10 نکته‌ای که رعایت آن شما را به راننده بهتری تبدیل می‌کند
آخرین بروزرسانی در تاریخ 14 تیر 1401

اگر عنوان این مقاله برای شما جالب توجه است به شما تبریک می‌گوییم.  این موضوع نشان می دهد که شما آماده هستید تا رانندگی خود را بهبود ببخشید، حتی اگر پشت فرمان یک راننده ماهر و با تجربه باشید.

چرا که همیشه جایی برای پیشرفت وجود دارد و گاهی اوقات یادآوری برخی از اصول اولیه ای که در ابتدای یادگیری رانندگی به شما آموزش داده شده مفید است.

در این مطلب مجله خودرو ناواران گزیده ای از 10 نکته کارشناسان ایمنی جاده و رانندگی آورده شده است که به شما کمک می‌کند راننده بهتری باشید:

 

1. صبور باشید

محدودیت سرعت یک هدف محسوب نمی‌شود. تحت فشار قرار نگیرید که سریعتر از آنچه لازم است رانندگی کنید. رانندگانی را که به پشت ماشین شما می‌چسبند و با بوق یا چراغ از شما می‌خواهند تندتر از حد قانونی رانندگی کنید نادیده بگیرید، این مشکل آنهاست، نه شما. همیشه بیشتر از آنچه فکر می‌کنید برای سفرتان زمان بگذارید. از قبل برنامه‌ریزی کنید و تا جایی که ممکن است صبورانه رانندگی کنید.

 

2. خودتان را بهتر بشناسید

مارک بارکلی کارشناس قطعات خودرو از GSF می‌گوید: راننده بهتر بودن فقط به معنای بهبود عادت‌های شما پشت فرمان نیست: قبل از روشن کردن موتور ماشین لازم است موارد زیادی را در نظر بگیرید. حتی اگر ماشین یکی از دوستانتان را به امانت گرفته‌اید همیشه برای تنظیم صندلی و آینه‌ها در موقعیت‌های مناسب وقت بگذارید، با چگونگی تنظیم کنترل‌های مهمی مانند چراغ‌ها و برف پاک‌کن‌ها آشنا شوید و داشبورد را برای مشکلات احتمالی مانند چراغ‌های هشدار یا کاهش بنزین بررسی کنید.

 

چگونه راننده بهتری باشیم

3. مراقب دیگران باشید

لیزا برگر، مدیر عملیات در ادیسون لی می‌گوید: پیشگیری از تصادفات مسئولیت همه است و مهم است که هنگام خروج از خودرو مراقب سایر مسافران جاده باشید. بر اساس تحقیقات آدیسون لی، دو سوم دوچرخه سواران با بی‌احتیاطی با در ماشین برخورد کرده اند یا فردی را می شناسند که به همین شکل آسیب دیده است.

 

4. از روشی موسوم به «دسترسی هلندی» استفاده کنید

ایان مک‌اینتاش، مدیرعامل مدرسه رانندگی RED، می‌گوید: یک نکته کمتر شناخته شده ایمنی جاده‌ای که می‌تواند از صدمات به عابران پیاده و دوچرخه‌سواران جلوگیری کند، «دسترسی هلندی» است. معمولاً مردم از نزدیک‌ترین نقطه به در ماشین برای باز کردن آن استفاده می‌کنند، بدون اینکه به بیرون نگاه کنند. برای بررسی وجود دوچرخه سواران یا عابران پیاده با دسترسی هلندی، بدن خود می‌چرخانید تا با دستی که به سمت داخل خودرو است در خودرو را باز کنید. این روش باعث می‌شود بدن شما بچرخد و دید بهتری از دوچرخه‌ها و ترافیک پیدا کنید.

 

5. هنگام رانندگی سکوت را رعایت کنید

ربکا جکسون، راننده مسابقه و روزنامه‌نگار اتومبیل‌رانی، می‌گوید: آنقدر قوی باشید که از مسافرانتان بخواهید سر و صدا را کاهش دهند. اگر دوستان یا خانواده شما پر سر و صدا هستند، به آنها بگویید که این موضوع حواس شما را پرت می کند و مانع تمرکز شما می‌شود.

 

چگونه راننده بهتری باشیم

6. حواستان به تعمیر و نگهداری خودرو باشد

مارک از GSF می‌گوید: اگر ماشین شخصی خود را دارید، حتماً سروس‌های تعمیر و نگهداری دوره‌ای را جدی بگیرید. وضعیت لاستیک‌های شما می‌تواند به طور جدی بر ایمنی شما در جاده تأثیر بگذارد، بنابراین، هر ماه یا حتی زودتر، باد لاستیک‌های را تا فشار ذکر شده در دفترچه راهنمای خودرو تنظیم و با استفاده از یک سکه عمق آج تایر را بررسی کنید. همچنین باید سطح مایعات و چراغ های خود را بررسی کنید. برای اینکه وسیله نقلیه خود را در شرایط قابل رانندگی نگه دارید، فقط به سرویس دوره‌ای تکیه نکنید، قبل از آغاز سفر حتما خودرو را کاملا بررسی و از سلامت آن مطمئن شوید، به خصوص اگر کیلومترهای زیادی رانندگی می‌کنید.

 

7. بینایی خود را بررسی کنید

ایان از مدرسه رانندگی RED می گوید: برای گرفتن گواهینامه باید بتوانید پلاک خودروها را از فاصله 20 متری بخوانید. اما یک آزمایش جامع‌تر چشم توسط یک چشم‌پزشک نه تنها می‌تواند به جلوگیری از کاهش بینایی شما کمک کند، بلکه ایمنی در جاده‌ها را نیز بهبود می‌بخشد. تخمین زده می شود تصادفات ناشی از یک راننده دارای مشکل بینایی هر سال باعث 2900 کشته در جاده های بریتانیا می شود.

 

8. مراعات راننده‌های دیگر را بکنید

ربکا می گوید: اگر مودب و با گذشت باشید بی‌شک آرام‌تر خواهید بود و کمتر احتمال دارد تصمیم‌های بد بگیرید. شما نمی دانید که دیگران چگونه ممکن است واکنش نشان دهند، بنابراین همیشه عاقلانه است که در جاده ها مودب باشید و به دیگران راه بدهید.

 

چگونه راننده بهتری باشیم

9. ذهن خود را آزاد کنید

در هنگام رانندگی چیزی به نام انجام چند کار به صورت همزمان وجود ندارد! هرگز با تلفن همراه حتی هندزفری صحبت نکنید. در حین حرکت از بازی با کنترل های ناوبری ماهواره‌ای خودداری کنید. اگر ماشین شما داشبورد تعاملی دارد، قبل از حرکت یاد بگیرید که هر چیزی کجا قرار دارد.

 

10. کمتر رانندگی کنید

سازمان خیریه ایمنی جاده بریک مردم را تشویق می‌کند تا از ترمز بیشتر استفاده کنندو این موضوع به مردم کمک می‌کند به روش‌های ایمن، سبز، سالم و منصفانه تردد کنند. از جمله موارد مهم در این زمینه این است که میزان رانندگی را به حداقل برسانید یا اصلاً رانندگی نکنید. تا آنجایی که بتوانید با پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا تردد با وسایل حمل‌ونقل عمومی، به ایمنی جاده، محیط‌زیست و سلامتی‌ خود کمک کنید.

 

منبع:  ages

ترجمه و تنظیم: مجله خودرو ناواران


آموزش رانندگیراننده بهترسرویس و نگهداری خودرو