آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند
آخرین بروزرسانی در تاریخ 25 تیر 1401

مهارت رانندگی یکی از آموخته‌های ضروری انسان مدرن است. با وجود آن‌که رانندگی با خودروهای امروزی کار چندان دشوار نیست، یادگیری چند تکنیک رانندگی شما را در هدایت خودرو ماهرتر خواهد کرد. شاید در نگاه اول این تکنیک‌ها ساده یا پیش پا افتاده به نظر برسند، اما بهتر است بدانید که گاهی اوقات بی‌توجهی به همین موارد ابتدایی و به‌ظاهر کم‌اهمیت می‌تواند مشکلات فراوانی را برای شما به همراه داشته باشد.

از همین رو در این مقاله از مجله خودرو ناواران قصد داریم با آموزش با چند تکنیک رانندگی، شما مخاطبین عزیز را به راننده ماهری تبدیل کنیم؛ لطفا تا پایان با ما همراه باشید و نظرات خود را با ما و سایر مخاطبین به اشتراک بگذارید.

 

 در ادامه می‌خوانید...

 

آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند

دوره‌های رانندگی دفاعی، نیازی برای همگان!

میلیون‌ها نفر در ایران و سراسر جهان گواهینامه رانندگی دارند، با این حال از بین آن‌ها تنها تعدادی محدودی قادر به رانندگی در باران یا رانندگی در برف هستند. در حقیقت اعطای گواهینامه رانندگی به یک فرد نشان‌دهنده مجوز او برای راندن اتومبیل است، اما نکته مهم اینجاست که در گواهینامه رانندگی میزان توانایی فرد سنجیده نمی‌شود!

این روزها بسیاری از آموزشگاه‌ها در خارج از کشور، دوره‌هایی را به نام «رانندگی دفاعی» برگزار می‌کنند. در این دوره تعدادی تکنیک رانندگی به فرد آموزش داده می‌شود که می‌تواند در مواقع و شرایط متعددی کاربرد داشته باشد. درواقع مدرسان این دوره سعی می‌کنند با افزایش سطح مهارت رانندگی فرد، او را به یک راننده حرفه‌ای تبدیل کنند.

هم رانندگان تازه‌کار و هم رانندگان باتجربه در این دوره‌ها شرکت می‌کنند تا سطح مهارت رانندگی خود را ارتقا دهند. به نظر می‌رسد حضور در این دوره‌ها یک نیازمندی بزرگ برای رانندگان ایرانی است، چرا که کسی با یادگیری پارک دوبل به یک راننده حرفه‌ای تبدیل نمی‌شود!

 

آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند

سرعت خود را با جریان ترافیک تنظیم کنید

در دوره‌های رسمی آموزش رانندگی، به افراد در مورد حداقل و حداکثر سرعت مجاز تمامی معابر گفته می‌شود. با این حال همه رانندگان چنین سرعتی را رعایت نمی‌کنند. رانندگی با سرعت پایین‌تر یا بالاتر از جریان ترافیک خطرآفرین است، چرا که می‌تواند منجر به تصادف شود. به همین دلیل هنگام تنظیم سرعت، به حجم ترافیک پیش‌رو توجه داشته باشید و همیشه فاصله استاندارد خود را با ماشین جلویی حفظ کنید.

 

آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند

تکنیک رانندگی دنیای مسابقات، با پای چپ ترمز کنید!

ترمز کردن با پای چپ یکی از تکنیک‌های رانندگان حرفه‌ای در دنیای اتومبیلرانی است. انجام این تکنیک نیاز به تمرین و تکرار بسیار دارد و یادگیری آن دشوار است. با این حال در صورتی که ترمز کردن با پای چپ را یاد بگیرید، قادر خواهید بود تا سرعت خودرو را بدون افت محسوس دور موتور حفظ کنید و در مواقع بحرانی تغییر مسیر دهید. با یادگیری تکنیک ترمز با پای چپ، بیش فرمانی، کم فرمانی و فعال شدن ترمز ABS به حداقل حالت ممکن خواهد رسید.

 

آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند

دستان خود را روی موقعیت مناسب فرمان قرار دهید

برای سالیان متمادی، اساتید آموزش رانندگی به افراد یاد می‌دادند تا فرمان را در موقعیت 2 و 10 (مانند اعداد روی ساعت) در دست بگیرند. این تکنیک رانندگی طی چند سال اخیر عوض شده است و اکنون به رانندگان توصیه می‌شود تا فرمان را در موقعیت‌های 9 و 3 یا 8 و 4 نگه دارند. گرفتن فرمان در این حالات باعث می‌شود تا تمرکز بیشتری هنگام رانندگی داشته باشید و در سواری‌های طولانی‌مدت، دچار خستگی و فرسودگی ماهیچه‌های دست نشوید.

