ضدعفونی کردن ماشین برای پیشگیری از کرونا+راهنمای تصویری
آخرین بروزرسانی در تاریخ 20 فروردین 1399

این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا، بسیاری از افراد برای جا به جایی های روزانه خود یا رفتن به محل کار، معمولا از ماشین شخصی یا خدمات اجاره ماشین بدون راننده استفاده می کنند. انتخاب هایی که تا حد زیادی شما را از محیط های آلوده دور می کنند.

اما، این احتمال وجود دارد که درطی رفت و آمدهای مختلف قسمت های مختلفی از ماشین شما به ویروس کرونا آلوده شود و از آنجا که این ویروس در سطوح مختلف برای مدت زمان هایی متفاوت ماندگاری دارد، لازم است توجه ویژه ای به ضدعفونی ماشین ها و خصوصا فضای داخل کابین داشته باشید. در ادامه همراه مجله اطلاعات خودرو ناواران باشید تا باهم، روش های صحیح و حرفه ای ضدعفونی کردن ماشین را به همراه مجموعه ای از نکات مهم بررسی کنیم.

 

پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید:
 تمهیدات شرکت اجاره خودرو ناواران برای مقابله با ویروس کرونا

 

راهنمای تصویری ضدعفونی کردن ماشین

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، 13 نقطه مشخص شده، مهم ترین مکان های کابین خودرو هستند که بیش از سایر نقاط در معرض آلودگی قرار می گیرند. از جمله مهم ترین آن ها می توان به فرمان، دنده، کنسول میانی، دکمه های کناری و صفحه نمایش لمسی اشاره کرد. *** شرکت اجاره خودرو ناواران، پیش از تحویل خودرو، علاوه بر پاکسازی و ضدعفونی کامل کابین، بدنه و تمام تجهیزات ماشین را به طور کامل ضدعفونی و گندزدایی می کند.

 

هرگز از دست دهید: نکات کلیدی اجاره ماشین را بدانید!!!

 

گام اول

در محیط های باز و زمانی که در حرکت هستید، خصوصا اوقاتی که چند سرنشین در خودرو وجود دارد، حتما شیشه ها را مقداری پایین بدهید تا به طور مرتب هوای داخل خودرو تهویه شود. اما، دقت کنید، هرگز در محیط های بسته مانند پارکینگ های کوچک و... شیشه های خودرو را پایین ندهید. چرا که ویروس کرونا برای ساعت ها به صورت معلق در هوای محیط های بسته وجود خواهد داشت.

 

گام دوم

درب های ماشین را با استفاده از دستکش باز کنید و چنانچه در ماشین سرنشینانی به غیر از راننده وجود دارد، لازم است حتما همگی علاوه بر رعایت فاصله مناسب از ماسک استفاده کنند. پس از سوار شدن، دستکش های خود را دور بیندازید و دست های خود را با محلول یا ژل ها بهداشتی به صورت دقیق ضدعفونی کنید.

 

 

گام سوم

در پایان هر روز و پیش از پارک خودرو، بهتر است در یک محیط باز و با استفاده از دستکش، بخش های مختلف کابین ماشین مانند فرمان، دنده، دستگیره های در، صندلی ها و ترمزدستی را حتما با کمک مواد ضدعفونی کننده، پاکسازی کنید. همچنین برای تعویض هوای داخل کابین، مدتی شیشه ها را پایین بکشید.

همچنین لازم است در صورتی که سرنشینی مشکوک را داشته اید، مواد شوینده را به صورت اسپری در ماشین استفاده کنید و تمام بخش های مختلف کابین را ضدعفونی کنید.

 

 

گام چهارم

پس از بازگشت به منزل، علاوه بر ضدعفونی کردن لباس ها و وسایل مختلف همراه خود از ضدعفونی کردن سوئیچ ماشین به هیچ عنوان غافل نشوید. چراکه احتمال آلوده بودن سوئیچ ماشین به ویروس کرونا بسیار زیاد است!

 

چند نکته مهم در خصوص ضدعفونی کردن ماشین

  • حتما همیشه داخل خودرو، ژل بهداشتی و تعدادی ماسک و دستکش به همراه داشته باشید.
  • پیش از آغاز ضدعفونی خودرو و پس از پایان آن، حتما دست ها را با رعایت اصول بهداشتی شستشو دهید.
  • در زمان ضدعفونی ماشین، حتما از دستکش استفاده کنید. در زمان اسپری کلی مواد ضدعفونی کننده بر سطوح مختلف ماشین، حتما ماسک به صورت داشته باشید.
  • اگر مواد ضدعفونی کننده در دسترس نیست، می توانید از محلول آب گرم و صابون برای ضدعفونی سطوح داخلی خودرو و دستگیره ها استفاده کنید.
  • پس از پایان ضدعفونی، با دستمالی تمیز، سطوح را به طور کامل خشک کنید؛ چرا که مواد ضدعفونی کننده در صورت باقی ماندن بر سطوح چرمی، پلاستیکی و.. ممکن است در طول زمان آسیب های مختلفی نظیر تغییر رنگ، ترک و... ایجاد کنند.

 

 

منبع : مجله تخصصی اخبار، نقد و بررسی و اطلاعات خودرو ناواران


ویروس کروناکروناضدعفونی کردن ماشینپیشگیری از کرونا