چرا نباید باک بنزین ماشین تا حد ممکن پر باشد؟؟
آخرین بروزرسانی در تاریخ 31 مرداد 1398

پر بودن باک، دغدغه بسیاری از راننده های مقرراتی است؛ به گونه ای که همیشه باک ماشینشان باید در پرترین حالت ممکن باشد. اما، از این نکته غافل هستند که پر کردن باک تا حد ممکن نه تنها نکته مثبتی نیست، بلکه ممکن است باعث آسیب رساندن به ماشین هم بشود. همراه ما باشید تا متوجه شوید چرا نباید باک بنزین ماشین تا حد ممکن پر باشد؟؟

 

چرا نباید باک بنزین ماشین تا حد ممکن پر باشد؟

 

پر کردن باک بنزین ماشین، آن هم تا آخرین حد ممکن مثلا پیش از آغاز یک سفر، از دید بسیاری از افراد بخصوص راننده ها مقرراتی، یک نکته کاملا مثبت است که باید همیشه رعایت شود... اما حقیقت چیز دیگری است... پر بودن باک بنزین ماشین تا حد ممکن، عوارضی هم به هم به دنبال دارد!! برای مثال:

 

1- آسیب رساندن به سیستم کنیستر

در ابتدا این نکته را باید بیان کنیم که آسیب دیدن سیستم کنیستر در همه ماشین ها رخ نمی دهد. بسته به مشخصات و طراحی مکانیکی ماشین شما، این اتفاق ممکن است رخ بدهد... پس بهتر است در این مورد حتما با مکانیک خود مشورت کنید...

 

اما چگونه پر بدون باک بنزین به سیستم کنیستر آسیب می زند؟

سیستم کنیستر درواقع یک فیلتر کربی است. فعالیت اصلی این این فیلتر کربنی تبدیل بخارهای حاصل از تبخیر بنزین به حالت مایع است. یعنی بنزین هایی که در اثر گرما تبدیل به بخار شده اند دوباره توسط این سیستم به حالت مایع باز می گردند.

اما، مشکل اینجاست که در برخی از خودروها سیستم کنیستر در داخل باک بنزین قرار دارد. زمانی که باک بنزین برای مدت های طولانی تا حد ممکن پر باشد، امکان آسیب دیدن این سیستم وجود دارد. پر بودن بیش از حد باک، موجب ورود بنزین به داخل مدار سیستم کنیستر می شود. از آنجایی که این قطعه چندان ارزان نمی باشد و از طرفی هم یکی از مهم ترین عوامل در تست های معاینه فنی خودرو است، پیشنهاد می کنیم از پر کردن باک بنزین تا حد ممکن جلوگیری کنید.

 

 

2- پر کردن باک نزین، یعنی هدر دادن پول

آیا از سیستم کار پمپ های بنزین آگاهی دارد؟ شاید برای شما جالب باشد که پمپ بنزین ها بر اساس اختلاف فشار کار می کنند. سیستم قطع کن پمپ های بنزین نیز بر همین اساس کار می کند.

اغلب رانندگان بعد از شنیدن صدای قطع کن پمپ بنزین و توقف ورود سوخت به باک، با فشار مجدد نازل اقدام به ادامه سوخت گیری می کنند. این درحالی ست که در بسیاری از موارد اصلا سوختی وارد باک خودرو شما نمی شود و تنها عدد روی پمپ تغییر پیدا می کند و افزایش می یابد.

در این حالت شما بدون دریافت سوخت بیشتر هزینه بیشتری را پرداخت می کنید.

 

پر کردن باک بنزین تا حد ممکن، موجب هدر رفتن پول می شود!!

 

پس هم برای جلوگیری از آسیب دیدن خودرو که به صورت مستقیم و غیر مستقیم ضرر مالی برای شما ایجاد می کند و هم برای جلوگیری از هدر رفتن پولتان به صورت مستقیم، لطفا از پر کردن باک بنزین ماشینتان تا حد ممکن، خودداری کنید.

 


خودروماشینباک ماشینباک پرباک خودروبنزینباک بنزین