 

آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند

کم‌فرمانی و بیش‌فرمانی را کنترل کنید

کم‌فرمانی و بیش‌فرمانی دو پیش رخداد حادثه‌ساز در رانندگی هستند که موجب می‌شوند تا خودرو از مسیر اصلی خود خارج شود. در کم فرمانی هنگامی که راننده برای پیچیدن دورن یک پیچ اقدام می‌کند، ارتباط لاستیک‌های جلو با سطح زمین از بین می‌رود و دلیل این مشکل شتاب بسیار زیاد هنگام چرخش است. در یک توضیح ساده می‌توان گفت که در کم فرمانی همین اتفاق برای لاستیک‌های محور عقب رخ می‌دهد.

برای جلوگیری از کم‌فرمانی و بیش‌فرمانی تنها یک راه‌حل دارید و آن رانندگی با سرعت متوسط است. همچنین هنگامی که خودرو دچار کم‌فرمانی یا بیش‌فرمانی شد، لازم است تا از واکنش هیجانی پرهیز کنید و پدال گاز یا ترمز را به‌صورت ناگهانی فشار ندهید.

توجه به این تکنیک رانندگی‌ ضروری است که اکثر خودروهای موجود در ایران فاقد سیستم کنترل کشش یا کنترل پایداری هستند، از این‌رو بایستی هنگام حرکت در جاده‌های پرپیچ‌وخم سرعت را در حد قابل قبولی حفظ کنید. همچنین اگر اتومبیل شما به سامانه کنترل پایداری یا ESP مجهز است، نباید آن را خاموش کنید.

 

آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند

دقیق پارک کنید

یکی از مهارت‌هایی که در دوره‌های تعلیم رانندگی آموزش داده می‌شود، مهارت پارک دوبل است. یادگیری مهارت رانندگی پارک دقیق موجب خواهد شد تا ترس شما از توقف خودرو در پارکینگ‌های شلوغ خاتمه یابد. همچنین هنگام رانندگی با دنده عقب، اطمینان به نفس بیشتری خواهید داشت. بسیاری از خودروهای امروزی از جمله محصولات موجود در بازار داخلی به سنسورهای پارک و دوربین 360 درجه مجهز هستند که پارک کردن با خودرو را برای رانندگان آسان‌تر از گذشته کرده‌اند.

 

آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند

آینه‌ها را به‌خوبی تنظیم کنید

آینه‌های جانبی و آینه وسط که درون کابین خودرو قرار دارد، چشمان اضافه راننده هنگام هدایت خودرو هستند. یکی از موارد مهم در لیست آموزش تکنیک رانندگی این است که این آینه‌ها به نحوی تنظیم شوند تا تمامی زوایا خودرو تحت تسلط راننده قرار گیرند. اگر در آینه‌های جانبی کناره‌های خودرو را بیشتر از محیط پیرامون مشاهده می‌کنید، به این معنی است که آینه‌ها به‌خوبی تنظیم نشده‌اند. برای تنظیم دقیق آینه‌ها، باید نکات زیر را رعایت کنید:

  • آینه سمت راننده فقط باید یک چهارم از خودرو را منعکس کند. بخش اعظم این انعکاس مربوط به قسمت عقب خودرو است.

  • آینه سمت سرنشین نیز همانند آینه راننده، باید تنها قسمت عقب خودرو را منعکس کند.

  • آینه وسط کابین نیز باید دید کاملی از شیشه عقب در اختیار راننده قرار دهد، به طوری که وسط شیشه عقب معادل وسط آینه باشد.

 

آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند

تکنیک رانندگی با ترمز: هوشمندانه از ترمز ABS استفاده کنید

سیستم ترمز ضدقفل یا ترمز ABS طی نیمه دوم قرن بیستم توسط مرسدس بنز اختراع شد. از آن زمان این سیستم به‌مرور در خودروهای مختلف نصب شد. کارکرد اصلی این سیستم جلوگیری از قفل شدن چرخ‌ها و در نتیجه طولانی شدن مسیر متوقف شدن خودرو است. استفاده از ترمز ABS از دهه 1390 در خودروهای داخلی اجباری شد و پیش از آن نیز برخی خودروهای همچون سمند LX، سورن یا پژو 206 تیپ 5 به این سیستم مجهز بودند.

با وجود گستردگی نصب سیستم ترمز ضدقفل در خودروهای امروزی، بسیاری از رانندگان هنوز نحوه برخورد با آن را بلد نیستند. در صورتی که نیاز به ترمز ناگهانی دارید و اتومبیل شما به ترمز ABS مجهز است، بایستی پدال ترمز را با فشار کامل و تا انتها فشار بدید. در این موقع سیستم ترمز ضدقفل وارد مدار می‌شود و وظیفه خود را انجام می‌دهد. در زمان اضطرار، ترمز کردن‌های متناوب خطرناک است و تنها راه جلوگیری از تصادف، ترمز گرفتن یکباره و بدون توقف است.

