کروز کنترل چیست؟| چگونه از کروز کنترل استفاده کنیم؟
آخرین بروزرسانی در تاریخ 23 آذر 1399

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی شاهد نسل جدیدی از خودروها با قابلیت های منحصر به فرد هستیم. به طور کلی آپشن های نوین در صنعت خودرو برای راحتی و امنیت راننده و سرنشینان خودرو طراحی می شوند. کروز کنترل یکی از این امکانات ویژه است. اما کروز کنترل چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

در تعریف ساده کروز کنترل ابزاری است که به وسیله آن می توان سرعت خودرو را ثابت نگه داشت. این قابلیت بیشتر در جاده ها و زمان هایی که از یک سرعت ثابت استفاده می کنیم کاربرد دارد که میزان سرعت آن توسط راننده تنظیم می شود. اما مزایا استفاده از کروز کنترل چیست؟

با مجله اجاره خودرو ناواران همراه باشید تا بهتر با مزایا و نحوه عملکرد کروز کنترل در خودروها آشنا شوید.

 

آنچه در ادامه می خوانیم:

 

می توانید برای آشنایی بیشتر با کروز کنترل به اینفوگرافی پایین صفحه مراجعه کنید.

 

تصویر کروز کنترل خودرو بر روی اهرم کناری فرمان

کروز کنترل گاهاً بر روی اهرم های کناری فرمان قرار دارد.

 

کروز کنترل چیست؟

 

در خودروهای امروزی شاهد امکانات مختلفی مانند کروز کنترل Cruise Control   هستیم. کروز کنترل کمک می کند تا سرعت خودرو به صورت اتوماتیک تثبیت شود. کروز کنترل یا سیستم نگه دارنده سرعت به راننده اجازه می دهد تا در یک وضعیت ثابت و با سرعت دلخواه رانندگی کند.

به عنوان مثال اگر سرعت خود را روی 80 کیلومتر بر ساعت تثبیت کنید، خودرو به صورت خودکار و تحت هر شرایطی سرعت شما را ثابت نگه می دارد. با این قابلیت دیگر نیازی به فشردن پدال ترمز و گاز نخواهید داشت. شما تنها با فشردن دکمه های دستی کروز کنترل می توانید سرعت خود را کاهش یا افزایش دهید.

 

تصویر کروز کنترل روی فرمان خودرو

کروز کنترل روی فرمان ماشین

 

چگونه از کروز کنترل استفاده کنیم؟

 

سیستم Cruise Control با کنترل هوای ورودی به محفظه احتراق سرعت خودرو را ثابت نگه می دارد. یعنی همان شیوه ای که شما توسط فشار به پدال گاز انجام می دهید. با این تفاوت که کروز کنترل این کار را به صورت اتوماتیک و از طریق کابل متصل به محرک کنترل می کند.

کروز کنترل به صورت دستی و توسط راننده از طریق دکمه های تعبیه شده در خودرو تنظیم می شود. دکمه های تنظیم کروز کنترل به طور معمول روی فرمان یا اهرم های کناری فرمان قرار می گیرند.

کروز کنترل ابزاری کاربردی است که به وسیله آن می توانید مسیرهایی سخت و طولانی سفر را بدون احساس خستگی طی کنید. اما چگونه می توان خودرو را از حالت کروز کنترل خارج کنیم؟

 

نحوه عملکرد کروز کنترل در جاده

 

به طور کلی در خودروهایی که دارای کروز کنترل هستند، دکمه ای برای لغو حالت اتومات کروز کنترل تعبیه شده است. با این وجود در خودروهای دنده اتوماتیک تنها لازم است تا پدال ترمز را فشار دهید تا کنترل خودرو به حالت دستی بازگردد. اما در خودروهای دنده معمولی باید پدال کلاچ را فشار دهید.

یکی از کاربردی ترین امکانات کروز کنترل، قابلیت بازیابی سرعت قبلی است. با این قابلیت شما پس از لغو حالت کروز کنترل مجدداً می توانید با فشردن دکمه کروز سرعت خودرو را به حالت سابق بازگردانید. کلید Resume همانند یک حافظه عمل می کند و سرعت قبلی شما را ذخیره می کند.

