پلاگین هیبریدی چیست؟
آخرین بروزرسانی در تاریخ 19 تیر 1398

شاید شما هم بارها عنوان پلاگین هیبریدی به گوشتان خورده باشد، اما اطلاعات کافی در مورد آن نداشته باشید. در این مقاله به معرفی خودروهای هیبریدی و پلاگین هیبریدی می پردازیم. پس از معرفی آن ها، خودورهای هیبریدی را با خودروهای پلاگین هیبریدی مقایسه خواهیم کرد. همراه ما باشید تا با هم بررسی کنیم پلاگین هیبریدی چیست؟؟ ...

 

معرفی پلاگین هیبریدی و مزایای آن

 

سرآغاز خودروهای هیبریدی و پلاگین هیبریدی

باتوجه به تلاش های جامعه بشری برای حفظ محیط زیست و فعالیت های گسترده در حوزه حفظ اقلیم طبیعی جهان، در حوزه خودروسازی نیز تلاش هایی صورت گرفته است. تلاش هایی که منجر به طراحی و ساخت خودروهای پاک شده است. خودروهایی که با تکنولوژی های نوین خود، خودروهای دوست دار طبیعت خوانده می شوند.

مقدمه بالا، سرآغازی شد برای تولید خودرهای برقی، خودروهای هیبریدی و پس از آن ها خودروهایی با پلاگین هیبریدی که روز به روز آمار تولید آن ها رو به افزایش می باشد. در حال حاضر، انواعی از خودروهای با مدل های سوختی مختلف تولید می شوند که هر کدام دارای مزیت ها و معایبی هستند و این نشان از آغاز راهی طولانی دارد.

 

افزایش تولید خودروهای پاک

 

پلاگین هیبریدی چیست؟

باتوجه به خسارت های سنگینی که سوخت های فسیلی به طبیعت وارد می کنند، مطمئنا مهم ترین بخش برای تولید خودروهای پاک و دوست دار طبعیت، مربوط به تغییراتی در سوخت خودروها می باشد. در حالی که خودروساز ها در این حوزه تلاش های فراوانی می کنند؛ دولت ها نیز حمایت های چشمگیری را از این بخش پیاده کرده اند.

از جمله خودروهای نوینی که تولید شدند، می توان به انواع خودروهای هیبریدی و پلاگین هیبریدی اشاره کرد که جز خودروهای پاک محسوب می شوند. بخشی از انرژی این خودروها توسط باتری های برقی تولید شده که کمک به کاهش مصرف سوخت های فسیلی می کنند. اما این خودورها با هم تفاوت هایی نیز دارند که به برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

 

پلاگین هیبریدی، هم سوخت فسیلی هم باتری برقی

 

تفاوت خودروهای هیبریدی با پلاگین هیبریدی

خودروهای هیبریدی نیز مانند خودروهای پلاگین هیبریدی با برق کار می کنند، اما دارای محدودیت هایی هستند که در خودروهای پلاگین هیبریدی این محدودیت ها برطرف شده است.

برای مثال، در خودروهای هیبریدی موتور الکتریکی تنها نقش مکمل داشته و از پیشرانه های احتراقی استفاده می شود. در این خودروها همچنان منبع اصلی انرژی پیشرانه احتراقی است. همچنین امکان شارژ خودروهای هیبریدی با برق شهر وجود ندارد.

خودروهای پلاگین هیبریدی مشابه خودورها هیبریدی بوده با این تفاوت که این خودروها دارای باتری ها قدرتمندتر نسبت به نسخه های هیبریدی می باشند، که نتیجه آن ارائه کارایی بهتر از جمله طی مسافت بیشتر می باشد. در نتیجه خودرهای پلاگین هیبریدی دارای شعاع حرکتی بالاتری می باشند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم خودروهایی با پلاگین هیبریدی این است که این خودروها بر خلاف خودروهای هیبریدی با برق شهری هم قابل شارژ می باشند.

همچنین خودروهای پلاگین هیبریدی در صورت اتمام شارژ باتری به صورت خودکار به حالت بنزینی منتقل می شود و از توقف کامل خودرو جلوگیری می شود. به عبارتی بر خلاف خودروهای هیبریدی، نیازی نیست نگران اتمام شارژ باتری ها  باشید.

 

پلاگین هیبریدی

 


هیبریدیبرقیپلاگین هیبریدیخودرو پاک