واکسن‌های موردتایید کرونا برای سفر به کشورهای مختلف
آخرین بروزرسانی در تاریخ 17 اردیبهشت 1401

بیماری ناشی از ویروس کرونا یا به نام اصلی آن کووید ۱۹، بیماری آشنایی است که از سال ۲۰۱۹ بین مردم دنیا شایع شد و زندگی عادی را از انسان‌ها گرفت. محدودیت‌های کرونا به خصوص در سال‌های اولیه شدید و محکم اجرا می‌شد. قرنطینه، فرصت سفر کردن و حتی انجام امور روزانه را از بشر گرفته بود. با گذشت زمان، شناخت بیشتر و اطلاع رسانی‌های گسترده در مورد اهمیت رعایت پروتکل‌ها و تاثیر زیاد واکسینه شدن در برابر این ویروس، شدت شیوع آن هم کمتر شد. با این وجود هنوز این بیماری در حال جهش و گسترش است و نگرانی‌های سابق همچنان بین مردم وجود دارد. با مجله خودرو ناواران همراه شوید تا درباره واکسن‌های موردتایید کرونا در کشورهای مختلف بیشتر بدانید.

در ادامه می‌خوانید...

 

 

ویروس کرونا با جهش های متفاوت خود همچنان محدودیت هایی را به خصوص در زمینه نقل و انتقال ایجاد کرده است. طبق بیانیه‌های منابع موثق، واکسینه بودن، رعایت فاصله و پروتکل‌ها تنها راه جلوگیری از این ویروس محسوب می‌شود و نه تنها برای سلامت افراد بلکه برای ریشه‌کن شدن این بیماری اجباری است.  پس از گذشت حدود دو سال از شیوع کووید ۱۹ با وجود شرایط قرنطینه و حبس شدن در خانه‌ها و از طرفی دیگر اخبار تعداد بالایی که روزانه از قربانیان اعلام می‌شد، باعث تضعیف روحیه و ایجاد افسردگی شده بود. خوشبختانه با پیشرفت و تحقیقاتی که به وسیله‌ کشور‌های سراسر دنیا انجام گرفت، راهکار‌ها نتیجه مثبت دادند. بعد از مدتی با اعلام  این خبر که  بیماری با واکسینه شدن قابل کنترل است، امکان انجام فعالیت‌های همیشگی مجددا فراهم شد. یکی از این فعالیت‌ها سفر کردن است.  دریافت واکسن مورد تایید کرونا اولین شرط ورود به هر کشوری است و پیدا کردن واکسن مورد تایید کرونا دغدغه بزرگی از مسافرین را شکل می‌دهد.

واکسن کرونا در سفر

قبل از شروع هر سفری لازم است از شرایط مناسب و سلامت جسمی برخوردار باشید. خوشبختانه با واکسیناسیون کرونا سفر‌ها قابل انجام شده‌اند اما گذشته از این که سلامت جسمی اولویت هر سفری است، رعایت قوانین بهداشتی کشوری که به آن سفر می‌کنید هم الزامی است. سفر با واکسن کرونا شرایطی را مهیا می‌کند تا بدون نگرانی سفر کنید. اما سوال اینجاست؛ برای ورود به کشور مورد نظر چه واکسنی مورد تایید قرار می‌گیرد؟ کشور‌های مجازی که می‌توانیم با کارت واکسن خود سفر کنیم کدام است؟ واکسن مورد تایید کرونا کدام است؟ در این متن تصمیم گرفتیم انواع واکسن‌های کرونا و همینطور قوانین کشور‌ها در خصوص واکسن های مختلف را بررسی کنیم.

