشتریان تصور می‌کنند خرید اتومبیل یا کرایه خودرو پایان یک فرآیند خواهد بود، اما این تفکر اشتباه است. خرید یا کرایه خودرو آغاز یک راه محسوب می‌شود، راهی که برای طی کردن آن به یادگیری اصول تعمیر و نگهداری خودرو نیاز خواهید داشت. در حقیقت تملک خودرو سرآغازی یک پروسه است که  طی آن بایستی از اتومبیل خود مراقبت کنید تا خودرو نیز همراه و همسفر خوبی برای شما باشد. در این مقاله از مجله خودرو ناواران، نگاهی به اصول تعمیر و نگهداری خودرو خواهیم داشت که یادگیری آن برای هر راننده‌ای ضروری است؛ لطفا تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

 

در ادامه می‌خوانید...

 

تعمیر و نگهداری خودرو - مجله خودور ناواران

ر نبود تعمیرکاران، مکانیک خود باشید!

بدیهی است که مالکان و مستأجران خودرو همیشه به مکانیک‌های خبره دسترسی ندارند. به همین دلیل لازم است تا هر فردی که رانندگی می‌داند، اصول اولیه تعمیر و نگهداری خودرو را فراگیرد. با یادگیری این اصول، قادر خواهید بود تا ایراد اتومبیل را در کوتاه‌ترین زمان ممکن شناسایی کرده و حتی نسبت به رفع آن نیز اقدام کنید.

در این زمینه جالب است تا داستانی را برای مخاطبان مجله خودرو ناواران تعریف کنیم. یک جهانگرد فرانسوی به نام امیل لری، تصمیم گرفت تا در سال 1993 با خودرو سیتروئن دایان یا همان ژیان بین دو شهر در صحرای آفریقا سفر کند. او یک برق‌کار بود و تا حد زیادی از اصول تعمیر و نگهداری خودرو اطلاع داشت.

خودرو ژیان لری در این مسیر به سنگی برخورد کرد و بر اثر این برخورد، شاسی ژیان آسیب دید. آقای لری که می‌دانست تا رسیدن کمک، از کمبود آب و غذا در صحرای سوزان آفریقا تلف خواهد شد؛ تصمیم گرفت تا پس از جیره‌بندی کردن آب و غذا، اتومبیل خود را تعمیر کند.

لری با دانشی که در اختیار داشت، شاسی خودرو را برید و خودرو ژیان را طی دوازده روز به موتور سه‌چرخ تبدیل کرد. او توانست با این کار از مرگ رهایی یابد و خود را به نزدیک‌ترین روستا برساند. البته لازم نیست که همه رانندگان مانند امیل لری قادر به ایجاد تغییر در وضعیت خودرو باشند، با این حال یادگیری اصول ابتدایی تعمیر ماشین می‌تواند در موقعیت‌های بحرانی راهگشا باشد.

 

اصل اول تعمیر و نگهداری خودرو، تنظیم چراغ‌ها - مجله خودور ناواران

اصل اول تعمیر و نگهداری خودرو، تنظیم چراغ‌ها

لامپ‌ها یکی از لوازم مصرفی خودرو هستند که عمر محدودی دارند و در نهایت کارایی خود را از دست می‌دهند. لامپ‌ها نقش پررنگی در ایجاد ایمنی خودرو و حفظ آن دارند، از این‌رو بایستی رانندگان با نحوه تعویض چراغ‌ها آشنا باشند. همچنین توصیه می‌شوند تا در مسافرت‌های طولانی، تعداد لامپ یدکی همراه خود ببرید. یادگیری نحوه تعویض لامپ‌های خودرو آسان است و با فراگیری آن‌ها در هزینه‌های تعمیر و نگهداری خودرو نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

 

اصل دوم تعمیر و نگهداری خودرو، تنظیم فشار هوای تایرها - مجله خودور ناواران

اصل دوم تعمیر و نگهداری خودرو، تنظیم فشار هوای تایرها

تایرها سطح اول ارتباط خودرو با زمین هستند که با تکیه‌بر اصول اصطکاک، موجب حرکت و توقف خودرو می‌شوند. خروج هوا از لاستیک‌ها یک موضوع طبیعی است، بنابراین رانندگان باید در فواصل زمانی منظم نسبت به بررسی وضعیت تایرها اقدام کنند.

فشار باد تایرها را باید اول صبح و پیش از آن‌که لاستیک‌ها داغ شوند، چک کنید. فشار باد استاندارد تایر هر خودرو در دفترچه آن یا روی درب خودرو نوشته شده است. در صورتی که فشار باد تایرها از حد مشخصی کمتر باشد، بایستی با تلمبه خانگی تایر را باد کنید. فراموش نکنید که به دلیل اختلاف دمای هوا و تأثیر آن بر حجم گازها، باد تایرها باید در تابستان کمتر و در زمستان بیشتر باشد.

