نحوه روشن کردن صحیح خودرو
آخرین بروزرسانی در تاریخ 19 فروردین 1398

روشن کردن خودرو و یا اصطلاحا استارت زدن از دید خیلی ها ساده ترین کار ممکن است، که نه نیازی به آموزش دارد و نه اصلا اهمیتی دارد. اما واقعیت این است که نحوه صحیح روشن کردن خودرو و استارت زدن یکی از مهم ترین امور و از اصلی ترین اصول یک رانندگی دقیق و درست است.

در همین زمینه استارت زدن که از دید خیلی از افراد کاری ساده، پیش پا افتاده و فاقد اهمیت می باشد، هرکسی نظری دارد و هر راننده ای به شیوه خودش این کار را انجام می دهد. امروز همراه ما باشید تا در یک مطلب جامع و کاملا علمی شما را با نحوه روشن کردن صحیح خودرو آشنا کنیم... همراه ما باشید.

 

در وعده اول ...

پیش از استارت زدن، بخصوص در صبح های زود، لازم است نکاتی را بیان کنیم که مربوط به خاموش کردن ماشین است.

اصلی ترین لازمه روشن شدن عادی و بی دردسر خودرو، شارژ بودن مناسب باطری خودرو می باشد. برای اینکه باطری خودرو شما کامل شارژ شود، لازم است زمانی که در حال رانندگی و نزدیک شدن به مقصد خود هستید، استفاده از وسایل برقی خودرو را تا حد ممکن کاهش دهید. مثلا: مه شکن ها را در صورت ضروری نبودن خاموش کنید، به محض ورود به پارکینگ و در صورت مناسب بودن نور، چراغ ها را خاموش کنید و ...

یادتان باشد پس از پارک کردن، حتما چراغ ها را قبل از خاموش کردن خودرو خاموش کنید نه بعد از خاموش کردن خودرو.

مجموعه نکاتی که گفته شد، باعث می شود قبل از خاموش شدن نهایی موتور ماشین، دینام به طور کامل باطری را شارژ کند که صبح فردا برای استارت با هیچ مشکلی روبرو نخواهید شد.

 

اندکی پیش از  خاموش کردن خودرو، استفاده از وسایل برقی مانند مه شکن ها و ... را کاهش دهید
 

 

هنگام استارت زدن

پس در ابتدا، سوییچ را باز کنید و بسته به خودرو خود، چندثانیه صبر کنید تا پمپ بنزین راه بیافتد بعد استارت بزنید. چنانچه بدون مکث اولیه استارت بزنید، شاید در کوتاه مدت مشکلی رخ ندهد اما در دراز مدت سبب نیم سوز شدن یا سوختن پمپ بنزین خواهد شد.

 

نکات مهم زمان استارت زدن:

** زمان استارت زدن بسیاری از افراد عادت دارند که همزمان پدال گاز را هم فشار می دهند. از انجام این کار شدیدا خودداری کنید.

** بهتر است زمان استارت زدن کلاچ را بگیرید، حتا زمانی که ماشین شما خلاص می باشد، چرا که این امر از درگیر شدن دنده استارت جلوگیری می کند.

 

پس از روشن شدن خودرو

گرم کردن خودرو، هرگز / حتی در سردترین روزهای سال

پس از روشن شدن خودرو، نیازی به درجا کار کردن موتور یا به اصطلاح گرم کردن خودرو نمی باشد. چرا که درجا کار کردن خودرو، علاوه بر افزایش میزان سوخت، به موتور شما هم ممکن است آسیب برساند. درجا کاردن به خاطر گرم کردن خودرو، سبب گرم شدن بیش از حد قطعات و تولید کربن زیاد در سیلندرها می شود، که امکان آسیب دیدن سرسیلندر یا پیستون ها را افزایش می دهد.

 

از افزایش سریع دور موتور خودداری کنید، اجازه دهید موتور به آرامی و خود به خود گرم شود

 

نگران گرم کردن خودرو نباشد

بهترین شیوه برای گرم کردن خودرو حتا در روز ها برفی و سرد زمستانی این است که پس از روشن کردن موتور خودرو، به آرامی حرکت خودرو را آغاز کنید  و حدودا دو کیلومتر نخست را با دنده 2 و البته با دور موتور پایین به آرامی حرکت کنید تا به تدریج آمپر خودرو شما بالا بیاید و خودرو شما گرم شود.

 

نکته مهم :  از گاز دادن بیش از حد و بالا بردن دور موتور زمانی که خودرو شما هنوز به مقدار کافی گرم نشده است خودداری کنید.

 


روشن کردن خودروروشن کردن صحیحی خودرو