آفرود پاتریوت| معرفی 2 محصول جدید روسی یواز در ایران
آخرین بروزرسانی در تاریخ 19 شهریور 1399

نخستین بار سال 1395 بود که زمزمه هایی از ورود کمپانی خودروسازی روسی یواز به گوش رسید. پس از مدت ها جنجال و صحبت ورود یواز به ایران منتفی شد. اخیراً و با توجه به عدم واردات خودرو و بسته شدن مرزها یواز بار دیگر خود را برای ورود به ایران آماده کرده است.

اخیراً خودروساز بخش خصوصی؛ سروش دیزل مبنا که نماینده رسمی هیوندا در ایران است مسئولیت مونتاژ خودرو های یواز را برعهده گرفته است.

در شهریور ماه سال 1399 شرکت سروش دیزل مبنا فروش خود را با دو مدل پاتریوت پیکاپ و پاتریوت آغاز کرد. فروش این دو خودرو در شروع به صورت نقدی صورت می گیرد و در حال حاضر به صورت محدود عرضه می شوند.

 

آنچه در ادامه می خوانیم...

 

لوگو اختصاصی کمپانی روسی یواز

لوگو مورد استفاده در خودرو های کمپانی یواز

 

مروری بر تاریخچه کمپانی یواز

کمپانی روسی یواز در سال 1941 و پس از جنگ جهانی دوم تأسیس شد. این کمپانی از ابتدا کار خود  را با تولید اتوبوس، کامیون و شاسی بلندهایی با توانایی پیمایش مسیر های دشوار  آغاز کرد. رسالت کار یواز از ابتدا تولید خودروهایی با قطعات روسی، مقرون به صرفه و دوام بالا بود.

در سال 1950 با تولید اولین خودرو آفرود خود توانست آغاز گر روند تازه ای در خودرو های تولید روسیه به ویژه آفرود ها باشد. در سال 1960 میلادی مدل یواز 469 را معرفی کرد که خیلی سریع توانست جایگزین جیپ آمریکا شده و به عنوان ماشین پلیس مورد استفاده قرار بگیرد.

یواز پس از پشت سر گذاشتن فراز و نشیب های بسیار و بحران های مالی فراوان سرانجام در سال 2005 میلادی توسط کمپانی سولرس روسیه خریداری شد. در نتیجه این واگذاری خط تولید تازه ای در این کمپانی شکل گرفت و منجر به تولید شاسی بلند بهینه تر و به روز تر Patriot شد.

 

نخستین خودرو کمپانی یواز

تصویر اولین خودرو تولید شده توسط کمپانی یواز پس از جنگ جهانی دوم

 

خودرو شاسی بلند پاتریوت

طراحی ظاهری یواز پاتریوت

اولین خودرو از یواز که در ایران مونتاژ می شود، شاسی بلند پاتریوت نام دارد. نخستین بار در سال 2005 میلادی از مدل پاتریوت رونمایی شد. از سال 2005 تا به امروز هیچ گونه تغییر خاص و مهمی در ظاهر خود نداشته و تنها به لحاظ فنی بهینه سازی شده است.

در نگاه اول نباید انتظار چهره ای جذاب و مشتری پسند از این خودرو داشته باشیم. با یک نگاه کلی به طراحی خودرو، می توان کاملاً به اقتصادی بودن آن پی برد. هیچ گونه نکته جذاب و چشم نوازی توجه ما را به خودش جلب نمی کند.

کلیه خطوط به کار رفته در خودرو بسیار ساده بوده و در کل طراحی خودرو قدیمی به نظر می رسد؛ در برخی زوایا به شدت ما را به یاد مدل های قدیمی پاجرو می اندازد. نا گفته نماند که کلیه نکات گفته شده به معنای بد بودن خودرو نبوده و صرفاً برای توصیف کلاس کاری خودرو مورد استفاده قرار گرفتند.

 

خودرو آفرود واقعی پاتریوت

خودرو آفرود پاتریوت محصول یواز روسیه

 

طراحی داخلی یواز پاتریوت

کمپانی یواز در طراحی داخلی نیز مسیر قبلی را پیش گرفته و تمام تلاش خود را برای طراحی ساده کابین داخلی کرده است. فقط می توان گفت کلیه امکانات در جای خود قرار گرفته اند و اثری از داشبورد های مدرن نیست.

