لوازمی که پس از خرید خودروی دست دوم باید آن‌ها را تعویض کرد
آخرین بروزرسانی در تاریخ 08 مرداد 1401

بازار خودرو ایران مدت‌ها است که در شرایط نامطلوبی به سر می‌برد، شرایطی که نتیجه آن سوق دادن مشتریان به سمت خرید خودروی دست دوم است. این رویه به دلیل کمبود خودروهای صفرکیلومتر و کاهش محسوس کیفیت ساخت اتومبیل‌های جدید رخ داده است. به همین دلیل گروه بزرگی از مشتریان امروزی، ترجیح می‌دهند تا به جای خرید خودروی صفر کیلومتر دردسر تعویض قطعات خودرو دست دوم را به جان بخرند.

در این مقاله از مجله سایت اجاره خودرو ناواران، به بررسی قطعاتی خواهیم پرداخت که پس از خرید یک خودرو دست دوم به تعویض نیاز دارند. خرید خودرو دست دوم با عدم اطمینان همراه است، از این رو توصیه می‌شود با بهره‌مندی از مشاوره‌های کارشناسان این عدم اطمینان را تا حد زیادی کاهش دهید. لطفا تا پایان این متن با ما همراه باشید و نظرات خود را با ما و سایر مخاطبین مجله خودرو ناواران به اشتراک بگذارید.

 

لوازمی که پس از خرید خودروی دست دوم باید آن‌ها را تعویض کرد

انواع خودروهای دست دوم

پیش از آن‌که به راهکارهای تعویض قطعات خودرو دست دوم بپردازیم، لازم است تا با انواع خودروهای کارکرده آشنا شویم. به طور کلی خودروهای کارکرده به چهار دسته تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها عبارتند از:

خودروهای دست دوم با کارکرد اندک

این خودروها کارکرد اندکی دارند و از عمر آن‌ها کمتر از پنج سال سپری شده است. برای مثال یک دنا پلاس مدل 98 با کارکردی کمتر از 50 هزار کیلومتر، در این دسته قرار می‌گیرد. این گروه از خودروهای کارکرده ارزش خرید بالایی دارند، چرا که در وضعیت قابل قبولی از لحاظ سلامتی بخش‌های ظاهری و فنی به سر می‌برند و تعویض قطعات خودرو دست دوم کم‌کارکرد هزینه چندانی را برای مالک جدید به دنبال ندارد.

خودروهای کارکرده واقعی

گروه دوم خودروهای دست دوم، کارکرده واقعی نامیده می‌شوند. از عمر این خودروها پنج سال یا بیشتر می‌گذرد و کارکرد آن‌ها نیز از 100 هزار کیلومتر بیشتر است. خرید این خودروها با عدم اطمینان و ریسک نسبی همراه است؛ چرا که مشخص نیست کدام یک از قطعات چنین خودروهایی سالم هستند و کدام بخش از آن‌ها به زودی نیاز به تعمیر اساسی خواهد داشت. تعویض قطعات خودرو دست دوم برای این دسته از خودروها ممکن است هزینه بسیاری را برای مالک به همراه داشته باشد.

خودروهای دست دوم با کارکرد بالا

دسته سوم از خودروهای کارکرده عمری بیشتر از 10 سال دارند و کارکرد آن‌ها نیز بسیار بالا است. خرید این گروه از خودروهای کارکرده توصیه نمی‌شود، چرا که این گروه به تعویض قطعات خودرو دست دوم نیاز اساسی دارند و به طور معمول از نظر سلامت قطعات ظاهری بدنه نیز در وضعیت مطلوبی قرار ندارند.

 

لوازمی که پس از خرید خودروی دست دوم باید آن‌ها را تعویض کرد

خودروهای اسقاطی

آخرین گروه از اتومبیل‌های کارکرده، خودروهای اسقاطی هستند. این خودروها قابلیت بازسازی و بهینه‌سازی ندارند، از این رو به قطعات سازنده خود تفکیک می‌شوند تا برای تعویض قطعات خودرو دست دوم در دیگر خودروها مورد استفاده قرار گیرند.

 

لوازمی که باید آن‌ها را بعد از خرید ماشین دست دوم تعویض کرد

حال که به خوبی با انواع خودروهای دست دوم و ویژگی‌های مربوط به هر یک آشنا شدید، زمان آن فرا رسیده تا به بخش اصلی این مطلب یعنی معرفی قطعات مصرفی و مهمی که با خرید ماشین دست دوم باید آن‌ها را تعویض کنید، می‌پردازیم:

 

لوازمی که پس از خرید خودروی دست دوم باید آن‌ها را تعویض کرد

روغن و فیلتر روغن، مهم‌ترین بخش در تعویض قطعات خودرو دست دوم

مهم‌ترین و نخستین کار پس از خرید یک خودرو دست دوم، تعویض روغن و فیلتر روغن است. دوره تعویض روغن و فیلتر روغن خودرو بین 5000 الی 8000 کیلومتر است. از نظر زمانی نیز دوره تعویض روغن و فیلتر روغن بین 3 الی 6 ماه است. روغن موتور قطعات درون پیشرانه را روانکاری می‌کند و دمای آن‌ها را پایین نگه می‌دارد. فیلتر روغن نیز کثیفی‌های موجود در قسمت‌های داخلی پیشرانه را جذب می‌کند.

