10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی
آخرین بروزرسانی در تاریخ 17 مهر 1401

کاهش مصرف سوخت یکی از دغدغه‌های اساسی رانندگان ایرانی طی دو دهه اخیر بوده است. افزایش دوره‌ای قیمت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین، رانندگان را به سمت راهکارهایی برای کاهش مصرف بنزین سوق داده است. این خواسته روز به روز در حال افزایش است، در حالی که اتومبیل‌های موجود در خطوط تولید خودروسازان داخلی از نظر فنی پیشرفت خاصی را تجربه نکرده‌اند.

به همین دلیل اغلب افراد تمایل دارند که بتوانند از طریق برخی اقدامات موجبات کاهش مصرف سوخت اتومبیل خود را فراهم کنند یا اینکه به طور کلی تنها به سمت خرید انواع خودرو کم مصرف بروند. از همین رو در این مقاله در این مقاله از مجله سایت اجاره خودرو ناواران قصد داریم تا شما مخاطبین عزیز را با نکات کلیدی کاهش مصرف سوخت آشنا کنیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

کاهش مصرف سوخت حین رانندگی و قبل از آن

نکات کلیدی در زمینه کم کردن مصرف ماشین، به پیش از رانندگی و حین رانندگی تقسیم می‌شوند. در این مقاله به 10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت حین رانندگی خواهیم پرداخت، بنابراین در عمل شما با راهکارهای بهبود رفتار رانندگی خود آشنا خواهید شد.

به جز موارد گفته شده، بهبود نقص‌های فنی خودرو و تعمیر یا تعویض قطعات معیوب، جزو نکاتی هستند که مصرف بنزین را پیش از رانندگی کاهش می‌دهند. لازم به ذکر است که در طی سالیان اخیر تبلیغات روش‌هایی همچون دستگاه کاهش مصرف سوخت ساخت آمریکا و آهن ربا کاهش مصرف سوخت معرفی شدند که چندان معتبر نیستند. پس اصلاح رفتار رانندگی، بهترین راه برای کاهش مصرف سوخت است.

 

نکات مهم برای کاهش مصرف سوخت در رانندگی

 

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

راهکار نخست کاهش مصرف سوخت: کاهش وزن

وزن خودرو یکی از عوامل تأثیرگذار بر مصرف سوخت است. وزن خالص خودرو یکی از پارامترهای فنی هر اتومبیل است که در جدول مشخصات خودرو می‌توان به آن دسترسی داشت. با این حال وزن ناخالص خودرو هیچ‌وقت معیار دقیق و مشخصی ندارد. یکی از راه‌های مرسوم کم کردن مصرف ماشین، کاهش وزن ناخالص خودرو است که توسط وسایل اضافه به آن اعمال می‌شود.

یک راننده خوب لازم است تا همواره وسایل اضافه را از اتومبیل خود دور نگه دارد. تنها وسایلی را همراه خود ببرید که واقعا به آن‌ها نیاز دارید. همچنین از هرگونه حمل بار با خودرو بپرهیزید. حمل بارهای سنگین توسط خودروهای سواری علاوه‌بر افزایش مصرف بنزین، سبب وارد آمدن خسارت به ساختار آن‌ها نیز خواهد شد.

 

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

قطعات جانبی اضافه را از اتومبیل خود حذف کنید

بسیاری از رانندگان به مسافرت‌های جاده‌ای یا گردش‌های خانوادگی علاقه دارند، از این رو برخی تجهیزات اضافه برای گردش را به اتومبیل خود اضافه می‌کنند. تجهیزاتی همچون باربند، ریل‌های سقفی و باربند دوچرخه چند نمونه از این اقلام هستند. استفاده از این اقلام هنگام مسافرت مناسب است اما پس از اتمام سفر، بایستی آن‌ها را باز کنید. هنگامی که با سرعت رانندگی می‌کنید و یک باربند خالی روی سقف اتومبیل شما قرار دارد، افزایش مصرف سوخت چند برابر حالت عادی را تجربه خواهید کرد.

 

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

نکته کلیدی در کاهش مصرف سوخت، فشار باد تایرها را چک کنید

چرخ‌ها نقطه ارتباط خودرو با سطح زمین هستند. در واقع آنچه اتومبیل را به جلو می‌راند، لاستیک‌ها هستند. هر چقدر چرخ‌های سنگین‌تری داشته باشید، موتور به نیروی بیشتری برای پیش راندن نیاز خواهد داشت.