کابین داخلی خودرو از فضایی راحت و جادار برخوردار است که این فضا با حذف صندلی های پشتی نیز بیشتر می شود. به دلیل کابین جادار و راحت Patriot می توان برای سفر های جاده ای دشوار و سفر های خانوادگی طولانی روی آن حساب کرد.

 

نمای کابین داخلی پاتریوت

نمایی واضح از کابین داخلی پاتریوت

 

مشخصات فنی پاتریوت

پاتریوت مجهز به موتور 2.7 لیتری بوده و در دو مدل 135 اسب بخار و 150 اسب بخار تولید شده است. شرکت سروش دیزل مبنا مدل 150 اسب بخاری را برای مونتاژ در ایران برگزیده است.

آنچه که سبب خودنمایی پاتریوت در بازار می شود، وجود قابلیت چهار چرخ متحرک و یا 4WD بوده که بیانگر توانایی های این خودرو می باشد.

به صورت کلی کمپانی یواز هیچ گونه مانوری بر روی آپشن های ویژه نداشته و کلیه امکانات موجود در داخل پاتریوت از ساده ترین های ممکن هستند. تنها نکته مدرن داخلی خودرو که می توان به آن اشاره کرد، مانیتور لمسی آن است.

 

آفرود واقعی محور مستقل پاتریوت

خودرو آفرود patriot محصول قدرتمند روسیه

 

مطلب پیشنهادی: "جدیدترین خودرو های مازراتی | سری تروفئو"

 

 

خودرو پیکاپ Patriot

طراحی ظاهری پیکاپ پاتریوت

پیکاپ پاتریوت نیز همانند شاسی بلند یاد شده از المان های ساده یواز پیروی می کند و ظاهر بسیار ساده و باریکی دارد. طراحی خودرو کاملاً مشابه مدل شاسی بلند پاتریوت بوده و تنها تفاوت آن حذف کابین عقب است.

 

نمای بیرونی خودرو پیکاپ پاتریوت

پیکاپ پاتریوت محصول قدرتمند روسی

 

طراحی داخلی پیکاپ پاتریوت

کابین داخلی خودرو مجهز به طراحی بسیار ساده ای است که با رنگ مشکی در یکدیگر گره خورده اند. درست همانند برادر خود، پیکاپ پاتریوت نیز تنها به قرار دادن کلیه اجزا و امکانات در کنار یکدیگر به صورت کاملاً ساده رضایت داده است.

پیکاپ پاتریوت نیز از اضافه کاری های طراحی های امروزی به دور بوده و هیچ اثری از داشبورد های مدرن به چشم نمی خورد. مانیتور داشبورد را می توان به عنوان مدرن ترین جز داخلی خودرو نامید.

 

پیکاپ پاتریوت رقیب جاده ها

محصول جدید سروش دیزل مبنا

 

مشخصات فنی پیکاپ پاتریوت

کمپانی روسی یواز در مورد مشخصات فنی این پیکاپ، خود را درگیر طراحی های مجدد موتور و دیگر مشخصه های فنی نکرده و از همان موتور پاتریوت بهره برده است. در نتیجه کلیه امکانات این دو خودرو برابر بوده و قدرتی یکسان دارند.

 

پیکاپ پاتریوت، آفرود تازه وارد

پیکاپ پاتریوت محصول روسیه

 

فروش خودرو های یواز در ایران

شرکت خصوصی سروش دیزل مبنا از اواسط شهریور ماه امسال شروع به فروش 100% نقدی این دو محصول به صورت کاملاً محدود کرده است. در حال حاضر این دو محصول در رنگ های سفید، آبی کاربنی و قهوه ای به همراه گیربکس دستی به بازار عرضه می شوند.

 

فروش محصولات یواز در ایران

سروش دیزل مبنا، نماینده رسمی یواز روسیه در ایران

 

قیمتی که سروش دیزل مبنا برای دو خودرو پاتریوت و پیکاپ پاتریوت در نظر گرفته به ترتیب 650 و 600 میلیون بوده و طی 120 روز کاری تحویل مشتری داده می شود.

 


خودروماشینخودرو جدیدیوآزپاتریوتروسیهیواز