 

اصل سوم تعمیر و نگهداری خودرو، تعویض تیغه برف پاک کن - مجله خودرو ناواران

اصل سوم تعمیر و نگهداری خودرو، تعویض تیغه برف پاک کن

تعویض تیغه‌های برف پاک کن یکی از معمول‌ترین کارهایی است که در حوزه تعمیر و نگهداری خودرو انجام می‌شود. تیغه‌های پلاستیکی برف پاک کن پس از مدتی دچار فرسایش می‌شوند و قادر به کارکرد صحیح نیستند. تشخیص زمان تعویض تیغه برف پاک کن خودرو آسان است؛ تنها کافیست اهرم برف پاک کن را فشار دهید و نحوه تمیز شدن شیشه را مشاهده کنید! در صورتی که تیغه‌ها نتوانند شیشه را کامل تمیز کنند، زمان تعویض آن‌ها فرا رسیده است.

برف پاک‌ کن‌ها از دو قسمت بازو و تیغه تشکیل می‌شوند. ویدیوهای آموزشی تعویض تیغه برف پاک کن را در شبکه‌های مجازی مشاهده کنید تا این عملیات ساده را یاد بگیرید. در صورتی که می‌خواهید در فاصله‌های زمانی بیشتری نسبت به انجام این کار اقدام کنید، تیغه برف پاک کن برندهای معتبر را خریداری کنید که دوام بیشتری دارند.

 

اصل چهارم: چک کردن روغن

اصل چهارم: چک کردن روغن

چک کردن روغن یکی از ساده‌ترین اصول تعمیر و نگهداری خودرو است که شما را از گران‌ترین نوع تعمیر خودرو می‌رهاند. برای اندازه‌گیری میزان روغن موجود در موتور، یک میله مخصوص در تمامی پیشرانه‌های درون‌سوز قرار داده شده است. چک کردن روغن راننده را از اصلی‌ترین اصول فنی ماشین خود آگاه می‌کند.

یک دستمال بردارید، میله را بیرون بیاورید و آن را تمیز کنید. سپس میله مدرج اندازه‌گیری روغن را مجدد در محل خودش قرار دهید. چند لحظه صبر کنید و میله را بیرون بکشید. دو سطح بریدگی روی میله وجود دارد. سطح بالاتر نشان‌دهنده پر بودن مخزن روغن است، در حالی که سطح دوم نشان می‌دهد اتومبیل شما به افزودن روغن نیاز دارد. همچنین رنگ روغن را چک کنید. در صورتی که روغن خودرو بیش از حد سیاه و تیره شده است، بایستی آن را در نزدیک‌ترین زمان ممکن تعویض کنید.

 

اصل پنجم تعمیر و نگهداری خودرو، چک کردن فیلتر هوای موتور

اصل پنجم تعمیر و نگهداری خودرو، چک کردن فیلتر هوای موتور

بررسی فیلتر هوا یکی از آسان‌ترین امور در حوزه تعمیر و نگهداری خودرو است. درپوش موتور را باز کنید و فیلتر هوا را بیرون بیاورید. بررسی وضعیت فیلتر هوا چندان پیچیده نیست. اگر لایه‌های فیلتر کثیف شده باشند و نور از آن‌ها عبور نکند، زمان تعویض فیلتر هوای موتور فرا رسیده است. در برخی خودروها همچون پژو 206 تیپ 5، رانا و پژو 207، این فیلتر در منیفولد ورودی هوا به موتور قرار دارد. برای باز کردن این قطعه به پیچ‌گوشتی نیاز خواهید داشت. تعویض فیلتر هوای موتور یکی از اقدامات در سرویس دوره‌ای ماشین است که به همراه تعویض فیلتر روغن و فیلتر هوای کابین انجام می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: نکات نگهداری و محافظت از رنگ خودرو

 

اصل ششم: پر کردن مایع شیشه شور

اصل ششم: پر کردن مایع شیشه شور

مایع شیشه شور یکی از قسمت‌های حساس خودرو هنگام رانندگی محسوب می‌شود. امکان پاشیدن هر چیزی به شیشه خودرو هنگام حرکت وجود دارد. به همین دلیل برای پاک کردن شیشه، لازم است تا مایع شیشه شور کافی در مخزن وجود داشته باشد.

کاپوت را بالا بزنید و دنبال مخزنی سفید رنگ با درب آبی (یا رنگ‌های دیگر) بگردید. روی درب مخزن شیشه شور، تصویری از شیشه خودرو درج شده است. درب آن را باز کنید و مخزن را نقطه Full‌ با شیشه شور مرغوب پر کنید. همچنین لازم است تا برای پر کردن این مخزن، راننده همواره مقداری مایع شیشه شور و آب را در صندوق‌عقب خودرو نگهداری کند. پر کردن مایع شیشه شور یکی از امور معمول سرویس دوره‌ای خودرو است.

 

اصل هفتم تعمیر و نگهداری خودرو، کابل باتری به باتری - مجله خودرو ناواران

اصل هفتم تعمیر و نگهداری خودرو، کابل باتری به باتری داشته باشید

یکی از رایج‌ترین مشکلات که منجر به تعمیر خودرو می‌شود، تخلیه کامل باطری خودرو است. اگر اتومبیل شما مدت زیادی متوقف باقی بماند یا دینام آن مشکل داشته باشد، باتری به‌مرور تخلیه خواهد شد. برای زنده کردن باتری مرده، به کابل باتری به باتری نیاز خواهید داشت.