واکسن‌های مورد تایید کرونا برای سفر چیست؟

زمانی که واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی را دریافت کرده باشید خیالتان بابت ورود به کشور‌های دیگر راحت خواهد بود. با این که قبل از هر سفر نیاز به تست منفی کرونا نیاز دارید اما کارت واکسیناسیون بین المللی هم باید همراه خود داشته باشید تا برای ورود به کشور‌های دیگر، پشت گیت‌های پرواز نمانید. به یاد داشته باشید آزمایش PCR را باید ۷۲ ساعت قبل از پرواز در آزمایشگاه‌های مورد اعتماد هواپیمایی‌ها، تهیه کنید و همینطور کارت واکسنی که حداقل دو هفته از تزریق دوم آن گذشته است را به همراه داشته باشید. تا کنون واکسن‌های زیادی در کشور‌ای مختلف تولید و به افراد تزریق شده است این واکسن‌ها که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند با نام‌هایی مثل واکسن فایزر، سینوفارم، آسترازنکا، مدرنا، جانسون و جانسون در دسترس مردم قرار گرفته‌اند. اگر پس از دریافت هر کدام از این واکسن‌ها تصمیم به سفر گرفته‌اید باید از تایید کشوری که به آن ورود می‌کنید را هم داشته باشید. اگر تصمیم داشته باشید با واکسن سینوفارم سفر کنید و بخواهید تفاوت افرادی که با واکسن فایزر سفر می‌کنند را بدانید و یا در جستجوی مناطقی هستید که با واکسن برکت، سفر به آن‌ها مجاز باشد باید از قوانین واکسیناسیون کشور‌ها به طور دقیق مطلع باشید.

واکسن سینوفارم مورد تایید کدام کشور‌ها است؟

خوشبختانه حدود ۷۰ کشور و تمام کشور‌ها‌ی اتحادیه اروپا اجازه سفر با واکسن سینوفارم را می‌دهند. در صورتی که واکسینه شده‌اید و در جستجوی شرایط سفر واکسن سینوفارم هستید باید بدانید با واکسن سینوفارم کشور‌های مجاز دیدنی زیادی مثل اسپانیا، اتریش، قبرس، یونان، مجارستان، ایسلند، هلند، اسپانیا، سوئد، فنلاند، سوئیس، گرجستان، عراق را می‌توانید دیدن کنید.

واکسن اسپوتنیک مورد تایید کدام کشورها است؟

با این که واکسن اسپوتنیک نتوانسته تایید سازمان جهانی بهداشت را دریافت کند اما سفر با واکسن اسپوتنیک به بعضی از کشور‌ها ممکن است.  نکته‌ای که در مورد شرایط سفر واکسن اسپوتنیک باید بدانید این است که در صورت نداشتن علائم و  با طی کردن قرنطینه معین شده می‌توانید برای ویزای خود اقدام نمایید. واکسینه شده‌های اسپوتنیک کشور‌های مجازی مثل عراق،روسیه،آذربایجان،قزاقستان و همینطور  به کشور ترکیه اجازه‌ی ورود دارند.

کشور‌های تایید کننده واکسن آسترازنکا

همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم، واکسن آسترازنکا واکسن مورد تایید سازمان جهانی بهداشت  شناخته شده است و به همین واسطه سفر با واکسن آسترازنکا به بیشتر کشور‌های دنیا ممکن است. واکسن آسترازنکا، اولین بار در یک شرکت دارویی که بریتانیا- سوئدی بود ساخته شد و تا کنون کشورهای زیادی شروع به تولید آسترازنکا کرده‌اند. روسیه هم از دسته کشور‌هایی است که به تولید آسترازنکا که واکسن مورد تایید کرونا محسوب می‌شود، کمک کرده است. 
شرایط سفر واکسن آسترازنکا در مقایسه با دیگر واکسن‌ها کمی ساده‌تر است. اگر از واکسن آسترازنکا برای مقابله با کرونا استفاده کرده باشید، تقریبا می‌توانید به تمامی نقاط آسیا، اروپا و آفریقا سفر کنید. این یکی از مزیت‌های اصلی این واکسن است؛ چرا که آسترازنکا کشورهای مجاز مختلفی را به عنوان گزینه سفر در اختیار شما می‌گذارد.

