تفاوت خودروهای سدان و کوپه، بررسی انواع خودروها
آخرین بروزرسانی در تاریخ 19 مرداد 1398

امروزه در عرصه خودروسازی، با کلاس ها و طبقه بندی های مختلفی از خودروها روبه رو هستیم. دو کلاس معروف خودروها، ماشین های سدان و ماشین های کوپه هستند. در این مقاله همراه ما باشید تا علاوه بر معرفی انواع طبقه بندی ماشین ها و کلاس های خودرویی، به صورت ویژه، تفاوت های دو کلاس و طبقه بندی سدان و کوپه را با هم بررسی کنیم. همراه ما باشید.

 


بررسی فرق بین ماشین های سدان و ماشین های کوپه

 

انواع طبقه بندی خودروها ( انواع مدل ماشین ها )

همان گونه که تولیدات در عرصه ها و صنعت های گوناگون، طبقه بندی های متفاوتی دارند؛ صنعت خودروسازی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و تولیدات این صنعت محبوب، در کلاس های گوناگون طبقه بندی می شوند و انواع مختلفی ماشین داریم.

در طول دهه های گذشته و بخصوص چند سال اخیر، آرمانگری ها و بلندپروازی ها در حوزه طراحی خودرو، باعث شده است تا طراحی خودرو، وارد بعدی جدید و خاص تر شود. در سال های اخیر، شاهد طراحی و تولید خودروهایی ساختارشکن بوده ایم که افق های جدیدی را در عرصه خودروسازی ایجاد کرده اند. خودروهایی با مشخصات متفاوت که مرزهای طبقه بندی کلاسیک را از بین برده اند و طبقه بندی ماشین ها بر اساس مشخصات ظاهری و فیزیکی را دست خوش تغییراتی بنیادین کرده اند.

در حال حاضر، مطابق با نظرات کارشناسان و مجله های معتبر تخصصی، خودرو های تولیدی در 8 کلاس گوناگون طبقه بندی می شوند. طبقه بندی نوین انواع مدل ماشین ها به شرح ذیل است:

 1. خودروهایی سدان
 2. خودروهای کوپه
 3. خودروهای کارنوتیبل
 4. خودروهای هاچبک
 5. خودروهای استیشن واگن
 6. خوروهای شاسی بلند
 7. خودروهای پیکاپ
 8. خودروهای ون

 

تصویری از نمونه یک خودروی کوپه

 

هرچند که نوآوری های عرصه طراحی خودرو به حدی است که بازهم شاهد تولید خودروهایی هستیم که برخی از آن جز هیچ از این دسته ها قرار نمی گیرند یا برخی دیگر تلفیقی از چند کلاس مختلف هستند. اما در این طبقه بندی، دو کلاس سدان و کوپه بیشتر به کار برده می شوند و تقریبا قدیمی تر از سایر کلاس ها هستند. همراه ما باشید تا ویژگی ها و تفاوت خودروهای سدان و کوپه را باهم بررسی کنیم.

 

ویژگی های یک ماشین سدان:

 • دارای چهار درب است.
 • کابین سرنشینان، محفظه بار و محفظه موتوری کاملا از هم جدا می باشند.

 

ویژگی های یک ماشین کوپه:

 • دارای دو درب می باشند.
 • سقف ثابت دارند.
 • ماشین های کوپه نیز همانند ماشین های سدان، 3 محفظه کاملا جدا از هم دارند.

 

همانطور که در تصویر می بینید، محفظه بار و موتور در ماشین سدان و کوپه یکسان است. تنها تفاوت در کابین سرنشین است. کابین سرنشین خودروهای کوپه از 2 در و خودروهای سدان از 4 در تشکیل شده است.

 

اما در این بین، استثنا و هم پوشانی هایی نیز وجود دارد. برای مثال، برخی از خودروهای کوپه مانند ( دارای 2 درب ) که دارای صندلی های عقب با ابعادی خاصی می باشند، زیرمجموعه خودروهای سدان می باشند.

همچنین سال ها پیش، سقف خمیده در عقب و ارتفاع خیلی کم از اصلی ترین ویژگی های خودروهای کوپه محسوب می شد؛ این در حالی است که امروزه، سقف خمیده در عقب نه تنها در خودروهای سدان، بلکه در خودروهای شاسی بلند هم دیده می شود.

 

تصویری از نمونه یک خودروی سدان

 

و در پایان...

باتوجه به این تفاوت های کلی، تلاش کمپانی ها و خودروسازان جهانی بر این است که مرز بین این دو کلاس را از بین ببرند. همانطور که بررسی کردیم، طبقه بندی خودروها دارای تفاوت هایی است که قدری این طبقه بندی ماشین ها را پیچیده کرده است.

 


سدانکوپهتفاوت سدان و کوپهانواع خودروفرق سدان و کوپهماشین کوپهماشین سدانانواع ماشینخودروسازی