 

سیستم کروز کنترل

 

مطالب آموزش رانندگی پیشنهادی: 25 نکته برای کاهش مصرف سوخت خودرو

 

انواع کروز کنترل (Cruise Control )

 

کروز کنترل یکی از ارزشمندترین آپشن های خودروهایی امروزی است. اما با افزایش ماشین ها، سازندگان خودرو به فکر تغییر و به روزرسانی کروز کنترل افتادند. نتیجه این تغییرات نیز ارتقا و ساخت کروز کنترل تطبیقی بود.

کروزهای کنترل در خودرو به طور معمول به سه دسته مختلف تقسیم می شوند:

1. پیشرفته ترین نوع کروز کنترل دو سنسور در جلو و عقب خودرو شما دارد. این سنسورها فاصله زمانی در جلو و عقب خودرو شما را به طور کامل کنترل می کند.

2. نوع دوم کروز کنترل به شیوه ای است که سرعت خودرو را بسته به شرایط رانندگی تنظیم می کند همچنین کنترل فاصله زمانی خودرو را انجام می دهد.

3. در آخرین نوع کروز کنترل صرفاً سرعت معمول خودرو کنترل می شود و فاصله زمانی آن قابل کنترل نیست.

 

تصویر رانندگی با کروز کنترل

تجربه رانندگی با سیستم کروز کنترل

 

معرفی دکمه های Cruise Control

 

دکمه On/Off: روشن و خاموش کردن سیستم کروز کنترل.

دکمه Set: روشن کردن کروز کنترل در خودروهای فاقد دکمه On/Off ( در این خودروها با فشردن پدال ترمز کروز کنترل خاموش می شود. )

دکمه Accel: با هر بار فشردن این دکمه 1 کیلومتر بر سرعت به سرعت خودرو اضافه می شود.

دکمه Coast: با هر بار فشردن دکمه 1 کیلومتر بر ساعت از سرعت خودرو کاسته می شود.

دکمه Resume: بعد از غیرفعال کردن دکمه کروز کنترل می توانید با فشردن این دکمه تنظیمات را به حالت سابق بازگردانید و کروز کنترل با سرعت قبل تنظیم شود.

 

تصویر کروز کنترل روی فرمان

 

کروز کنترل خودرو که روی اهرم کناری فرمان قرار دارد

 

سیستم کروز کنترل تطبیق پذیر چگونه عمل می کند؟

 

سیستم کروز کنترل تطبیق پذیر یا Adaptive Cruise Control در سال 1990 میلادی و توسط خودروسازان ژاپنی به مرحله تولید رسید. البته این کروز کنترل تنها در ترافیک و مسیرهای شلوغ به راننده هشدار می داد. 

نهایت در سال 1999 شاهد کامل ترین نسل کروز کنترل تطبیق پذیر در خودرو مرسدس بنز کلاس S بوده ایم. این سیستم با دسترسی به ترمز خودرو در مواقع اضطراری و برای رعایت فاصله با خودرو جلویی از ترمز اضطراری استفاده می کرد.

 

تصویر عملکرد کروز کنترل تطبیق پذیر

 

کروز کنترل تطبیق پذیر امروزی به گونه ای عمل می کند تا خودرو شما با خودرو جلویی 2 الی 3 ثانیه فاصله داشته باشد. این کروز از طریق سنسورهای جلویی خودرو ترافیک مسیر و خودرو جلو شما را تشخیص می کند. از این رو به صورت خودکار سرعت شما را تنظیم می کند.

اما اگر خودرویی به صورت ناگهانی در مسیر شما قرار بگیرد چه اتفاقی می افتد؟ کروز کنترل تطبیق پذیر با آنالیز و محاسبه سریع و دقیق خودروهای جلویی، سریعاً سرعت خودرو شما را کاهش می دهد.

کروز کنترل تطبیق پذیر در سیستم ترمز اضطراری قابلیت تشخیص عابر پیاده را نیز دارد. اما برای این کار وجود دوربین در بدنه خودرو یک امر ضروری است.