 کاهش فشار باد لاستیک‌ها علاوه بر مشکلات ایمنی، موجب افزایش مقاومت غلتشی تایرها خواهد شد. در نتیجه تایرهای سنگین‌تری خواهید داشت و برای غلبه بر این مقاومت غلتشی بالا، موتور به صرف انرژی بیشتری نیاز دارد. تمامی این اتفاقات تنها با چک کردن باد لاستیک رخ نمی‌دهند و علاوه بر آن کاهش مصرف بنزین را نیز تجربه خواهید کرد. لازم است تا برای چک کردن باد لاستیک‌ها یک فشارسنج داشته باشید.

تایری که 25 درصد هوای خود را از دست داده است، همانند یک لاستیک عادی به نظر می‌رسد. به همین دلیل است که نباید تنها به چشمان خود اعتماد کنید. از سوی دیگر باد کردن بیش از حد لاستیک‌ها موجب کم کردن مصرف ماشین نمی‌شود؛ بنابراین حد میانه را در این موضوع حفظ کنید.

 

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

راهکار چهارم، آرام و پایدار رانندگی کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش مصرف سوخت، رانندگی پایدار و به دور از هیجان است. شما به عنوان یک راننده خوب باید بیاموزید که از گاز دادن و ترمز گرفتن ناگهانی پرهیز کنید. شتاب گیری و ترمز گرفتن ناگهانی علاوه بر آن‌که مصرف سوخت اتومبیل شما را افزایش می‌دهد، به تجربه سواری سرنشینان نیز آسیب می‌زند. در سوی مقابل رانندگی آرام و به دور از هیجان استرس کمتری را برای راننده و سرنشینان به همراه دارد. برای دستیابی به این هدف، بایستی توانایی پیش‌بینی کردن رفتار رانندگان و وضعیت جاده را بیاموزید.

 

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

راهکار پنجم، کاهش مصرف سوخت با سبک کردن دنده‌ها

یکی از علت‌های افزایش بی‌رویه مصرف سوخت، حرکت با دنده سنگین است. هنگامی که با دنده سنگین حرکت می‌کنید، موتور خودرو در دورهای بالا کار می‌کند و به همین علت مصرف بنزین یا گازوئیل آن افزایش خواهد یافت. سبک کردن دنده راهی کارآمد و سریع برای کاهش مصرف بنزین در خودروها است.

برای آن‌که یک خودرو کم‌مصرف داشته باشید، لازم است تا دور موتور در محدوده 2000 الی 2500 دور بر دقیقه قرار داشته باشد. البته این دور موتور برای تمامی لحظات مناسب نیست اما برای رانندگی در مسیرهای مستقیم، نیازی به دنده سنگین نخواهید داشت.

 

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

راهکار ششم کاهش مصرف سوخت، همیشه پدال گاز را فشار ندهید

یکی از راه‌های کم کردن مصرف ماشین این است که دائما پدال گاز را فشار ندهید. برای مثال حرکت در یک سرازیری خلوت و عاری از ترافیک نیازی به گاز دادن ندارد. تنها کافی است تا دنده مناسب را برای حرکت انتخاب کنید و آن گاه سرعت اتومبیل در محدوده مشخصی حفظ می‌شود. حفظ سرعت خودرو با استفاده از دنده یک، تکنیک رانندگی عاقلانه است، چرا که از ترمز کردن بیهوده برای کاهش سرعت نیز جلوگیری می‌کند و عمر لنت ترمز شما را افزایش می‌دهد.

بنابر تحقیقات وزارت حمل و نقل بریتانیا، افزایش سرعت به میزان حداکثر سرعت قانونی، موجب افزایش 14.9 درصدی مصرف سوخت اتومبیل شما خواهد شد. اگر سرعت را فراتر از محدوده 120 کیلومتر بر ساعت افزایش دهید، میزان افزایش مصرف سوخت اتومبیل شما به 25 درصد خواهد رسید.

 

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

راهکار هفتم، سیستم تهویه مطبوع را همیشه روشن نکنید

خودروهای امروزی به سیستم تهویه مطبوع مجهز هستند که هوای کابین خودرو را در فصل گرما خنک و تازه نگه می‌دارد. با این حال سیستم تهویه مطبوع بدون صرف انرژی کار نمی‌کند و به نیروی قابل توجهی نیاز دارد. به بیان بسیاری از متخصصان، سیستم تهویه مطبوع بزرگترین دلیل افزایش مصرف سوخت در یک خودرو مدرن است.