واکسن پاستوکووک مورد تایید کدام کشورهاست؟

اگر به دنبال اطلاع از شرایط سفر واکسن پاستوکووک هستید، باید بگوییم سفرهای داخلی تنها گزینه شما خواهند بود. پاستوکووک همچنان در انتظار مجوزهای بین‌المللی است اما همچون دیگر نسخه‌های داخلی یا خارجی، مجوز مصرف اضطراری آن صادر شده تا انسان‌های بیشتری در مقابل کرونا ایمن شوند. سفر با واکسن پاستوکووک یا دوز تقویتی آن که با نام پاستوکووک پلاس شناخته می‌شود، در ایران ممکن است و مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند. پاستوکووک کشورهای مجاز خاصی را به شما ارائه نمی‌کند، اما دوز تقویتی آن با نام پاستوکووک پلاس برای کسانی که دوز دوم واکسن‌های سینوفارم یا آسترازنکا را تزریق کرده‌اند، استفاده می‌شود و نتایج خوبی را به همراه داشته است. با این که در تصمیم سفر واکسن رازی تاییدیه سازمان بهداشتی جهانی را ندارد اما به صورتی کلی این واکسن، مورد تایید کرونا محسوب می‌شود.

واکسن برکت مورد تایید کدام کشورهاست؟

شرایط سفر واکسن برکت با دیگر واکسن‌های موجود در کشور کمی متفاوت است. در واقع بهتر است بگوییم بهترین انتخاب برای سفر با واکسن برکت، سفر داخلی خواهد بود؛ چرا که این واکسن هنوز در صف بررسی و تایید سازمان بهداشت جهانی قرار دارد و تا بررسی و تایید آن همچنان مسیر زیادی باقی مانده است. اگرچه واکسن برکت کشورهای مجاز در دنیا را شامل نمی‌شود، اما  به گفته وزارت بهداشت ایران این واکسن مورد تایید کرونا است. البته می‌دانیم که تزریق واکسن در شرایط فعلی، مهم و ضروری است. پس به شما توصیه می‌کنیم تا در صورت نیاز، برای تزریق واکسنی که در دسترس است اقدام کنید.

واکسن اسپایکوژن مورد تایید کدام کشورهاست؟

در حال حاضر شرایط سفر با واکسن اسپایکوژن نیز همانند واکسن برکت است. این واکسن که به عنوان اولین واکسن بخش خصوصی در ایران شناخته می‌شود که مجوز مصرف اضطراری آن در ایران شناخته شد، هنوز مورد تایید دیگر کشورها نیست. واکسن اسپایکوژن که با همکاری شرکت استرالیایی Vaxine ساخته می‌شود، نتایج خوبی را در مصرف‌کنندگانی که دوز دوم آن را نیز تزریق کرده‌اند نشان می‌دهد. اگرچه سفر با واکسن اسپایکوژن به مقصدهای خارجی ممکن نیست و اسپایکوژن کشورهای مجاز را در لیست خود ندارد، اما همانطور که گفتیم، بهترین واکسن در دسترس‌ترین واکسن است و در دست دیگر این واکسن مورد تایید کرونا و اثر بخشی بر روی آن است؛ پس اگر به آن دسترسی دارید، در تزریق آن و حفظ ایمنی خود و خانواده خود تردید نکنید.

 در انتها باید اضافه کنیم گرچه واکسن‌های متفاوتی ساخته و بین مردم تزریق می‌شوند، اما دریافت واکسن بخشی از راه را برای سلامتی طی می‌کند و هر فردی باید علاوه بر واکسینه بودن، از نحوه رعایت پروتکل‌ها و همینطور کشورهایی که وضعیت قرمز دارند آگاه باشد.


کروناواکسن کروناپدانستنی های سفر