 

تصویر عملکرد خودرو دارای کروز کنترل تطبیق پذیر

عملکرد خودروهایی با کروز کنترل تطبیق پذیر

 

مزایا استفاده از کروز کنترل در خودرو

 

1. آسان شدن رانندگی در مسیرهای طولانی و مسافرت ها

2. جلوگیری از خستگی راننده در هنگام رانندگی

3. کاهش مصرف لنت ترمز ماشین

4. عدم تخطی از سرعت مجاز در جاده

5. افزایش میانگین سرعت در جاده ها و افزایش دید راننده

6. جلوگیری از جریمه شدن به علت سرعت غیر مجاز

7. کاهش مصرف سوخت خودرو و در نتیجه کاهش آلودگی ها

8. امکان نصب آسان سیستم کروز کنترل بر روی خودهای فاقد کروز

9. سادگی تنظیم Cruise Control در خودرو

 

رانندگی با خودرو حاوی کروز کنترل

 

اما این قابلیت ها نباید باعث آن شود که توجه راننده از مسیر پیش رو گرفته شود. راننده باید تحت هر شرایطی از هوشیاری و دقت بالایی در جاده برخوردار باشد.

 

بخش های مختلف سیستم کروز کنترل

 

واحد فرمان یا Command Module وظیفه کنترل، افزایش و کاهش سرعت، قطع و وصل کردن فرمان را بر عهده دارد.

واحد کنترل الکترونیکی یا ECU هسته مرکزی سیستم کروز کنترل است. این واحد وظیفه پردازش اطلاعات و داده در Cruise Control دارد.

واحد عملگر یا Actuator که وظیفه باز و بسته کردن دریچه گاز خودرو را بر عهده دارد. عملگر سرعت خودرو را از طریق فرمان های صادر شده از واحد کنترل تنظیم می کند. کروز کنترل به طور کلی سه نوع عملگر دارد:

1. عملگرهای الکترونیکی

2. عمل گرای خلاء

3.سیستم فاقد عملگر

 

تصویر رادارهای سیستم کروز کنترل

رادار خودروهای حاوی کروز کنترل

 

از سری مطالب آموزش رانندگی: اصول رانندگی در زمستان

 

تاریخچه کروز کنترل

 

در زمان های ابتدایی اختراع کروز کنترل  این قابلیت بیشتر در خودروهای آمریکایی استفاده می شد. دلیل آن هم مسیر طولانی و مستقیم جاده های آمریکا بود. اما امروزه شاهد استفاده از کروز کنترل در در اکثر خودروهای خارجی و حتی داخلی هستیم.

شاید برایتان جالب باشد که ابتدایی ترین نسخه کروز کنترل سال ها قبل از پیدایش خودرو اختراع شده بود. جیمز وات در قرن 17 میلادی با اختراع سیستم کروز کنترل ابتدایی توانست سرعت موتورهای بخار را در سربالایی و سراشیبی ها کنترل کند.

اولین نسخه کروز کنترل به شکل امروزی در سال 1940 میلادی ساخته شده بود. در سال 1985 نخستین خودروی آمریکایی به سیستم Cruise Control مجهز شد. نام این خودرو ایمپریال کرایسلر   (Imperial Chrysler)مدل 1985 بود.

تکنولوژی اولین ماشین کروز کنترل به وسیله موتور الکتریکی قادر بود تا میزان گاز ورودی به خودرو را تنظیم کند. در آن زمان تنظیم کننده سرعت روی داشبورد خودرو قرار می گرفت.

 

تصویر اولین خودرو دارای کروز کنترل

خودرو ایمپریال کرایسلر مدل 1985

 

چه خودروها ایرانی کروز کنترل دارد؟

 

خودروهای ایرانی که دارای کروز کنترل هستند یا قابلیت نصب این سیستم را دارند عبارتند از: پژو 405، پژو پارس، تندر 90، جک جی 5 اتومات، رانا، زانتیا، سمند، سورن، پژو 206، تیبا، جیلی، ریو، ساندرو، کراس اچ 30 و ....

