مجوز تردد دوماهه برای خودروهای مناطق آزاد
آخرین بروزرسانی در تاریخ 29 مرداد 1398

به تازگی مجوزی صادر شده است که پیرو آن تردد خودروها از دو منطقه آزاد کیش و اروندرود به مدت دو ماه افزایش یافته است. در مقابل این مجوز که طی توافقات بین مناطق آزاد و استانداری صورت گرفته است، پلیس راهور این تصمیم را غیر قانونی دانسته و اقدام به توقیف برخی از خودروها نموده است.

همانطور که می دانید خودروهایی که دارای پلاک منطقه آزاد هستند برای تردد در سایر مناطق ایران، نیاز به دریافت مجوز یا همان مرخصی های مربوطه دارند. این مدت زمان مجاز تاکنون یک ماه بوده است که اخیر باتوجه مجوزهای صادره شده توسط مناطق آزاد و استانداری ها، این مدت زمان یک ماهه به دو ماه افزایش یافته است.

این درحالی است که پس از صدور این مجوز، پلیس راهور این مجوز را یک تخلف گمرکی دانسته است. به گونه ایی که سردار هادیان فر رئیس راهور ناجا، صدور این مجوزهای دوماهه برای تردد خودروهای مناطق آزاد کیش و اروندرود را کاملا غیر قانونی و تخلف دانسته است و پیرو همین ماجرا دستور توقیف این خودروها را صادر کرده است.

 

 

پس از این تصمیم پلیس راهور و توقیف برخی از این خودروها هنوز واکنشی از سوی مسئولان گمرک صورت نگرفته است. این درحالی است که شریعتی استاندار خوزستان،  پس از این ماجرا خبر تردد مدت زمان مجاز دوماهه برای خودروهایی پلاک منطقه آزاد اروندرود را داده است. وی علت این تصمیم را ایجاد رفاه بیشتر برای شهروندان خوزستانی باتوجه به وضعیت آب و هوای این استان و درخواست های مکرر شهروندان اعلام کرده است.

اما پس از این ماجراهای طولانی و تخلف خواندن این مجوز از سوی پلیس راهور، همچنان مسئولین گمرک و مناطق آزاد توضیحی پیرامون رفع ابهامات این قانون و مجوز نداده اند.

 

 

آنچه که اهمیت دارد، باخبر نبودن پلیس راهور از صدور این مجوز و پیرو آن توقیف برخی از خودروها توسط پلیس راهورمی باشد که باید رسیدگی شود. نکته مهم دیگر این است که چرا این مجوز تردد دوماهه تنها برای دو منطقه آزاد کیش و اروندرود صادر شده و خبری از سایر مناطق آزاد نمی باشد؟؟ گویا همچنان باید منتظر پاسخگویی مسئولان به این ابهامات باشیم.


کیشمجوز ترددمنطقه آزاداوندروددو ماههمناطق آزاد