یکی از نخستین کارها پس از خرید خودرو کارکرده، تعویض روغن و فیلتر روغن خودرو است. مشخص نیست که مالک قبلی از چه روغن و چه فیلتر روغنی برای اتومبیل خود استفاده کرده است و این قطعات چه درجه‌ای از کیفیت داشته‌اند؛ بنابراین می‌توانید با صرف هزینه‌ای اندک، خطر تعمیرات گران‌قیمت و پیچیده آتی را از خود دور نگه دارید.

 

لوازمی که پس از خرید خودروی دست دوم باید آن‌ها را تعویض کرد

تیغه برف پاک کن، قطعه‌ای که نادیده گرفته می‌شود!

تیغه‌های برف پاک کن در فرآیند تعویض قطعات خودرو دست دوم نادیده گرفته می‌شوند و رانندگان توجه زیادی به آن ندارند. عمر تیغه برف پاک کن شش ماه است و بایستی پس از این مدت نسبت به بررسی و تعویض آن‌ها اقدام کنید. یک تیغه برف پاک کن فرسوده ایمنی شما و سرنشینان خودرو را به خطر می‌اندازد. درست است که میزان بارندگی در بیشتر نقاط کشورمان چندان زیاد نیست اما وجود تیغه برف پاک کن سالم برای تمیز کردن شیشه از انواع آلودگی‌ها ضروری خواهد بود.

 

لوازمی که پس از خرید خودروی دست دوم باید آن‌ها را تعویض کرد

فیلتر هوای موتور، قطعه تعویضی مهم خودروها در ایران

آلودگی هوا و گرد و خاک، مهمان ناخواسته و چندین ساله شهروندان ایرانی است. آلودگی‌های معلق در هوا تنها به ریه انسان آسیب نمی‌زنند، بلکه سلامت پیشرانه خودرو را نیز به خطر می‌اندازند. وظیفه جلوگیری از ورود گرد و خاک به پیشرانه بر عهده فیلتر هوا قرار دارد که یکی از لوازم مصرفی خودرو و قطعات تعویضی خودروهای کارکرده محسوب می‌شود.

در بحث تعویض قطعات خودرو دست دوم به طور معمول توصیه می‌شود تا فیلتر هوا به طور سالیانه تعویض شود. با این حال عمر فیلتر هوا به میزان آلودگی محیط بستگی دارد. برای مثال فیلتر هوای خودروهایی که در شهرهای بزرگ و شلوغ همچون تهران تردد دارند، زودتر از فیلتر هوای خودروهای حاضر در مناطق روستایی و حومه شهر به تعویض نیاز دارد.

همان‌طور که در قسمت‌های قبل شرح دادیم، نخستین کار پس از خرید یک خودرو کارکرده انجام سرویس کامل آن است. شما نمی‌دانید که مالک (یا مالکان) قبلی خودرو به چه نقاطی سفر کرده‌اند و فیلتر هوا چه آلودگی‌هایی را به خود جذب کرده است. از این رو تعویض فیلتر هوا پس از خرید خودرو کارکرده، اقدامی اساسی در راستای تعویض قطعات خودرو دست دوم خواهد بود.

 

لوازمی که پس از خرید خودروی دست دوم باید آن‌ها را تعویض کرد

باتری، قطعه‌ای مهم و تأثیر گذار

تمامی وسایل نقلیه فارغ از نوع کاربرد و اندازه، برای تأمین انرژی الکتریکی به باتری نیاز دارند. باتری وظایف بسیاری از جرقه‌زنی هنگام احتراق تا روشنایی چراغ‌ها و سیستم صوتی را برعهده دارد و بسته به سبک رانندگی، عمر آن بین 3 الی 5 سال در انواع اتمی است. باتری‌های اسیدی نیز طی 2 الی 3 سال به تعویض دارند.

هنگام خرید یک خودرو کارکرده، سلامت باتری را از فروشنده جویا شوید. همچنین می‌توانید با مراجعه به یک باطری‌ساز و استفاده از دستگاه ولت‌متر، میزان سلامت باتری را مشاهده کنید. در صورتی که روشن شدن اتومبیل شما بیش از حد به طول می‌انجامد، احتمالا باتری اتومبیل شما به پایان عمر خود نزدیک شده است و نیاز به تعویض دارد.

 

لوازمی که پس از خرید خودروی دست دوم باید آن‌ها را تعویض کرد

واترپمپ و رادیاتور

سیستم خنک کاری یکی از سامانه‌های تأثیرگذار در سلامت خودرو است. هنگام خرید خودرو کارکرده، لازم است تا تمامی قسمت‌های خنک‌کاری توسط یک مکانیک خبره بررسی شوند. ایجاد مشکل در سیستم خنک‌کاری چندان مشهود نیست اما پس از مدت کوتاهی آسیب‌های بسیاری را به پیشرانه و سیستم فنی خودرو وارد می‌کند.

