10 اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار که باید از آن‌ها پرهیز کنید
آخرین بروزرسانی در تاریخ 05 شهریور 1401

همانطور که می‌دانید انجام هر کاری در هر سطحی توسط انسان، می‌تواند با خطا و اشتباه احتمالی همراه باشد. اشتباه رانندگی نیز یکی از هزاران اشتباهات انسانی است که افراد ممکن است آن را مرتکب شوند؛ مخصوصا اگر در ابتدای راه یادگیری مهارت‌های مربوط به آن باشند. درواقع بنا بر دلایل مختلف، بروز اشتباه رانندگی در رانندگان تازه‌کار بیشتر است، چرا که رانندگی یک هنر تجربی است و با افزایش تجربه و مهارت رانندگی هر فرد، میزان اشتباهات او نیز کاهش می‌یابد.

لازم است بدانید که مراکز آموزش رانندگی، حداقل‌های مورد نیاز برای تربیت یک راننده غیرحرفه‌ای را در اختیار شما می‌گذارند؛ بنابراین دریافت گواهینامه به منزله یادگیری رانندگی بدون نقص نیست! در این مقاله از مجله سایت اجاره خودرو ناواران، لیستی از اشتباهات رایج رانندگان تازه کار را به شما ارائه کرده‌ایم که با اجتناب از آن‌ها، می‌توانید در مدت کوتاهی به راننده‌ای با سطح تسلط بالا تبدیل شوید. با ما همراه باشید تا چند تکنیک رانندگی را به همراه یکدیگر مرور کنیم.

 

 10 اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار

اشتباه نخست، عدم رعایت فاصله طولی

برخی رانندگان تازه کار به دلیل نداشتن تجربه کافی، از فقدان اعتماد به نفس موقع رانندگی رنج می‌برند. همین مسئله سبب می‌شود تا آن‌ها به خودروی جلویی بچسبند و یک اشتباه رانندگی مهلک را مرتکب شوند.

مطابق آن‌ چه در کتاب‌های آموزش رانندگی نوشته شده است، فاصله بین اتومبیل شما و خودرو جلویی باید حداقل 2 ثانیه باشد. البته برخی منابع نیز این فاصله را 3 ثانیه ذکر کرده‌اند. دنبال کردن دقیق خودرو جلویی و عدم رعایت فاصله طولی، به راحتی شما را در موقعیت تصادف عقب به جلو قرار می‌دهد. در این نوع از تصادف معمولا فردی که رانندگی خودرو عقبی را بر عهده دارد به عنوان مقصر شناخته می‌شود. همچنین دنبال کردن دقیق خودرو جلویی، امکان تغییر مسیر و تصمیم‌گیری منطقی را از شما سلب می‌کند. در چنین شرایطی هرگونه تغییر مسیر ناگهانی به حادثه‌ای ناگوار منجر خواهد شد.

 

 10 اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار

اشتباه دوم، عدم استفاده از راهنما

اشتباه رانندگی دوم یعنی عدم استفاده از راهنما برای تغییر مسیر، یکی از بزرگترین مشکلات رانندگان ایرانی است. چراغ راهنما ابزاری است که قصد شما برای تغییر مسیر را به اطلاع دیگر رانندگان می‌رساند. از این‌رو لازم است تا پیش از هرگونه تغییر مسیر، با روشن کردن چراغ راهنما قصد خود را به دیگر رانندگان اطلاع دهید.

تغییر مسیر بدون روشن کردن چراغ راهنما یک اشتباه رانندگی رایج میان رانندهای ناشی به حساب می‌آید. متأسفانه در کشور ما حتی برخی رانندگان تازه کار به عدم استفاده از راهنما افتخار می‌کنند که نشان‌دهنده مشکلات فرهنگی در حوزه آموزش رانندگی است!

مشکل دیگر هنگام استفاده از چراغ راهنما، به شناخت اصول تغییر مسیر مربوط می‌شود. باید در نظر داشته باشید که روشن کردن چراغ راهنما باعث نمی‌شود یک خیابان جدید برای شما ساخته شود. بلکه باید با مشاهده آینه‌ها و رعایت اصول حق تقدم نسبت به تغییر مسیر اقدام کنید.

 

 10 اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار

اشتباه سوم، تغییر مسیر ناگهانی در تقاطع‌ها

تقاطع‌ها محلی برای متصل کردن چند خیابان مهم به یکدیگر هستند. انتخاب مسیر پیش از ورود به تقاطع، مهارتی کلیدی برای تبدیل شدن به یک راننده حرفه‌ای است. تغییر مسیر ناگهانی هنگام عبور از تقاطع‌ها یک اشتباه رانندگی فاحش است که بسیاری از رانندگان تازه کار آن را مرتکب می‌شوند.

