10 مورد از لوازم ضروری خودرو در سفر
آخرین بروزرسانی در تاریخ 05 خرداد 1401

سفرکردن با خودرو شاید سرعت هواپیما یا راحتی قطار را نداشته باشد، اما به دلایلی مثل امکان لذت‌بردن از مناظر طبیعی، داشتن حریم خصوصی بیش‌تر و... تجربه‌ای بسیار لذت‌بخشی است و طرفداران پرشماری دارد؛ در عین حال برای سفر با خودرو، علاوه ‌بر رعایت قوانین رانندگی و چک‌کردن وضعیت سلامت خودرو قبل از حرکت، به همراه داشتن یک‌سری وسایل نیز لازم است. به همین بهانه، در این مقاله از مجله خودرو ناواران به بحث لوازم ضروری خودرو در سفر پرداخته‌ایم و می‌خواهیم ببینیم بهتر است در هنگام سفر چه وسایلی را به همراه داشته باشیم. اگر شما هم جزو طرفداران سفر با خودرو هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

در ادامه می‌خوانید...

 

لوازم ضروری در سفر با خودرو: زنجیر چرخ

فهرست لوازم ضروری خودرو در سفر را با یک وسیله ایمنی مهم یعنی زنجیر چرخ شروع می‌کنیم. اگر قصد دارید در فصل زمستان پس از اجاره خودرو یا حتی با اتومبیل شخصی‌تان از یک جاده کوهستانی عبور کنید؛ حتماً زنجیر چرخ به همراه داشته باشید چرا که در صورت بارش برف و یخ‌زدگی سطح جاده، نیروی اصطکاک میان چرخ‌های خودرو با مسیر به‌شدت کاهش می‌یابد و خودرو به‌سادگی لیز می‌خورد. در این شرایط، استفاده از زنجیر چرخ مثل وجود یک عاج محکم برای لاستیک عمل می‌کند و با افزایش اصطکاک و شکستن یخ‌ها، جلوی لیزخوردن خودرو را می‌گیرد؛ اما در استفاده از زنجیر چرخ بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • زنجیر چرخ انواع مختلفی در بازار دارد که از لحاظ جنس، شکل ظاهری و قیمت باهم متفاوت هستند. این‌که از چه نوع زنجیر چرخی استفاده کنید، تاحدود زیادی به نوع خودرو شما و تعداد دفعات ترددتان در مسیرهای برفی بستگی دارد؛ بنابراین قبل از خرید زنجیر چرخ حتماً مزایا و معایب انواع آن را بشناسید و بنا به نیازتان، بهترین نوع ممکن را انتخاب کنید.
 • زنجیر چرخ بایستی حتماً به چرخ‌های محرک خودرو بسته شود؛ یعنی در خودروهای دیفرانسیل جلو به چرخ‌های جلو و در خودروهای دیفرانسیل عقب به چرخ‌های عقب.
 • بستن زنجیر چرخ قلق خاصی دارد. از این‌رو حتماً چندباری بستن آن را در شرایط معمولی تمرین کنید تا در هنگام نیاز بتوانید به‌راحتی این کار را انجام دهید.
 • حتی اگر خودرویی دو دیفرانسیل و مجهز به انواع سیستم‌های الکترونیکی کنترل پایداری دارید هم حتماً در میان لوازم ضروری خودرو در سفر از زنجیر چرخ نیز استفاده کنید و به یاد داشته باشید که این سیستم‌های کنترل پایداری یا کنترل لغزش در شرایط بحرانی، تنها مکمل زنجیر چرخ هستند نه جایگزین آن!

 

لوازم ضروری در سفر با خودرو: کیف ابزار خودرو

بسیاری از خودروسازان، یک کیف ابزار کوچک را به‌ صورت استاندارد در صندوق‌بار محصولات خود قرار می‌دهند اما حتی اگر خودرو شما دارای این کیف ابزار نیست، بهتر است یک کیف ابزار را از بازار خریداری کرده و در هنگام سفر با خود داشته باشید. محتویات کیف ابزار خودرو عموماً شامل یک‌سری ابزار و لوازم پرکاربرد مثل ست آچار یک‌سر رینگی، پیچ‌گوشتی‌های دوسو و چهارسو، انبر دست، سیم چین، کابل باتری و... است که این ابزارها می‌توانند شما را در هنگام خرابی‌های جزئی خودرو یاری کنند و از معطل‌شدن کنار جاده نجاتتان دهند؛ بنابراین در میان لوازم ضروری خودرو در سفر توجه ویژه‌ای هم به کیف ابزار خودرو داشته باشید.