یکی از قسمت‌های حساس سامانه خنک کاری، پمپ آب یا واترپمپ است. واترپمپ آب را بین رادیاتور و پیشرانه به حرکت در می‌آورد و دوام آن به سبک رانندگی و اقلیم جغرافیایی هر منطقه بستگی دارد. با این حال دوام متوسط یک واترپمپ حدود 70 الی 100 هزار کیلومتر است. اگر خودرو دست دومی خریداری کرده‌اید که کارکرد آن در این محدوده قرار دارد، پیشنهاد می‌شود تعویض واترپمپ را نیز در فرآیند تعویض قطعات خودرو دست دوم لحاظ کنید.

 

لوازمی که پس از خرید خودروی دست دوم باید آن‌ها را تعویض کرد

تعویض شمع‌ها و شستشوی انژکتور

در مقدمه مطلب اشاره کردیم که خرید یک خودرو کارکرده با عدم اطمینان نسبی همراه است. بخشی از این عدم اطمینان به تعمیرات موتور مربوط می‌شود، چرا که ممکن است پیشرانه خودرو نیاز به تعمیرات جزئی یا کلی داشته باشد. فارغ از این مساله، برخی قطعات جانبی موتور نیز در لیست تعویض قطعات خودرو دست دوم قرار دارند. این قطعات شمع‌ها، وایرها و سوزن‌های انژکتور هستند.

شمع‌ها عضو اصلی جرقه‌زنی هستند و فرآیند دوم موتورهای چهارزمانه موسوم به احتراق توسط آن‌ها صورت می‌گیرد. سوزن‌های انژکتور نیز وظیفه پاشش سوخت به درون موتور را برعهده دارند. از آن‌جایی که کیفیت بنزین عرضه شده در سطح کشور چندان مناسب نیست، سوزن‌های انژکتور در بازه‌های زمانی کوتاه به شستشو نیاز دارند. در صورتی که سوزن‌های انژکتور بیش از حد آلوده شده باشند، شستشو برای آن‌ها مفید نخواهد بود و به تعویض نیاز دارند.

 

لوازمی که پس از خرید خودروی دست دوم باید آن‌ها را تعویض کرد

چراغ‌ها، عضو همیشگی تعویض قطعات خودرو دست دوم

خودروهای امروزی به انبوهی از چراغ‌ها مجهز هستند که هرکدام از آن‌ها کاربرد خاصی دارد. کار دیگری که هنگام خرید خودرو کارکرده بایستی انجام دهید، بررسی چراغ‌ها و تعویض آن‌ها در صورت لزوم است. عمر استاندارد لامپ‌های هالوژن معمولی حدود 500 الی 1000 ساعت است، در حالی که لامپ‌های HID حدود 2000 ساعت عمر دارند. تعویض لامپ‌ها علاوه‌بر بهبود نورپردازی خودرو و افزایش ضریب امنیت، شما را از جریمه‌ رانندگی مربوط به نقص فنی نیز در امان نگه می‌دارد.

 

لوازمی که پس از خرید خودروی دست دوم باید آن‌ها را تعویض کرد

جمع‌بندی تعویض قطعات خودرو دست دوم

شرایط بازار خودرو ایران و جهان اکنون به سمت رکود تورمی حرکت می‌کند. در چنین شرایطی کاهش عرضه خودرو با افزایش قیمت این کالا همراه است، در نتیجه مشتریان بسیاری به خرید خودروهای کارکرده علاقه نشان می‌دهند. به همین دلیل لازم است تا مشتریان از فرآیند تعویض قطعات خودرو دست دوم و راهکارهای آن به خوبی اطلاع داشته باشند.

خوشبختانه در صورتی که نسبت به اجاره خودرو از ناواران اقدام کنید، از دردسرهای تعویض قطعات خودرو دست دوم دور خواهید بود. تمامی خودروهای موجود در موسسه ناواران نو هستند و سرویس‌های آن‌ها نیز به دقت انجام شده است. ناواران انواع خودروهای اقتصادی، لوکس و تجاری را بدون نیاز به ضمانت بانکی و تنها با ودیعه مالی در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.

ناواران امکان اجاره خودرو در تهران، اجاره خودرو در مشهد و بسیاری دیگر از شهرهای ایران را برای مشتریان خود فراهم کرده است. با استفاده از خدمات کرایه خودرو ناواران، می‌توانید برای مدتی محدود مالک یک خودرو باشید و در عین حال دردسر چندانی را نیز متحمل نشوید. به جرات می‌توان گفت که ناواران یکی از بهترین مراکز اجاره ماشین حال حاضر در کشور محسوب می‌شود و خدمات بی‌نظیری را در زمینه کرایه خودرو به مشتریان خود ارائه می‌دهد. برای کرایه انواع خودروی داخلی یا خارجی، می‌توانید اینجا کلیک کنید یا از طریق شماره تلفن‌های 44666294-021 و 44668961-021 با تیم پشتیبانی ناواران در ارتباط باشید.

 


خودرو دست دومتعمیر خودروخرید خودرو