علت بروز این اشتباه، عدم تمرکز رانندگان تازه کار است. ذهن یک راننده هنگام رانندگی بایستی به نکات مختلفی توجه داشته باشد. این نکات شامل وضعیت خودروهای اطراف، وضعیت خیابان یا جاده، تابلوها و علائم و هرگونه شی یا موجود متحرک دیگر در نزدیکی خودرو است. برخی رانندگان تازه کار از این سطح تمرکز برخوردار نیستند، به همین دلیل علائم را به درستی نمی‌خوانند و با تغییر مسیر ناگهانی در تقاطع‌ها، زمینه‌ساز بروز حوادث مختلفی می‌شوند.

 

 10 اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار

اشتباه چهارم، عدم استفاده از آینه‌ها هنگام حرکت به عقب

چهارمین اشتباه رانندگی رایج میان رانندگان تازه کار مربوط به عدم استفاده از آینه‌ها هنگام حرکت به عقب یا در مجموع عدم توجه دقیق به فضای پشتی خودرو، هنگام حرکت رو به عقب است. امروزه البته امروز بسیاری از خودروهای خارجی و حتی اتومبیل‌های ایرانی به دوربین دنده عقب مجهز شده‌اند و استفاده از این آپشن‌ باعث شده است تا راننده‌ها به جای استفاده از آینه‌ها، به تصویر دوربین دنده عقب متکی باشند.

با این حال تصاویر نمایش داده شده توسط دوربین عقب به اندازه آن‌چه چشمان شما می‌بیند، دقیق نیستند. برای جلوگیری از هرگونه حادثه، لازم است تا پیش از حرکت به عقب تمامی زوایا خودرو را از طریق آینه‌ها و شیشه عقب چک کنید.

 

 10 اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار

اشتباه پنجم، عدم تنظیم سرعت با شرایط آب و هوایی

آموزش مهارت رانندگی در برخی کشورها بسیار پیچیده است، چرا که رانندگان تازه کار نیاز دارند تا برای عبور و مرور در شرایط مختلف آب و هوایی آموزش ببینند. با این حال آموزش‌های لازم به تمام رانندگان در سراسر جهان اعطا نمی‌شود و در نتیجه یک اشتباه رانندگی دیگر را از رانندگان تازه کار شاهد هستیم.

هنگامی که هوا صاف و آفتابی است و جاده نیز هیچ رطوبتی ندارد، شرایطی ایده‌آل برای رانندگی را پیش رو خواهید داشت؛ اما هنگامی که برف یا باران می‌بارد، دید راننده تا حدی مختل می‌شود و میزان چسبندگی لاستیک‌های خودرو با سطح زمین نیز کاهش می‌یابد؛ بنابراین لازم است تا سرعت خود را کاهش دهید و فاصله بیشتری با خودروهای اطراف داشته باشید. تطبیق سرعت خودرو با شرایط آب و هوایی مختلف، یک تکنیک رانندگی کاربردی و مهم برای همه رانندگان محسوب می‌شود.

 

 10 اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار

اشتباه ششم، مرور نکردن قوانین رانندگی

باور داشته باشید یا خیر، اکثر قوانین رانندگی طی دوران کوتاهی پس از اتمام آموزش فراموش می‌شوند و این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز یک یا چند اشتباه رانندگی باشد. اکثر رانندگان تا زمان تمدید گواهینامه، آموزش‌های خود را مرور نمی‌کنند و در نتیجه بسیاری از قوانین را فراموش می‌کنند. به همین دلیل لازم است تا مجموعه قوانین رانندگی را در بازه‌های زمانی مختلف مرور کنید. این کار علاوه‌بر یادآوری آموخته‌های پیشین، سبب می‌شود تا با قوانین جدید نیز آشنا شوید.

 

 10 اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار

اشتباه هفتم، عدم توجه به تعمیر و نگهداری خودرو

گواهینامه رانندگی نشان‌دهنده این است که فرد حداقل مهارت رانندگی لازم برای هدایت یک خودرو را دارد. با این حال اعطای گواهینامه رانندگی به شما موجب نمی‌شود تا به فردی خبره در زمینه نگهداری از خودرو تبدیل شوید. برای آن‌که راننده حرفه‌ای باشید، لازم است تا با اتومبیل خود همچون یک دوست رفتار کنید.

رعایت اصول نگهداری از خودرو و انجام سرویس‌های دوره‌ای، به شما کمک می‌کند تا مهارت رانندگی را به صورت تجربی یاد بگیرید. بسیاری از رانندگان تازه کار با آناتومی خودروها و نحوه فعالیت هرکدام از قطعات اتومبیل آشنا نیستند. آن‌ها نیاز دارند تا برای پرهیز از هرگونه اشتباه رانندگی، به خوبی با خودرو و قطعات مختلف آن آشنا شوند.

