5 دلیل نقص فنی سیستم ترمز خودرو | راهنمای کامل
آخرین بروزرسانی در تاریخ 31 شهریور 1399

نقص سیستم ترمز خودرو یکی از اتفاقاتی است که رانندگان را با مشکل جدی مواجه می کند! رانندگی پرسرعت ولی ایمن یکی از جذاب ترین تفریحات دنیا محسوب می شود. تفریحی پر از هیجان که تنها روح خودرو و راننده قادر به درک و تجربه آن می باشند. ولی در میان این همه لذت، تهدیدی خاموش همیشه در کمین است.

آیا تا به حال به هنگام سرخوشی خود در سرعت های زیاد به مانع های غیرقابل پیش بینی فکر کرده اید؟ آیا همیشه از ایستادن به موقع خودرو مطمئن بوده اید؟

یکی از موضوعاتی که همیشه می تواند به هنگام رانندگی، مخصوصاً در سرعت های زیاد خطرآفرین باشد، کارکرد نامناسب ترمز هاست. وجود کوچک ترین اشکال در سیستم ترمز اتومبیل می تواند به راحتی به خسارت های مالی و جانی جبران ناپذیری منجر شود؛ اشکالاتی مانند خوردگی لنت ها تا کارایی نامناسب پدال ترمز که هریک به خودی خود می توانند در موقعیت های گوناگون خطر آفرین باشند.

با ناواران همراه باشید تا 5نشانه اصلی در این زمینه را بررسی کنیم که زنگ خطری برای چک کردن ترمز ها می باشند.

 

اشکالات فنی در سیستم ترمز خودرو

 

 

1.‌ کم شدن ضخامت لنت ترمز

امروز اکثر خودروهایی که در سطح شهر تردد دارند، به ترمز های دیسکی مجهز می باشند. فرایند کلی این نوع سیستم ترمز براساس اصطحکاکی شکل می گیرد که به ایستادن خودرو منجر می شود. در این سیستم، دیسک ترمز با لنت ها درگیر می شود. این اصطحکاک و درگیری تا زمانی که ضخامت لنت ها کم شود، به طول می انجامد.

زمانی که این ضخامت به کمتر از حد استاندارد خود برسد، مشکل ساز می شود. از این رو بهتر است در دفترچه ای آمار بررسی لنت های خود را داشته باشید و آن را چک کنید. آسان ترین روش برای تشخیص خوردگی لنت ها، چرخاندن فرمان به طور کامل به سمت راست یا چپ است. با این کار شما به راحتی می توانید لنت ها را ببینید.

 

نقص فنی در سیستم ترمز خودرو

 

نکاتی که به هنگام این نوع بررسی باید به آنها دقت کنید، به شرح زیر است:

ابتدا سطح دیسک را بررسی کنید و از نداشتن خط خوردگی مطمئن شوید. سپس لنت ها را به دقت مشاهده نمایید. به طور معمول ضخامت استاندارد و ایمن آن به 7 میلیمتر می رسد.

چنانچه آنچه تماشا کردید غیر از این بود، باید لنت های خودرو را تعویض کنید. تعویض نکردن لنت ها در این شرایط سبب خوردگی بیشتر دیسک می شود و موجب تولید سر و صدا نیز می گردد.

 

کم شدن ضخامت لنت ترمز

 

2. صدایی شبیه جیغ به هنگام گرفتن ترمز

بارها برای اکثر راننده پیش آمده است که هنگام ترمز گرفتن شاهد صداهای ناهنجاری مانند جیغ یا برخورد دو فلز هستند. روی قطعه لنت فلزی وجود دارد، این فلز هنگام کاهش ضخامتی که از آن صحبت شد، بیرون می زند. زمانی که راننده ترمز می کند این فلز با دیسک تماس پیدا می کند و موجب تولید صدایی ناخوشایند می شود.

ماجرا به همین نقطه ختم نمی شود. ایراد اصلی در مورد صدای جیغ خودرو نیست، بلکه فشاری است که دو سطح فلزی به یکدیگر وارد می کنند.

 

صدای جیغ مانند به هنگام ترمز گرفتن

 

3. کشیده شدن بی دلیل خودرو به یک سمت

پیش از آغاز این مبحث باید اشاره کنیم مشکلات بسیاری ممکن است در این اتفاق دخیل باشند. بروز اشکالاتی نظیر تنظیم نبودن فرمان نیز می تواند سبب جهت گیری بی دلیل خودرو شود.

نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، کلیدی بودن سیستم ترمز در هندلینگ خودرو می باشد. برای آنکه متوجه این ایراد شوید باید تعدادی از شواهد را درنظر بگیرید.

بسیاری از مواقع پیش آمده است که لنت ها به سطح دیسک می چسبند. این چسبندگی موجب می شود خودرو شما به سمتی متمایل شود و در رانندگی شما خللی ایجاد کند. در این وضعیت، ماشین به سمتی مایل می شود که این چسبندگی برای آن اتفاق افتاده است.

در بعضی موارد نیز مشاهده شده که این کشیدگی فرمان به هنگام ترمز گرفتن رخ می دهد. دلیل این اتفاق اغلب پمپاژ نامطلوب روغن ترمز یا مساوی نبودن ضخامت لنت هاست.

 

کشیده شدن خودرو به سمتی

 

4. لرزش پدال ترمز خودرو

امروزه با فراگیر شدن سیستم ترمزهای ABS یا ضد قفل، لرزش ناگهانی پدال ها هنگام استفاده امری بسیار طبیعی و رایج است؛ چراکه این اتفاق خبر از سلامت سیستم ترمز می دهد.

این وضعیت جایی نگران کننده می شود که شما در حال ترمز گرفتن نباشید. اغلب سرچشمه لرزش های بی مورد در پدال ترمز، نقص فنی در دیسک هاست. نقص فنی در دیسک ها معمولاً در شرایط خاص بروز پیدا می کند. مواردی مانند ترمزهای اشتباه یا در برابر گرمای بیش از حد قرار گرفتن.

 

لرزش پدال ترمز خودرو

 

 

5. مشکل پدال

از اصلی ترین مواردی که هنگام ترمزهای ریسکی باید نگران آن بود، وجود نقص فنی در پدال ترمز است. این نقص اغلب به صورت روغن ریزی راننده را خبردار می کند. از دیگر موضوعاتی که می تواند کار پدال را مختل کند، می توان به داخل شدن هوا به سیستم ترمز و آلودگی روغن ترمز اشاره کرد.

 

مشکل پدال ترمز

 

جمع بندی

بسیاری از تصادفاتی که سالانه رخ می دهند ناشی از چکاپ به موقع نکردن قسمت های مختلف خودرو است. توجه به اشکالات فنی خودرو مانع از بروز خسارات جبران ناپذیر می شود.

 بهتر است یادآوری کنیم سامانه اجاره خودرو ناواران قبل و بعد از هر اجاره، خودروها را مورد بررسی کامل قرار می دهد. این بررسی فنی سبب می شود رانندگان با آرامش خاطر بیشتر هوس سفر جاده ای کنند.

 


خودروماشیننقص فنیآموزش خودروترمز