 

آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند

تکنیک رانندگی در برف را بلد باشید

نخستین موضوعی که هنگام رانندگی در برف باید مد نظر داشته باشید، لزوم بهره‌مندی خودرو شما از تایرهای مناسب یخ‌شکن یا زنجیر چرخ است. همچنین اگر اتومبیل شما به تایرهای چهارفصل مجهز باشد، قادر خواهید بود تا در معابری با میزان برف سبک رانندگی کنید.

هنگام رانندگی در سطوح برف‌گیر، بایستی فاصله اتومبیل خود با خودرو جلویی را بیش از حالت عادی حفظ کنید. یادگیری تکنیک رانندگی در برف برای افرادی که در مناطق سردسیر و یا نزدیک گردنه‌ها و جاده‌های برف‌گیر زندگی می‌کنند، ضروری است.

 

آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند

هنگام رانندگی در باران، مراقب مسیر پیش‌رو باشید

هنگامی که باران شروع به باریدن می‌کند، رانندگان سرعت خودرو را کاهش می‌دهند تا تسلط بهتری نسبت به شرایط داشته باشند. یک جاده مرطوب، جاده‌ای لغزنده است که با یک لحظه غفلت کنترل خودرو را از شما خواهد گرفت.

وضعیت نامطلوب جاده‌های ایران برکسی پوشیده نیست. جاده‌ها و اتوبان‌های ایران پر از چاله‌ها و گودی‌های مختلف هستند که هنگام بارش باران شدید، به راحتی از آب انباشته می‌شوند. هنگام رانندگی در باران و پس از آن، بایستی مراقب مسیر باشید و حرکت خودروهای جلویی را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که اتومبیل‌های پیش‌ رو وارد چاله‌های پر از آب شدند، بایستی با حفظ آرامش مسیر خود را تغییر دهید. تکنیک رانندگی در باران و مسیر مرطوب یکی از اساسی‌ترین مهارت‌های رانندگی است.

 

آشنایی با چند تکنیک‌ رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می‌کند

تکنیک رانندگی کلیدی، رفتار دیگران را پیش‌بینی کنید

رانندگی محافظه‌کارانه یک تکنیک رانندگی کلیدی است که به خصوص هنگام عبور از جاده‌ها و خیابان‌های ایران، بسیار کارآمد خواهد بود. لازم است تا هنگام حرکت در اتوبان، جاده یا خیابان به طور کامل حواس‌تان به مسیر باشد. وضعیت دیگر خودروها و رانندگان آن‌ها را بررسی کنید تا از خطرات احتمالی در امان بمانید. همچنین وضعیت جاده را به طور لحظه‌ای بررسی کنید و آماده تغییر مسیرهای ناگهانی باشید.

 

جمع‌بندی مطلب تکنیک رانندگی

در این مقاله از ناواران، به بررسی تعدادی تکنیک رانندگی پرداختیم که از شما یک راننده ماهر می‌سازد. یادگیری انواع مهارت رانندگی به شما کمک خواهد کرد تا رانندگی بهتر و محتاط‌تری داشته باشید و از دردسرهای ناخواسته اجتناب کنید.

ناواران به عنوان یکی از مراکز اجاره خودرو در کشور، امکان اجاره خودرو در تهران، اجاره خودرو در مشهد و بسیاری دیگر از شهرهای ایران را برای مخاطبین خود فراهم کرده است. متقاضیان می‌توانند بدون نیاز به چک و یا ضمانت بانکی، نسبت به کرایه خودرو از ناواران اقدام کنند.

از آن‌جایی که اجاره ماشین با عدم اطمینان همراه است، یادگیری تکنیک رانندگی ماهرانه و ایمن می‌تواند تا حدی از نگرانی‌های شما بکاهد. در صورتی که با انواع تکنیک رانندگی آشنا باشید و سبک تدافعی را در رانندگی دنبال کنید، مشکل چندانی در برخورد با اتفاقات ناخواسته مسیر نخواهید داشت.

یکی از خدمات شرکت ناواران که هنگام کرایه خودرو می‌توانید از آن بهره‌مند شوید، انتخاب پوشش بیمه مناسب برای خودرو اجاره شده است. ناواران سه سطح بیمه را برای خودروهای اجاره‌ای ارائه می‌دهد که در بالاترین سطح، خسارات وارده به خودرو تا سقف 16 میلیون تومان تحت پوشش قرار می‌گیرند. توصیه می‌شود با انتخاب سطح بیمه و پرداخت مبلغ بیشتر هنگام اجاره خودرو، اتومبیل کرایه‌ شده را در برابر انواع حوادث ضمانت کنید.


رانندگی بهترآموزش رانندگیرانندگی در بارانرانندگی در برفترمز ABS