 

 10 اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار

اشتباه هشتم، توجه بیش از حد به تلفن همراه

گوشی‌های هوشمند به همدم اصلی انسان مدرن تبدیل شده‌اند. کمتر فردی را می‌توان یافت که گوشی هوشمند نداشته باشد و به طور دائم با آن کار نکند. با این حال همه می‌دانیم که کار کردن با تلفن همراه هنگام هدایت خودرو یک اشتباه رانندگی مهلک است.

سالانه هزاران نفر بر اثر کار کردن با تلفن همراه و عدم توجه به جلو، درگیر حوادث رانندگی مختلف می‌شوند. علاوه‌بر آن کار کردن با تلفن همراه هنگام رانندگی، جریمه نقدی را برای شما به همراه خواهد داشت؛ بنابراین هنگام رانندگی لازم است تا تلفن همراه خود را کنار بگذارید و تنها به مسیر پیش رو توجه کنید.

 

اشتباه نهم، راه ندادن به خودروهای امدادی

یکی از بزرگترین مشکلات رانندگان تازه کار در ایران که به فرهنگ اشتباه رانندگی مربوط می‌شود، راه ندادن به خودروهای امدادی همچون آمبولانس و آتش‌نشانی است. اگر نور چراغ گردان خودروهای امدادی را در دوردست می‌بینید، آماده شوید تا مسیر خود را تغییر دهید و به حاشیه راه حرکت کنید. این کار یک مهارت رانندگی مهم و تأثیرگذار برای رانندگان تازه کار است که موجب ارتقا سطح فرهنگ جامعه نیز خواهد شد.

 

 10 اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار

اشتباه دهم، افزایش سرعت هنگام روشن شدن چراغ زرد

آخرین مورد در لیست مربوط به اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار، مربوط به افزایش سرعت هنگام روشن شدن چراغ زرد است که می‌تواند بسیار خطرناک باشد! قوانین چراغ راهنمایی در تقاطع‌ها برای تمامی رانندگان یکسان است. سبز نشانه حرکت و قرمز نشانه توقف است و در بین این دو حالت، چراغ زرد به نشانه عبور با احتیاط وجود دارد. این چراغ به رانندگی که در تقاطع هستند، اجازه می‌دهد تا فرصت خلاص شدن از میانه راه را داشته باشند. رانندگانی که هنوز به تقاطع نرسیده‌اند و چراغ‌ زرد را مشاهده می‌کنند، بایستی خود را برای توقف آماده کنند چرا که چراغ قرمز به زودی روشن خواهد شد.

یکی از اشتباهات بزرگ رانندگان تازه کار، سرعت گرفتن هنگام مشاهده چراغ زرد در تقاطع‌ها است. ورود ناگهانی به چهارراهی که به زودی از خودروهای مختلف اشباع می‌شود، راننده را در موقعیتی ناگوار قرار خواهد داد و حتی امکان وقوع تصادفات ناگوار نیز برای او وجود دارد.

 

 10 اشتباه رانندگی رایج رانندگان تازه کار

جمع‌بندی اشتباهات رانندگان تازه کار

رانندگی بیشتر از آن‌که یک علم باشد، یک هنر است. یادگیری رانندگی حرفه‌ای به زمان نیاز دارد تا افراد بتوانند در این کار به سطح قابل قبولی از تجربه دست یابند. بدیهی است که وقوع اشتباه رانندگی در این بین امری طبیعی است. با این حال رانندگان تازه کار بایستی از اشتباهات خود درس بگیرند تا در آینده به راننده بهتری تبدیل شوند.

اگر از متقاضیان و طرفداران اجاره خودرو هستید اما از اشتباهات رانندگی و حوادث واهمه دارید، نیازی نیست تا نگران باشید. ناواران با ارائه خدمات بیمه همراه با اجاره خودرو این مشکل را برای شما برطرف کرده است.

سه سطح بیمه در ناواران ارائه شده است که شما با انتخاب هرکدام از آن‌ها، می‌توانید سطح تعهدات خود را هنگام کرایه خودرو کاهش دهید. ناواران امکان اجاره خودرو در تهران، اجاره خودرو در مشهد و بسیاری دیگر از شهرهای ایران را بدون نیاز به ضمانت بانکی برای متقاضیان فراهم کرده است؛ بنابراین اگر نیاز به اجاره ماشین دارید، همین حالا از طریق ناواران برای اجاره خودرو از ناواران اقدام کنید.