راهنمای کامل دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی - هزینه، مدارک و روش ثبت نام
آخرین بروزرسانی در تاریخ 11 اردیبهشت 1401

کافی است رانندگی در خیابان‌های فرانسه یا شاید هم رد شدن از پیچ و خم‌های کوهستان‌های سوئیس یا کشور مورد علاقه‌ی خود را تصور کنید. جاده‌ها و خیابان‌های متفاوت و دیدنی‌ای که دوست دارید آن‌ها را از پشت پنجره‌ی ماشین خود ببینید، شاید بخواهید منظره های رویایی را راحت تر از همیشه کشف کنید، ممکن است از پرداخت کرایه تاکسی در سفر  خسته شده باشید و به این فکر بیافتید که سفر بعدی را با خودروی خود تجربه کنید. در هر صورت برای ماجراجو‌ها و عاشقان رانندگی بسیار اهمیت دارد که بتوانند حین سفر کوچه و خیابان و جاده‌های جدید را فتح کنند. اگر در حال خواندن این مطلب باشید احتمالا از افرادی هستید که قصد دارید سفر خود را از صفر تا صد با ماجراجویی و برنامه‌ریزی‌های هیجان انگیز شروع کنید. قطعا رانندگی در جاده‌های دیدنی و متفاوت کشور‌های دیگر بسیار رویایی و هیجان انگیز است؛ پس اگر قصد دارید تا کیلومتر‌ به کیلومتر جاده‌ها را کشف کنید و  به دنبال پیدا کردن مراحل قانونی دریافت گواهینامه بین‌المللی هستید این مطلب مجله ناواران کمک زیادی می‌کند تا از مزایا، مراحل دریافت و هزینه‌های دریافت این مدرک اطلاعات مفیدی کسب کنید و تمام دانستنی‌های کوچک و بزرگی که برای قطعی کردن این سفر لازم دارید را دریافت کنید.

در ادامه می‌خوانید...


گواهینامه رانندگی بین المللی چیست؟

اگر نیاز به راهنمای گواهینامه بین‌المللی رانندگی دارید، قدم اول این است که قبل از هر چیز درمورد گواهینامه بین‌المللی شناخت کافی داشته باشید. گواهینامه بین المللی رانندگی در حقیقت ترجمه‌ی مدرک رانندگی شما به ۷ زبان زنده‌ی دنیا، یعنی زبان‌های انگلیسی، چینی، روسی، اسپانیایی، عربی، آلمانی و فرانسوی است. این مدرک را باید الزاما از شعبه‌های کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی کشور تهیه کنید. این کانون سرتاسر ایران شعبه دارد و نا به نزدیکی هر کدام از شعبات می‌توانید برای طی کردن مراحل دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی خود اقدام کنید.


شرایط دریافت گواهینامه بین‌المللی وسایل نقلیه مختلف

فرقی نمی‌کند برای رانندگی با ماشین نیاز به گواهینامه بین‌المللی ماشین داشته باشید و یا تصمیم داشته باشید گواهینامه بین‌المللی موتور دریافت کنید. شرایط برای دریافت این گواهینامه‌ها یکسان است. از مدارک لازم گرفته تا مدت اعتبار و همینطور میزان زمان لازم برای صدور گواهینامه تماما یکسان است و این به شما بستگی دارد که برای ماشین یا موتور نیاز به گواهینامه بین‌المللی رانندگی دارید.


اعتبار گواهینامه بین المللی رانندگی

اعتبار گواهینامه بین المللی رانندگی ۱ ساله و ۳ ساله در نظر گرفته شده است. البته در نظر داشته باشید بسته به میزان اعتباری که لازم داشته باشید هزینه‌ها هم متفاوت است. نکته‌ی دیگری که لازم است به آن اشاره کنیم این است که بعد از اتمام اعتبار مدرک بین المللی رانندگی، امکان مجدد تمدید همان مدرک را ندارید و برای سفر‌های بعدی باید دوباره اقدام به دریافت این مدرک کنید.
 

