5 علامتی که نشان می‌دهد سیستم ترمز خودروی شما نیاز به سرویس دارد
آخرین بروزرسانی در تاریخ 13 تیر 1401

اگرچه در خودروهای مختلف انواع متنوعی از سیستم های ترمز به کار رفته است اما چند علامت رایج وجود دارد که می‌توان آنها را به عنوان یادآوری برای چک کردن ترمزها در نظر گرفت. در این مطلب مجله خودرو ناواران لیستی از 5 نشانه مهم تهیه کرده‌ایم که فکر می‌کنیم یادآوری‌های مهمی برای بررسی و سرویس سیستم ترمز خودروی شما هستند.

 

5 نشانه سرویس ترمزها

1- چراغ های هشدار ترمز

اگر خودروی شما نسبتاً مدرن و جدید است، احتمالاً دارای چراغ هشدار دهنده برای سیستم ترمز خواهد بود. این چراغ معمولاً فقط زمانی روشن می شود که فشار هیدرولیک در سیستم ترمز کمتر از فشار بهینه باشد. جدای از آن، در صورت بروز مشکل در سیستم ABS در خودرو، این نشانگر نیز روشن خواهد شد.

بنابراین، اگر این چراغ هشدار ترمز روی داشبورد شما ظاهر شد، قویا توصیه می‌کنیم که برای رفع مشکل به نزدیک‌ترین مرکز خدمات خودرو مراجعه کنید؛ چرا که ممکن است مشکل سیستم ترمز خودروی شما برای شما و دیگر سرنشینان خودرو و همچنین سرنشینان خودروهای دیگر خطرناک باشد.

 

5 نشانه سرویس ترمزها

2- صدای جیر جیر از ترمزها

شنیده شدن صدای جیرجیر هنگام ترمزگیری رایج ترین نشانه این موضوع است است که ترمزهای شما نیاز به تعمیر فوری دارند. البته گاهی اوقات این صدا به دلیل نیاز به روغن کاری روی ترمزهای عقب خودرو شنیده می شود.

از سوی دیگر، صدای جیر جیر هنگام ترمزگیری ممکن است ناشی از فرسودگی لنت ترمز باشد و این مشکل می تواند منجر به عملکرد ضعیف ترمزها شود. در صورت عدم رسیدگی، ترمزها از کار می‌افتند و شما باید برای تعمیر روتور ترمزها هزینه بیشتری متحمل شوید.

 

5 نشانه سرویس ترمزها

3- لرزش خودرو هنگام ترمز

لرزش خودرو یا لرزش در فرمان یا پدال ترمز هنگام ترمزگیری نشانگر ناهمواری در روتورهای ترمز است. روتورهای ترمز بخش بسیار مهمی از سیستم ترمز هستند چرا که لنت‌های ترمز با این روتورهای چرخان درگیر و موجب توقف خودرو می‌شوند.

مانند بسیاری از قطعات مکانیکی، روتورهای ترمز نیز به مرور زمان فرسوده می‌شوند و گاهی اوقات سطح آن‌ها ممکن است ناهموار شود. این ناهمواری در روتورهای ترمز باعث ایجاد لرزش در هنگام ترمزگیری می‌شود.

در صورت عدم رسیدگی به سیستم ترمز، این موضوع نه تنها منجر به خرابی عملکرد ترمز می شوند، بلکه می توانند به دلیل لرزش بیش از حد بر روی سایر قسمت‌های خودرو مانند سیستم تعلیق و فرمان نیز تأثیر منفی بگذارند.

 

بیشتر بخوانید: نکات مهمی که پس از وقوع تصادف لازم است رعایت کنید

 

4- مشکل ترمز اسفنجی

اگر احساس می کنید که پدال ترمز را کمی طولانی تر از حد معمول فشار می دهید یا هنگام موقع ترمز کردن پای شما تا کف ماشین می‌رسد ممکن است دچار مشکل ترمز اسفنی شده باشید.  این علامت می‌تواند ناشی از وجود هوا یا رطوبت داخل سیستم ترمز باشد.

در حالت نرمال پمپاژ مکرر ترمزها می‌تواند حباب‌های هوا را از سیستم حذف کند. با این حال گاهی این عملکرد با مشکل مواجه می‌شود و حباب هوا یا رطوبت داخل سیستم ترمز باقی می‌ماند. این مشکل اگر رفع نشود بر روی عملکرد ترمزها تاثیر مخربی خواهد گذاشت. بنابراین توصیه می‌کنیم در این شرایط با خودرو رانندگی نکنید.

 

5 نشانه سرویس ترمزها

5- کشیدن شدن خودرو به یک طرف هنگام ترمز

اگر هنگام ترمزگیری خودروی شما به یک سمت کشیده می‌شود ممکن است عملکرد ترمزهای سمت مقابل کشش دچار اختلال شده باشند.

اگرچه ممکن است یک یا چند دلیل برای این عیب وجود داشته باشد، اما رایج ترین دلیل، کالیپر معیوب یا شکستگی شلنگ است. توصیه می کنیم در صورت بروز این مشکل به نزدیک‌ترین مرکز خدمات خودرو مراجعه کنید.

 

سخن آخر

همانطور که گفته شد، ترمز نه تنها برای ایمنی کاربر و سرنشینان آن بسیار مهم است، بلکه برای ایمنی سایر مسافران جاده نیز اهمیت فراوانی دارد. بنابراین، همیشه توصیه می شود که ترمزهای خودروی خود را در فواصل زمانی توصیه شده بازبینی و سرویس کنید تا رانندگی امن و لذت‌بخشی را تجربه نمایید.

 

منبع: Drivespark

ترجمه: مجله خودرو ناواران

 


تعمیر خودرونگهداری خودروترمز خودرو