 

مثلث خطر

مثلث خطر که با نام تابلو احتیاط نیز شناخته می‌شود، یکی دیگر از لوازم ضروری خودرو در سفر است که به‌صورت استاندارد در اکثر خودروها وجود دارد. این وسیله بسیار ساده و در عین حال بسیار کاربردی است و می‌تواند در هنگام خرابی خودرو در معابر تاریک، جان و مالتان را نجات دهد.

اگر در هنگام شب مشکلی برای خودرویتان پیش آمد و مجبور به توقف در کنار مسیر شدید؛ بی‌درنگ مثلث خطر را باز کنید و در فاصله مناسب (بسته به نوع مسیر، این فاصله بین 70 تا 200 متر است) از خودرو قرار دهید تا رانندگان پشت‌سر متوجه شما شوند و خدایی نکرده تصادفی پیش نیاید.

 

لوازم ضروری در سفر با خودرو: جعبه کمک‌های اولیه

بسیاری از سفرهای خودرویی با انگیزه تفریح و خوش‌گذرانی انجام می‌شوند، اما ممکن است گاهی هم حادثه کوچکی رخ دهد یا اینکه در خوش‌گذرانی زیاده‌روی کنید و کار دست خودتان بدهید! در این شرایط است که وجود یک جعبه کمک‌های اولیه در خودرو می‌تواند کمک‌ کند که تا رسیدن به مراکز درمانی، برخی اقدامات اولیه را خودتان انجام دهید. البته امیدواریم هیچ‌وقت مجبور به استفاده از جعبه کمک‌های اولیه نشوید اما در هر صورت، این جعبه یکی از کاربردی‌ترین لوازم ضروری خودرو در سفر است.

 

کمپرسور باد فندکی

شاید تابه‌حال تجربه پنچرشدن لاستیک خودرویتان در سفر را داشته باشید. در این شرایط به سراغ لاستیک زاپاس می‌روید تا آن را جایگزین لاستیک پنچرشده کنید اما می‌بینید که لاستیک زاپاس هم به‌دلیل مدت‌ها بلااستفاده‌بودن، باد کافی ندارد. این‌جا است که هیچ‌کاری جز بدوبیراه گفتن به بخت بدتان از شما ساخته نیست!

اما اگر یک کمپرسور باد فندکی در میان لوازم ضروری خودرو در سفر به همراه داشته باشید، دیگر دغدغه این شرایط را نخواهید داشت و حتی اگر لاستیک زاپاس را به همراه نداشته باشید، می‌توانید لاستیک پنچرشده را باد کنید و خودتان را به اولین مغازه آپاراتی در مسیر برسانید.

کمپرسور باد فندکی یک موتور الکتریکی بسیار کوچک دارد و با اتصال به درگاه فندک خودرو، این موتور الکتریکی هوای داخل دستگاه را فشرده می‌کند و شما می‌توانید به‌راحتی با این هوای فشرده، لاستیک‌های خودرو خود را باد کنید و به سفر خود ادامه دهید.

 

لوازم ضروری در سفر با خودرو: کپسول آتش‌نشانی

یکی دیگر از لوازم ضروری خودرو در سفر که وجود آن در هر خودرویی لازم به‌نظر می‌رسد، کپسول آتش‌نشانی است. چون ممکن است خودرو یا دیگر وسایل همراه‌تان به هر دلیلی دچار آتش‌سوزی شوند و اگر یک کپسول کوچک آتش‌نشانی به‌همراه داشته باشید؛ می‌توانید از گسترش آتش و افزایش خسارات آن جلوگیری کنید.

کپسول‌های آتش‌نشانی مخصوص خودرو از نوع پودر و گاز یک کیلوگرمی هستند و به‌دلیل ابعاد کوچک‌شان می‌توانید آن‌ها به‌راحتی در صندوق‌بار یا حتی کابین خودرو جای دهید. البته این کپسول‌ها پس از مدتی بلااستفاده بودن، دشارژ می‌شوند و لازم است حتماً برای شارژ مجددشان اقدام کنید؛ بنابراین هرچند وقت یک‌بار وضعیت نشان‌گر میزان شارژ کپسول را بررسی کنید و اگر عقربه نشان‌گر در محدوده قرمز قرار داشت، بدون فوت وقت کپسول را به یکی از مراکز مجاز شارژ مجدد ببرید.