با گواهینامه رانندگی  بین المللی به کدام کشور‌ها می توان سفر کرد؟

بعد از دریافت مدرک معتبر گواهینامه بین المللی رانندگی از کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران، قادر خواهید بود به ۱۹۶ کشور دنیا سفر کنید. توجه داشته باشید قبل از این که به کشور مورد نظرتان سفر کنید از قوانین رانندگی‌ کشور‌های مورد تایید گواهینامه بین المللی به صورت کامل مطلع شوید تا به دردسر نیافتید. طبیعتا هر کشوری قوانین مخصوص به خود را دارد و ممکن است با قوانینی که شما با آن آشنایی دارید متفاوت باشد؛ به عنوان مثال کشور‌هایی مثل چین و امارات متحده عربی ممکن است نسبت به این مدرک قوانین سخت‌گیرانه‌تری داشته باشند و احتمال دارد به ارائه اصل گواهینامه رانندگی هم نیاز پیدا کنید.

در کشور‌هایی مثل ایالات متحده آمریکا و  استرالیا مدرک رانندگی سه ساله را به رسمیت نمی‌شناسند و باید طبق قوانین آن‌ها برای رانندگی اقدام کنید. از طرف دیگر ممکن است قوانین جریمه در این کشور‌ها بسیار متفاوت باشد؛ پس آگاهی از اطلاعات مربوطه را در اولویت خود بگذارید.

راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

بعد از این که از قوانین کلی اخذ این مدرک آگاه شدید نوبت به اقدام برای گرفتن گواهینامه بین المللی رانندگی می‌رسد.
مراکز صدور گواهینامه بین المللی رانندگی برای صادر نمودن این مدرک به مواردی که در ادامه نام برده شده‌اند، نیاز دارند. پس از ارائه مدارک، گواهینامه بین‌المللی رانندگی شما در کمترین زمان صادر خواهد شد.

 • اصل مدرک گواهینامه رانندگی جمهوری اسلامی ایران.

 • توجه داشته باشید گواهینامه‌ی اصلی شما باید حداقل یک ماه و سه روز اعتبار داشته باشد تا مدرک بین المللی یک ساله دریافت کنید؛ اگر هم برای گواهینامه ۳ ساله اقدام کرده‌اید لازم است گواهینامه اصلی شما حداقل ۳ سال تاریخ انقضا داشته باشد.

 • یک عدد عکس تمام رخ  ۳×۴ ( این عکس برای بانوان باید با حجاب کامل باشد)

 • کپی یا اصل مدرک گذرنامه ( بدون ارائه گذرنامه این مدرک قابل دریافت نیست.)

 • گواهینامه بین‌المللی رانندگی قبلی( در صورتی که قبلا این گواهینامه را دریافت نمودید باید آن را به همراه داشته باشید.)

 • فرم پر شده توسط فرد متقاضی

 • پرداخت هزینه‌های لازم ( هزینه‌های دریافتی، بسته به یک ساله یا سه ساله بودن مدرک متفاوت خواهد بود.)

 • اصل شناسنامه وکیل یا یکی از اعضای درجه اول فرد متقاضی و حضور یکی از آن‌ها برای دریافت گواهینامه.

 

مراحل دریافت گواهینامه بین‌المللی بین‌المللی

برای این که گواهینامه اصلی خود را به بین المللی تبدیل کنید دو راه دارید.

مراجعه حضوری

ممکن است نیاز به تحویل فوری گواهینامه بین‌المللی رانندگی خود داشته باشید؛ در این صورت، اگر فرصت کمی دارید و زمان برای شما یک اولویت است پیشنهاد می‌کنیم برای گرفتن گواهینامه بین‌المللی رانندگی حضوری اقدام کنید. با پیدا کردن نزدیک‌ترین شعبه‌ی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی طی چند ساعت و با ارائه مدارکی که نام برده شد، قادر به دریافت مدرک خود هستید. تنها مشکلاتی که ممکن است در این روش با آن مواجه شوید، شلوغی شعبه و زمانی است که باید درون این مرکز سپری کنید. اما راه حل دومی هم وجود دارد.

