همه چیز در مورد زمان تعویض روغن موتور خودرو و چگونگی تعویض روغن موتور
آخرین بروزرسانی در تاریخ 08 مهر 1398

زمان تعویض روغن موتور خودرو ، راهنمای کامل

زمان تعویض روغن موتور خودرو  بسیار مهم است؛ چراکه روغن موتور ماشین همچون خون در رگ های انسان برای ماشین شما ضروری است. روغن موتور با جاری شدن در میان بخش های متحرک خودرو از برخورد آنها باهم و درنتیجه فرسایش قطعات جلوگیری می کند. با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد زمان تعویض روغن موتور خودرو و چگونگی تعویض روغن موتور ماشین با شما مطرح کنیم.

 

زمان تعویض روغن موتور ماشین به چگونگی استفاده از خودرو  و کارکرد آن در شرایط سخت مرتبط است

 

بهترین زمان تعویض روغن موتور ماشین

اکثر سازندگان اتومبیل توصیه می کنند در خودروهایی با فناوری روز دنیا و ماشین های بنزینی هر 12000 کیلومتر یا سالی یک بار لازم است روغن خودرو عوض شود. البته باید به میزان کارکرد خودرو نیز توجه کرد.

هنگام تعویض فیلتر روغن و روغن موتور، زمان مناسب تعویض روغن موتور ماشین به مسافت و زمان ماندگی روغن در کارتر بستگی دارد؛ چراکه تغییر خواص روغن موتور  به میزان کارکرد موتور و مدت زمان ماندن روغن در موتور مربوط است. البته در مواردی مانند استارت زدن بسیار در هوای سرد یا تردد زیاد در مسیرهای پر ترافیک مدت زمان تعویض فیلتر روغن و روغن موتور جلوتر میفتد.

روغن موتور خودرو چه وظیفه ای دارد؟

روغن موتور موجب روان سازی، تمیز نگه داشتن، محافظت و خنک کردن موتور خودرو می شود. همچنین، روغن موتور سبب کاهش اصطکاک قطعه های اتومبیل شما می گردد، از فرسودگی آنها جلوگیری می کند و دمای کارکرد موتور را مناسب نگه می دارد. با ما همراه باشید تا نکاتی را درباره روغن موتور بررسی کنیم:

1.‌ کیفیت روغن خودرو

روغن های موتور اتومبیل با سطح کارایی کمتر نباید برای موتورهای دارای فناوری بالاتر به کار روند. درباره به کار گیری روغن های با کیفیت بیشتر برای موتورهای قدیمی هم باید احتیاط کرد. ترکیب دو نوع متفاوت روغن موتور غیرهمنام یا با سطوح کیفیت متفاوت آثار نامشخصی دارند و توصیه می کنیم به هیچ وجه چنین کاری نکنید.

علت این امر، اثر متقابل مواد مختلف موجود در روغن ها بر یکدیگر است که می تواند صدمه های شدید به موتور خودرو وارد کند. براساس عوامل مختلف مانند ترافیک، شرایط آب و هوایی، نوع رانندگی و موارد بسیار دیگر توصیه می شود پیش از رسیدن به حداکثر زمان فعالیت و کارکرد برای تعویض روغن خودرو اقدام نمایید.

2. تعویض فیلتر روغن در زمان تعویض روغن موتور

زمان تعویض روغن اتومبیل، بهتر است همزمان فیلتر روغن هم تعویض شود. تعویض روغن خودرو به کمک دستگاه های مکش از قسمت بالای ماشین اصلاً توصیه نمی شود! به علت تجمع آلودگی ها و رسوبات در کف کارتر، تخلیه روغن موتور از کارتر سبب خروج بیشتر آلاینده ها می شود. در کشورهای پیشرفته، متوسط زمان تعویض روغن موتور اتومبیل 13000 کیلومتر و در ایران 3000 کیلومتر است.

3. ظروف پلاستیکی و تعویض روغن موتور

به کار گیری ظروف پلاستیکی در مقایسه با فلزی به صرفه تر است و آلودگی کمتری دارد. همچنین، مقدار هدر رفتن روغن موتور هم کمتر است. خوب است بدانید روغن موتور به پوست شما آسیب می زند؛ بنابراین، از تماس به مدت طولانی با آن باید اجتناب کرد! هنگام خرید روغن موتور به خاطر داشته باشید مناسب بودن روغن موتور از گران قیمت بودن آن مهم تر است.

عوامل تأثیرگذار در میزان کارکرد روغن موتور:

** شرایط موتور و کار دستگاه آن

** کیفیت موتور به خصوص انژکتورها، سیستم سوخت رسانی و وضعیت برق

** کیفیت سوخت مصرفی و روغن موتور

** کیفیت فیلترهای روغن و هوا

** مدل، نوع و سال ساخت خودرو و موتور

** مدت ماندن روغن در کارتر

 

سوالات متداول:

1.‌ کی روغن موتور را عوض کنیم؟

زمان تعویض روغن موتور خودرو در ماشین های بنزینی و جدید سالی یک بار است، اما یادتان باشد اگر از خودرو خود در شرایط سخت استفاده کرده اید، زمان تعویض روغن موتور زودتر  می شود.