برای انجام صحیح عملیات باتری به باتری، لازم است تا این سه‌گام را به ترتیب اجرا کنید:

1-کابل مثبت را به باتری مرده و شارژر باتری یا باتری سالم دیگر متصل کنید. توجه داشته باشید که سر این کابل و سر کابل منفی نباید با بدنه فلزی خودرو تماس داشته باشد.

2-سر نخست کابل منفی را به باتری سالم یا شارژر باتری متصل کنید.

3- سر دیگر کابل منفی را به باتری مرده وصل کنید.

 

تعمیر و نگهداری خودرو، ترمزها - مجله خودرو ناواران

اصل هشتم تعمیر و نگهداری خودرو، به صدای ترمزها گوش دهید

به جرات می‌توان گفت که ترمزهای یک اتومبیل، بیش از هر قطعه دیگری شامل امور تعمیر و نگهداری خودرو می‌شوند. به همین دلیل لازم است تا همواره به صداهایی که از سیستم ترمز به گوش می‌رسند، توجه داشته باشید.

صدای جیغ ترمزها نشان می‌دهد که لنت‌های شما به اتمام رسیده‌اند یا جنس اسنفجی خود را از دست داده‌اند. ترمزگیری بیش از حد با لنت‌های سفت موجب ایجاد خط و خش روی دیسک ترمز اتومبیل خواهد شد.

هنگامی که ترمزها به طور متناوب صدا می‌دهند، احتمال گرم شدن بیش از حد آن‌ها وجود دارد. برای خنک شدن سیستم ترمز اتومبیل لازم است تا برای مدتی توقف کنید. از ریختن آب و هر نوع مایع دیگر روی لنت‌ها و دیسک ترمز برای خنک شدن خودداری کنید.

 

اصل نهم تعمیر و نگهداری خودرو، پنچرگیری - مجله خودرو ناواران

پنچرگیری، اصل نهم در تعمیر و نگهداری خودرو

پنچر شدن ماشین یکی از آن اتفاق‌هایی است که ممکن است در هر سفری برای شما پیش بیاید. مطمئنا در چنین مواقعی اگر لاستیک زاپاس سالم نداشته باشید باید بتوانید با استفاده از کیت پنچرگیری، لاستیک پنچر خود را تعمیر کنید. بهتر است بدانید که برخلاف آنچه به نظر می‌رسد این کار بسیار ساده بوده و مراحل پیچیده‌ای ندارد.

برای استفاده از کیت پنچرگیری و تعمیر لاستیکی که منفذی در آن ایجاد شده، تنها کافیست پس از خارج کردن شی موجود در لاستیک (میخ، شیشه و...)، ابزار نوک‌تیزی که شبیه پیچ‌گوشتی است را وارد سوراخ لاستیک کنید. سپس نخ چسب‌دار موجود در کیت را به کمک ابزار دیگری که نوک آن دارای محفظه بوده، وارد سوراخ لاستیک کرده و آن را آهسته بچرخانید و بیرون بکشید تا نوار به پشت لاستیک گره‌خورده و سوراخ ایجاد شده را پر کند. در آخر هم می‌توانید پس از باد زدن مجدد لاستیک به مسیر خود ادامه دهید و از رانندگی لذت ببرید.

 

جمع‌بندی

در این مطلب از ناواران، به بررسی اصول تعمیر و نگهداری خودرو پرداختیم. هر راننده بایستی این اصول را بلد باشد و به‌خوبی از اتومبیل خود محافظت کند. توجه به این اصول و مراقبت دائمی از خودرو، موجب خواهد شد که اتومبیل شما در فواصل زمانی کوتاه نیاز به تعمیر نداشته باشد و هزینه‌های جاری شما بابت نگهداری اتومبیل کاهش یابد.

مجموعه ناواران امکان کرایه خودرو در تهران و شهرهای بزرگ کشور را برای مشتریان خود فراهم کرده است. مشتریان ناواران می‌توانند اجاره خودرو در تهران، اجاره خودرو در مشهد یا اجاره خودرو در شیراز را با استفاده از خدمات ناواران تجربه کنند. نیازی نیست تا مشتریان بابت سرویس دوره‌ای ماشین کرایه شده از ناواران نگران باشند، چرا که تمامی خدمات دوره‌ای از جمله تعمیر خودرو پیش از تحویل اتومبیل به مشتری در ناواران انجام می‌شود. برای اجاره ماشین موردنظرتان یا کسب اطلاعات بیشتر از شرایط کرایه خودروها اینجا کلیک کنید یا از طریق شماره تلفن‌های 44666294-021 و 44668961-021 با تیم پشتیبانی ناواران در ارتباط باشید و برای اجاره خودرو اقدام کنید.


تعمیر خودرونگهداری خودرو