نکات نگهداری و محافظت از رنگ خودرو
آخرین بروزرسانی در تاریخ 30 آبان 1398

رنگ بدنه ماشین ها، یکی از مهم ترین شاخصه ها در زیبایی شناسی خودروها می باشد. به همین خاطر محافظت و نگهداری از رنگ خودرو اهمیت بالایی دارد. همچنین رانندگانی که عاشق ماشین های خود هستند، همیشه به تمیزی و براق بودن رنگ ماشین بسیار اهمیت می دهند.

پیشنهاد می کنیم همراه ما باشید تا در مطلبی متفاوت و جالب، مجموعه ای از نکات و راهنمایی ها برای محافظت از رنگ خودرو را با هم بررسی کنیم. همچنین برخی از نکات در خصوص نگهداری و محافظت رنگ ماشین ها، از زبان Martin Jaworski، متخصص رنگ خودرو کمپانی BMW می باشد.

 

 

طبیعت اطراف ما و تاثیرات آن بر رنگ خودرو

 

 

پرندگان و سایر حیوانات مطمئنا برای طبیعت جهان و زندگی ما، بسیار مفید هستند؛ اما این را هم درنظر بگیرید که فضولات پرندگان و سایر حیوان شامل مواد مضر و اسیدی بسیاری می باشد. در مورد فضولات حیوانات و آسیب رساندن توسط آن ها به رنگ ماشین ها دو نکته بسیار مهم است:

1- فضولات پرندگان دارای مواد مضر و اسدی بسیاری است که آسیب های مختلفی را به رنگ خودرو وارد می کند.

2- نکته مهم دیگر این است که هرچه فضولات پرندگان مدت زمان بیشتری روی بدنه و در تماس با رنگ خودرو بمانند مطمئنا آسیب های بیشتری وارد می کند.

 

پس بهتر است تا حد امکان خودرو خود را از فضولات پرندگان دور نگه دارید و برای محافظت هرچه بیشتر از رنگ خودرو، در سریع ترین زمان، اثر فضولات پرندگان را از روی بدنه ماشین پاک کنید.

 

 

از دیگر موارد مضر در طبیعت، شهد و شیره های درختان هستند که برای رانندگان بسیار شهد هایی بسیار تلخ هستند. Martin Jaworski، متخصص رنگ خودرو هشدار می دهد آسیب هایی توسط شهد درختان بر رنگ ماشین ها وارد می شود، غیر قابل بازگشت هستند و اثرات آن ها باید به صورت حرفه ای ترمیم شوند. مهم ترین نکته در مورد شهد درختان این است که در سریع ترین زمان، شستشو داده شده و از بین بروند.

 

غافل شدن از تمیزی ماشین، بزرگ ترین خطا

 

 

رانندگانی که عاشق ماشین هایشان هستند، معمولا خودروهایی براق و خوش رنگ دارد. یکی از علت های حفظ شدن کیفیت رنگ خودروها، شستشو مرتب ماشین می باشد. به همین خاطر عدم مراقبت منظم از تمیزی بدنه، رایج ترین اشتباهی است که سبب کاهش چشمگیر کیفیت رنگ خودروها می شود.

به گفته مارتین، این که در هر ماه، چندبار ماشین خود را شستشو می دهید، مطمئنا بستگی به خودرو و نوع کاربری شما دارد؛ اما این نکته واضح است، تا زمانی که نکات زیر را در نظر داشته باشید ضرری نخواهید دید.

 

 

نکات لازم برای شستشوی صحیح و نگهداری از رنگ خودرو

بسیاری از افراد برای شستشو خودرو خود، از دستمال و یا برس استفاده می کنند. هر کدام مضرات و مزیت های خود را دارند. اما مطمئنا مهم ترین نکته این است که برس ها و یا دستمال ها نباید کثیف باشند. در بسیاری از مواد برس و دستمال ها، شامل ذرات مختلف مثل ماسه هستند که به صورت مستقیم به رنگ خودروها آسیب می رساند.

پس زمان کافی برای بررسی تمیز بودن ابزارتان در زمان شستشو بگذارید.

 

 

کارواش یا شستشو دستی، مسئله این است!

 

 

مهم ترین سوالی که در خصوص حفظ و نگه داری از رنگ خودروها می شود، این است که شستشو ماشین ها در کارواش بهتر است یا ماشین ها را دستی شستشو دهیم. مطمئنا در بین دوستداران اتومبیل، شستن دستی ماشین ها، مهربانانه ترین و بهترین روش برای انجام این کار محسوب می شود. اما حقیقت این است که در خصوص شستشو ماشین ها، مهم ترین نکته، استفاده از مواد شوینده مناسب با پایین ترین مقدار pH، اسفنج و یا ابرها نرم و تمیز در کنار برس ها و پارچه های لطیف باشد.

یکی دیگر از نکات مهم در زمان شستشو ماشین این است که اگر از سَری های مخصوص برای افزایش فشار آب استفاده می کنید، فاصله مناسب تا خودرو را حفظ کنید. فاصله بسیار کم و فشار بالای آب، مطمئنا آسیب های جدی را به رنگ خودرو شما وارد خواهد نمود.

 

آیا برای حفظ کیفیت رنگ ماشین، لازم است از واکس ها مختلف استفاده شود؟

پاسخ مارتین، متخصص رنگ کمپانی BMW : مطمئنا باید به صورت منظم از واکس های ویژه رنگ خودرو استفاده کنیم. واکس های ویژه، پوشش مناسبی بر سطح رنگ خودورها ایجاد می کنند؛ این پوشش تا حد زیادی رنگ خودرو را از عوامل مضر خارجی حفظ می کند.

 

چه زمان هایی بهتر است از واکس استفاده کنیم؟

این نکته بسیار بستگی به نوع پارکینگ و شرایط آب و هوایی منطقه شما دارد. مثلا اگر ماشین خود را در پارکینگ پارک کنید یا در خیابان، شرایط بسیار متفاوت است. اما بسیاری از متخصصان رنگ های اتومبیل توصیه می کنند که برای نگهداری هرچه بهتر از رنگ اتومبیل، یک بار خود رو خود را در بهار و یک بار پیش از آغاز زمستان واکس بزنید.

 

رنگ خودرو و بازگشت به درخشش اولیه

آیا رنگ اتومبیل شما دیگر به اندازه روزهای نخست براق نیست؟ آیا خراش های جزئی را در رنگ بدنه ماشین خود می بینید؟ اگر این چنین است، وقت آن است که از خدمات پولیش حرفه ای استفاده کنید. پولیش ماشین ها، حاوی ساینده هایی بسیار ریز است. این ساینده ها به آرامی سطح رنگ را بدون آسیب رساندن به آن تمیز می کنند.

نکته جالب در خصوص پولیش ها، این است که علاوه بر افزایش درخشندگی رنگ ماشین و تمیز کردن رنگ، همزمان آن را از آسیب های محیطی حفظ می کند.

 

 

در مورد خراش های سطحی رنگ خودرو

برای رفع خراش های موجود، در وعده اول بهتر است که به متخصصان معتبر این حوزه مراجعه کنید؛ تا با خیال آسوده مشکل شما برطرف شود.

اما اگر قصد دارید خودتان این کار را انجام دهید، می توانید پس از تمیز کردن کامل بدنه ماشین، با پنبه و یا پارچه ای کاملا تمیز، محل خراش را پولیش کنید . در بسیار از موارد خراش ها سطحی رنگ خودرو برطرف می شوند.

 

 


رنگ خودرومحافظت رنگ خودرو