روش های افزایش عمر باتری خودرو
آخرین بروزرسانی در تاریخ 28 تیر 1398

اهمیت باتری خودرو، روش های افزایش عمر و توان آن برکسی پوشیده نیست. باتری خودرو، از مهم ترین قطعات موجود در خودرو است که باتوجه به عملکرد و وظیفه مهم آن، نگهداری و رسیدگی به آن از اهمیت ویژه برخوردار است.

علاوه بر نقش مهم باتری خودرو، باتوجه به هزینه های بالای این قطعه، مراقبت هرچه بهتر از آن، بیشتر احساس می شود. اجازه دهید تا در مقاله ای جامع و تخصصی مجموعه ای از راه کارها و روش هایی ساده را ارائه دهیم تا با مراقبت بهتر از باتری ماشین، علاوه بر حفظ توان عملکرد آن، عمر باتری ماشین خود را نیز افزایش دهید.

 

روش های افزایش عمر و توان باتری ماشین

 

استارت کمتر، باتری خودرو سالم تر...

وظیفه باتری خودرو، روشن کردن ماشین است. هر بار که استارت می زنید، از باتری ماشین به عنوان منبع برای روشن نمودن خودرو استفاده می شود.

هر بار استارت زدن، یعنی استفاده از باتری ماشین؛ که برای افزایش عمر باتری لازم است که از استارت زدن های بیهوده جلوگیری کنید. از طرفی، هرچه فاصله بین دو استارت بیشتر شود، باتری ماشین زمان بیشتری برای شارژ شدن دارد. پس، برای جلوگیری از کاهش توان و عمر باتری، لازم است که از زدن استارت های پی در پی و با فاصله زمانی کم تا حد امکان جلوگیری کنید تا فشار کمتر به باتری خودروی شما وارد شود.

             

وضعیت قرارگیری باتری مهم است!

وضعیت قرارگیری و مهارکننده های آن در خودروهای مختلف متفاوت است. به صورت مداوم، وضعیت باتری و محکم بودن آن را چک کنید.

عدم قرارگیری باتری به صورت درست در محل خود، محکم نبود پایه ها و انتقال ضربه ها و لرزش خودرو به باتری، سبب کاهش عمر و توان آن می شود.

برای داشتن باتری سالم و افزایش عمر مفید آن، لازم است که باتری ماشین همیشه در محل قرارگیری خود محکم باشد.

 

باتری ماشین در محل مخصوص خود محکم باشد

 

خاموشی طولانی مدت ماشین، ممنوع

آیا می دانید، علت این که می گویند ماشین برای مدت زیادی خاموش نماند و هر چند مدت یک بار استارت بزنید و برای چند دقیقه ماشین را روشن نگه دارید چیست؟

علت اصلی این توصیه، جلوگیری از تخلیه شارژ باتری است. حتی اگر باتری خودرو شما دارای شارژ کامل باشد و از طرفی نو هم باشد؛ اما اگر برای یک مدت طولانی استفاده نشود، به مرور زمان شارژ آن تخلیه می شود. علاوه بر تخلیه شدن شارژ باتری، عدم استفاده طولانی مدت از آن عمر و توان باتری خودرو را نیز کاهش می دهد.

 

از خاموشی طولانی مدت ماشین جلوگیری کنید

 

در افزایش عمر باتری، دمای هوا دخیل است!

افزایش عمر باتری ماشین، به شکل ویژه ای با دمای هوا ارتباط دارد. البته، این موضوع بیشتر متوجه باتری های سربی اسیدی می باشد. صفحه های سربی و دی اکسید سربی در محلول قرار دارند. دمای بالا، سبب افزایش سرعت واکنش های شیمیایی می شود.

از طرفی کاهش بیش از حد دما، سبب کاهش واکنش های شیمیایی می شود. کاهش واکنش ها یعنی کاهش توان باتری خودرو که نهایتا این کاهش توان، کاهش عمر باتری را به دنبال دارد.

برای افزایش عمر باتری ها از قرار گیری ماشین در معرض تابش مستقیم خورشید جلوگیری کنید. از طرفی هم، در فصل سرما، با عایق بندی باتری ها توان آن ها را افزایش دهید.

 

دمای هوا برای افزایش توان و عمر باتری ماشین مهم است

 

لوازم برقی اضافی، خاموش

زمانی که خودرو شما روشن است، برق خودرو از طریق دینام تامین می شود و استفاده از وسایل مختلف برقی مانند چراغ ها، برف پاک کن، سیستم صوتی و ... در صورت سالم بودن دینام مشکل چندانی ایجاد نمی کند.

اما، زمانی که خودرو خاموش است، دینام هم کار نمی کند. به همین خاطر، تمام وسایل برقی، برق مورد نیاز خود را به صورت مستقیم از باتری تامین می کنند.

استفاده این وسایل برای مدت طولانی علاوه بر خالی شدن شارژ باتری در گذر زمان سبب کاهش توان باتری می شوند.

برای افزایش عمر باتری ماشین، تا حد امکان، از وسایل برقی زمانی که خودروی شما خاموش است استفاده نکنید. در صورت استفاده لازم است که باتوجه به قدرت باتری خودروی خود، هر چند دقیقه یکبار استارت زده و برای دقایقی ماشین را روشن نگه دارید تا باتری شارژ شود.

 

از وسایل برقی، هنکام خاموش بودن خودرو استفاده نکنید

 

تمیز بودن باتری، آخرین نکته

هیدروژن به طور معمول از باتری خارج شده و موجب ایجاد جرم در اطراف قطب های مثبت و منفی باتری خودرو می شود. تشکیل جرم ها طبیعی است اما باقی ماندن آن ها روی باتری سبب آسیب رساندن به باتری و کاهش توان آن می شود.

تمیز کردن باتری و رفع جرم ها، علاوه بر افزایش عمر باتری ماشین، به صورت مستقیم سبب افزایش توان باتری ها خواهد شد. باور کنید!!

 

باتری خودرو، باید تمیز باشد

 

نحوه تمیز کردن باتری ماشین؟

برای پاک کردن جرم های روی باتری به خصوص در اطراف قطب های مثبت و منفی، می توانید از محلول های استاندارد و مخصوص این کار استفاده کنید.

 در صورت عدم وجود آن ها، محلولی از آب و جوش شیرین با نسبت 50-50 تهیه کنید. با این محلول جرم ها را برطرف و سپس با آب، باتری را شستشو داده و کاملا خشک کنید.

 


باتری ماشینباتریباتری خودروتوان باتریعمر باتریافزایش عمر باتری