 

لوازم ضروری در سفر با خودرو: سیم بکسل

گزینه بعدی که باید در لیست لوازم ضروری خودرو در سفر آن را نیز مدنظر قرار دهید، سیم بکسل است. ممکن است خودرو شما یا یکی از همراهانتان در مسافرت به هر دلیلی خراب شود و نیاز به بکسل‌شدن داشته باشد. در این شرایط است که وجود یک سیم بکسل مناسب می‌تواند راه‌گشا باشد. سیم بکسل‌های استاندارد، انواع مختلفی مثل فولادی بدون روکش، فولادی با روکش و پلی استر دارند و در دوسر آن‌ها قلاب‌هایی وجود دارد که به نقاط مخصوص بکسل‌کردن در شاسی خودروها متصل می‌شوند. یادتان باشد که اگر سیم بکسل استاندارد به همراه ندارید، به هیچ‌عنوان خودرو را با طناب معمولي بکسل نکنيد. چراکه پاره‌شدن طناب بکسل مي‌تواند باعث بروز حادثه شود.

 

چادر کمپينگ

تا اين‌جاي کار از آن دسته وسايل ضروري سفر با خودرو صحبت کرديم که براي مواقع اضطراري و خرابي خودرو کاربرد دارند؛ اما هميشه هم که قرار نيست اتفاق‌هاي بدي بيفتد. بنابراين يک‌سري وسايل هم بايستي در سفر همراهمان باشد تا بيش‌تر خوش بگذرد. يکي از اين وسايل، چادر کمپينگ است که مي‌تواند شما از سرما، حشرات موذي و تابش مستقيم آفتاب در امان نگه دارد و باعث شود تا کمپينگ جذاب‌تري داشته باشيد.

 

صندلي تاشو پيک‌نيک

اما در کنار چادر کمپينگ، وجود چند صندلي تاشو پيک‌نيک هم ضروري به‌نظر مي‌رسد. اين صندلي‌ها به‌دليل تاشوبودن به‌راحتي در صندوق‌بار خودرو جا مي‌شوند. بنابراين مي‌تواند چند عدد از آن‌ها را در میان لوازم ضروری خودرو در سفر همراه خود داشته باشيد تا در مواقع پيک‌نیک راحت‌تر لم بدهید و خوراکی‌های خوش‌مزه همراهتان را نوش‌جان کنید!

 

آب و خوراکی

بهتر است در لیست لوازم ضروری خودرو در سفر حتما آب و مقداری خوراکی هم قرار دهید؛ حتی اگر سفرتان با خودرو خیلی طولانی نیست سعی کنید مقداری آب آشامیدنی و خوراکی‌هایی مثل بیسکوییت را به‌همراه داشته باشید. چراکه ممکن است در مسیر به راه‌بندان‌های طولانی و یا حوادث طبیعی برخورد کنید و باید بتوانید تا زمان رسیدن کمک به گرسنگی و تشنگی خود غلبه کنید. علاوه بر آب آشامیدنی، بهتر است مقداری آب رادیاتور هم همراهتان باشد تا اگر خودرو جوش آورد بتوانید از آن استفاده کنید.

 

سایر لوازم ضروری خودرو در سفر

از دیگر لوازم ضروری خودرو در سفر نیز می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • یخچال مسافرتی
 • شارژر فندکی
 • جارو شارژی مسافرتی
 • کیسه زباله
 • چراغ‌قوه
 • زیرانداز
 • ژل آتش‌زا

 

کلام آخر

همان‌طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، سفر با خودرو یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌های هر انسانی است اما سفر هم مثل همه کارهای دیگر نیازمند یک‌سری پیش‌شرط و لوازم است تا بتوان حداکثر استفاده را از آن برد؛ بنابراین سعی کنید تا جای ممکن همه لوازم ضروری خودرو در سفر را به همراه داشته باشید و نحوه استفاده صحیح از این وسایل را هم یاد بگیرید تا همیشه سفری ایمن و شاد داشته باشید.

یکی از خدمات متفاوت و جذاب شرکت اجاره خودرو ناواران، امکان انتخاب یک‌سری از لوازم ضروری خودرو در سفر در هنگام اجاره ماشین است؛ بنابراین اگر قصد مسافرت با خودرو اجاره‌ای را داشته باشید می‌توانید بدون هیچ دغدغه‌ای، خودروی مورد نظر خود را با وسایل سفر تحویل بگیرید. ناواران علاوه بر اجاره خودرو در تهران، خدمات اجاره خودرو در مشهد، تبریز، کیش و بسیاری از شهرهای دیگر ایران را نیز ارائه می‌دهد و شما می‌توانید خودرو مدنظر خود را همراه با وسایل از شهر مبدأ اجاره، با آن سفر کنید و در شهر مقصد، خودرو را بازگردانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع  از شرایط و لیست قیمت‌ها اینجا را کلیک کنید یا با شماره تلفن‌های 44666294-021 و 44668961-021 تماس بگیرید.

 


سیم بکسلچادر کمپینگلوازم سفرسفر زمینی