شما به عنوان یک راننده ماهر، بایستی میزان استفاده از سیستم تهویه مطبوع را کاهش دهید تا مصرف سوخت خودرو نیز کاهش پیدا کند. برای مثال می‌توانید اتومبیل را زیر سایه پارک کنید تا هوای درون کابین خنک شود. همچنین باز کردن پنجره‌ها هنگام حرکت در سرعت‌های پایین نیز مفید خواهد بود.

 

راهکار هشتم، بستن پنجره‌ها در سرعت بالا

در قسمت قبل اشاره کردیم که سیستم تهویه مطبوع موجب افزایش مصرف سوخت اتومبیل شما خواهد شد. در واقع روشن کردن کولر در معابر درون‌شهری موجب افزایش مصرف سوخت می‌شود. در سوی مقابل پایین بودن شیشه‌ها در اتوبان‌ها و جاده‌ها نیز مصرف سوخت شما را افزایش می‌دهد.

هنگامی که در اتوبان‌ها رانندگی می‌کنید، نباید شیشه‌ها را پایین بدهید. یک پنجره باز بر آیرودینامیک اتومبیل شما تأثیر می‌گذارد و موتور برای غلبه بر مقاومت هوا باید سوخت بیشتری بسوزاند؛ بنابراین توصیه می‌شود هنگام حرکت در اتوبان‌ها، سیستم تهویه را روشن کنید.

 

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

راهکار نهم، کاهش مصرف سوخت با خاموش کردن موتور

ساده‌ترین راه برای کاهش مصرف سوخت خودرو، خاموش کردن موتور هنگام بیکاری است. برای مثال اگر یک توقف کوتاه در شهر یا جاده دارید، لازم نیست تا اتومبیل شما به مدت 10 دقیقه در حالت درجا کار کند و بنزین بسوزاند. کارشناسان توصیه می‌کنند تا برای توقف‌های بیشتر از 30 ثانیه، موتور اتومبیل را خاموش کنید تا در مصرف سوخت صرفه‌جویی کرده باشید.

 

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

راهکار دهم، اتومبیل را در معرض هوای آزاد پارک کنید

خودروهای درون‌سوز بر اساس مخلوط هوا و سوخت کار می‌کنند. هر چقدر هوای بیشتری به پیشرانه شما وارد شود، سوخت بهتر می‌سوزد. اگر اتومبیل خود را به جای پارکینک‌هایی که از اطراف به وسیله دیوار و سقف کاملا محصور شده است، در هوای آزاد پارک کنید، به محض استارت خوردن هوای تازه وارد پیشرانه می‌شود و سوخت به خوبی می‌سوزد. در چنین شرایطی موتور زودتر گرم می‌شود و مصرف سوخت اتومبیل شما کاهش قابل توجهی خواهد یافت.

 

10 نکته موثر در کاهش مصرف سوخت در رانندگی

جمع‌بندی

به عنوان کلام آخر باید اشاره کنیم که انجام به موقع سرویس‌های دوره‌ای نیز یک نکته موثر برای کاهش مصرف سوخت اتومبیل است. فیلتر هوای سالم در رساندن هوا به موتور موثر است و فیلتر روغن تمیز به همراه استفاده از روغن باکیفیت، حرکت قطعات درونی موتور را تسهیل می‌کند؛ همچنین استفاده از روغن‌ موتورهای باکیفیت به کاهش اصطکاک قطعات درونی موتور کمک می‌کند و موجب کاهش مصرف بنزین نیز خواهد شد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید، می‌توانید مقاله « اصول اولیه تعمیر و نگهداری خودرو که هر راننده‌ای لازم است بداند» را مطالعه کنید.

در پایان لازم است تا نگاهی به خدمات اجاره خودرو ناواران داشته باشیم. این موسسه امکان اجاره خودرو در تهران، اجاره خودرو در مشهد و دیگر شهرهای ایران را برای متقاضیان فراهم کرده است. خدمات ناواران در تمامی شهرهای بزرگ کشور ارائه می‌شوند و برای بهره‌مندی از آن‌ها، نیازی به ارائه چک یا ضمانت بانکی ندارید. متقاضیان اجاره خودرو از ناواران می‌توانند به راحتی و تنها با ارائه یک ودیعه نقدی، اتومبیل مطلوب خود را از ناواران اجاره کنند. خدمات کرایه خودرو ناواران در برخی هتل‌های کشور نیز ارائه می‌شود؛ بنابراین مهمانان هتل‌ها می‌توانند از خدمات کرایه خودرو ناواران در هتل محل اقامت خود استفاده کنند.

 

 


آموزش خودروبنزینسوخت خودروراهکارهای کاهش مصرف سوخت خودروکاهش مصرف سوخت خودرو