 

در زمان تعویض روغن موتور ماشین، یادتان باشد از پایه جک هم استفاده نمایید

 

2.‌ آیا سیاه شدن روغن موتور زمان تعویض روغن موتور را نشان می دهد؟

نگران نباشید، اگر روغن موتور سیاه نشده بود، جای نگرانی است و نشان می دهد که زمان تعویض روغن موتور خودرو است و روغن موتور خودرو شما نمی تواند دوده ها و مواد زائد را جذب کند یا به شکل معلق دربیاورد.

3.‌ چه عواملی روی زمان تعویض روغن موتور خودرو تأثیرگذار است؟

**‌ میزان ماندن روغن موتور در کارتر

**‌ نوع روغن موتور و سوخت ماشین و کیفیت آنها

**‌ سال تولید خودرو و روغن موتور

**‌ چگونگی فیلتر روغن موتور و کیفیت آن

4.‌ چگونه در زمان تعویض روغن موتور خودرو، روغن موتور را عوض کنیم؟

*‌ در زمان تعویض روغن موتور خودرو، ابتدا موتور ماشین باید خاموش شود و خودرو روی سطحی صاف قرار بگیرد. اطمینان حاصل شود که ماشین به مدت 5 دقیقه خاموش بوده است.

*‌ اکنون میله تراز را بردارید و خوب آن را پاک کنید؛‌  ابتدا کاپوت باید باز شود، سپس میله تراز روغن موتور  برداشته و تمیز شود.   

*‌ حالا نوبت بررسی کردن سطح روغن موتور است.  میله تراز را به آرامی درون روغن موتور تا انتها فرو ببرید، نزدیک بودن سطح روغن موتور به علامت انتهای میله نشان می دهد روغن موتور باید بیشتر شود.

*‌ روغن موتور را به مخزن بریزید. ابتدا سرپوش روی فیلتر روغن موتور را بردارید، کمی روغن موتور اضافه کنید، صبر نمایید تا روغن موتور به انتها برسد، حالا بار دیگر سطح روغن موتور را اندازه بگیرید، حواستان باشد بیشتر از اندازه روغن موتور وارد مخزن نکنید.

 

در زمان تعویض روغن موتور خودرو، میله تراز باید به خوبی پاک شود

 

5. چرا در زمان تعویض روغن موتور خودرو سطح روغن موتور را اندازه می گیریم؟

موتور ماشین های جدید تقریباً به میزان یک لیتر برای 5000 کیلومتر مسافت طی شده روغن موتور نیاز دارند. درنتیجه، ضروری است میزان روغن موتور را مثلاً‌ هر ماه و پیش از سفرهای طولانی ارزیابی کنید.

6. کار روغن موتور خودرو چیست؟

1.‌ کمتر کردن اصطکاک قطعه های متحرک درون ماشین

2.‌ پاک نگه داشتن قطعه های درون ماشین از ترکیبات زائد و دوده

3.  سرد کردن قطعه های درون ماشین

4.‌ کمتر کردن فرسایش قطعه های موتور

5.‌  کمک به عملکرد موتور در دمایی متفاوت

6.‌ آب بندی میان پیستون و سیلندر

 

7.‌ چرا نباید بیشتر از اندازه روغن موتور وارد مخزن کرد؟

اگر بیشتر از اندازه استاندارد روغن موتور وارد مخزن کنید، ممکن است روغن موتور نشت کند، وارد قسمت های دیگر ماشین شود و آسیب برساند.

بالاتر یا پایین تر بودن روغن موتور از نشان های گژ (گیج) می تواند میزان استفاده از بنزین را بیشتر کند و ضمن ایجاد لایه رسوبی و کربنی موجب آسیب به شمع های موتور شود.

 

8.‌ ماشین شما در شرایط سخت استفاده شده است؛ مثل طی کردن مسافتی طولانی یا بودن در ترافیک بسیار، زمان تعویض روغن موتور کی است؟

زمان تعویض روغن موتور، در شرایط و کارکرد سخت، بعد از هر 5000 کیلومتر مسافت است.

 

درآخر، باید اشاره کنیم روغن موتور نقشی مهم در اتومبیل شما دارد و کارایی نادرست آن هزینه ها و مشکلاتی برای راننده در پی خواهد داشت! روغن موتور با توزیع و پخش مناسب گرما مانع ذوب شدن و آسیب قطعات می شود. همچنین، ذرات ریز و کثیفی ها را در روغن فیلتر  موتور خودرو جمع می کند؛ بنابراین، توصیه می کنیم روغن موتور خودرو خود را در زمان مناسب تعویض نمایید و روغن موتورهای با کیفیت و استاندارد استفاده کنید.


خودروماشیناتومبیلزمان تعویض روغن موتور خودروزمان تعویض روغن موتورروغن موتورoil engine