 

خودرو سورن ایرانی

خودرو سورن ایرانی که دارای کروز کنترل است

 

تجربه سفری خاطره انگیز به دور از خستگی

 

ناوگان اجاره خودرو ناواران امکانات ویژه ای برای خودروهای اجاره ای خود در نظر گرفته است. از وای فای بی سیم پر سرعت و صندلی کودک گرفته تا سیستم کروز کنترل در ماشین های اجاره ای ناواران وجود دارد.

از این رو اگر فاقد وسیله نقلیه هستید یا دوست دارید تا در آرامش و راحتی بیشتر سفر جاده ای خود را آغاز کنید، می توانید از خدمات اجاره خودرو ناواران استفاده کنید. برای اطلاع بیشتر از مزیت های اجاره خودرو در سفر می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

 

تصویر رانندگی در خودرو حاوی کروز کنترل

 

 

سؤالات متدوال در خصوص کروز کنترل

 

1. چگونه می توانیم سیستم کروز کنترل را روشن کنیم؟

شما می توانید از طریق دکمه های تعبیه شده روی فرمان یا اهرم های کناری خودرو که با علامت ON/OFF مشخص شده اند، نسبت به راه اندازی کروز کنترل اقدام کنید. توجه داشته باشید که زمانی که به سرعت مورد نظر خود رسیدید سیستم کروز کنترل را روشن کنید.

 

2. میانگین سرعت استاندارد برای روشن کردن کروز کنترل چند کیلومتر است؟

سعی کنید از روشن کردن کروز کنترل در سرعت های بسیار بالا پرهیز کنید. سرعت مطمئنه و استاندارد برای روشن کردن حالت کروز کنترل 55 تا 75 کیلومتر بر ساعت یا بیشتر است.

 

3. چگونه می توان نسبت به خاموش کردن حالت کروز کنترل در خودرو اقدام کرد؟

شما می توانید به سه روش مختلف نسبت به خاموش کردن حالت کروز کنترل اقدام کنید. فشردن دکمه OFF و فشردن پدال کلاچ یا ترمز سه روش خاموش کردن حالت کروز کنترل در ماشین است.

 

4. دکمه SET بر روی کروز کنترل چه وظیفه ای را بر عهده دارد؟

شما می توانید از طریق دکمه SET شتاب خودرو خود را تنظیم کنید. همچنین از طریق دکمه های ACCEL و COST می توانید سرعت خودرو را 1 کیلومتر بر ساعت افزایش یا کاهش دهید.             

 

5. در چه مسیرهایی نباید از کروز کنترل استفاده کنیم؟

مسیرهای شهری، جاده های لغزنده، زمستان ها، مسیر های پر ترافیک، جاده های غیر استاندارد، سرعت های بالا، مسیر های پر پیچ و خم، شیب های تند و ... از کروز کنترل استفاده نکنید.

 

6. در چه صورت سیستم کروز کنترل در خودرو به درستی عمل نمی کند؟

عمده مشکلاتی که ممکن موجب عدم عملکرد صحیح کروز کنترل شود شامل: بروز مشکل در سیستم گاز ماشین، بروز اختلال در ورود میزان کافی گاز به سیستم و عدم عملکرد واحد عملگر در اجرای دستورات است. در این شرایط حتماً خودرو خود را به تعمیرگاه ببرید.

 

اینفوگرافی استفاده از کروز کنترل

اینفوگرافی کروز کنترل

 

در پایان...

 

شاید بتوان قابلیت کروز کنترل در خودروهای امروزی را گامی بزرگ به سوی تولید خودروهایی خودران دانست. این قابلیت به ظاهر ساده می تواند علاوه بر حفظ سلامت سرنشینان خودرو، از بسیاری از تصادفات نیز جلوگیری کند. امیدواریم تا به خوبی توانسته باشید از قابلیت کروز کنترل در خودرو اطلاعات کسب کنید.

با دنبال کردن مجله اجاره خودرو ناواران از جدیدترین امکانات خودروهای امروزی با خبر شوید...


کروز کنترلامکانات خودروخودروماشینآموزش رانندگیرانندگی با کروز کنترل