ثبت‌نام اینترنتی

خوشبختانه تکنولوژی همه جا به کمک انسان می‌رسد. با این روش بدون اتلاف وقت داخل شعبه و تنها با پر کردن فرم‌ها و ارائه اسکن‌های مورد نظر، در چند دقیقه می‌توانید درخواست خود را ثبت کنید. با این روش گواهینامه بین المللی رانندگی، اینترنتی و بدون فوت وقت، تحمل شلوغی و  طی کردن مراحل اداری، کمتر از ۷ روز به دستتان می‌رسد.
نکته‌ی مهمی که نباید از یاد برد این است که تنها باید به سایت اصلی، اعتماد کنید و از ارائه مدارک خود به سایت‌های فرعی و نامعتبر خودداری کنید در غیر این صورت، عواقب احتمالی آن به عهده خود فرد است.
برای ثبت‌نام در سامانه کار زیادی نباید انجام دهید. ثبت نام بسیار ساده و به سرعت قابل انجام است.
 ابتدا وارد لینک https://idp.taci.ir/ شوید،  بعد از ایجاد کاربری و پر کردن قسمت‌های اولیه، باید درخواست خود را در قسمت معین شده ثبت کنید و در مرحله‌ی آخر مدارک اسکن شده را در محل لازم بارگزاری کنید بعد از طی کردن این مراحل پس از مدت کوتاهی پست گواهینامه را به دستتان می‌رساند.


هزینه گواهینامه بین المللی رانندگی

 اگر به دنبال قیمت گواهینامه بین المللی رانندگی و هزینه‌های مرتبط با آن هستید، قیمت‌های زیر آخرین هزینه‌های اعلام شده‌ي مصوب هستند. البته باید توجه داشته باشید این قیمت‌ها در سال ۱۴۰۰ اعلام شده‌اند و برای سال‌های آینده امکان نوسان قیمت وجود دارد.

 • قیمت صدور گواهینامه‌ی بین‌المللی رانندگی با مدت اعتبار یک سال ۱۴۱ هزار تومان

 • قیمت صدور گواهینامه‌ی بین‌المللی رانندگی با مدت اعتبار ۳ سال، ۴۱۴ هزار تومان

 •  صدور گواهینامه بین‌المللی رانندگی برای موتور هم مانند مورد اول ۱۴۱ هزار تومان هزینه دارد.

 •  در صورتی که نیاز دارید که گواهینامه‌ی بین‌المللی پایه یک را دریافت کنید، ۱۳۲ هزار تومان باید هزینه کنید.

 


 

نکات آخر

 • در آخر باید اضافه کنیم گرچه لذت رانندگی در سفر و رانندگی میان طبیعت یا خیابان‌های کشور‌های دیگر هیجان‌انگیز و شاید وصف نشدنی باشد، اما باید قبل از هر اقدامی از قوانین رانندگی در کشور مورد نظرتان اطلاعات کافی داشته باشید.

 • به خاطر داشته باشید که این گواهینامه‌ها غیر قابل تمدید هستند و باید برای سفر بعدی و بعد از گذشت مدت اعتبار مشخص آن‌ها، مجددا برای صدور اقدام کنید.

 • قبل از اقدام برای دریافت مدرک خود حتما اعتبار گذرنامه‌ی خود را بررسی کنید و از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید چرا که بدون گذرنامه چه برای مدرک رانندگی و چه خروج از کشور به آن نیاز دارید.

 • اگر از قبل، گواهینامه بین‌المللی رانندگی با اعتبار زمانی منقضی نشده داشتید اما مدرکتان مفقود شده است، می‌توانید برای دریافت المثنی آن اقدام نمایید.

 • در بعضی از کشور‌ها مثل عربستان تنها در صورتی که خودرو اجاره کنید، اجازه‌ی رانندگی‌ خواهید داشت، توصیه می‌کنیم از قوانین مرتبط با کاپورتاژ مقصد به میزان کافی مطلع باشید.

 • مدرک شما تنها بوسیله‌ی پست به دستتان خواهد رسید.

 • مدرک تنها به شخص متقاضی و یا اعضای درجه اول او به شرط رویت با کارت ملی متقاضی قابل تحویل است.


 


گواهینامه بین المللی خودرودانستنی‌های سفر