وسایل ضروری ماشین در زمستان، تجهیزاتی که حتما باید به همراه داشته باشید!
آخرین بروزرسانی در تاریخ 29 دی 1398

مسافرت در زمستان علاوه بر تمام لذت های مخصوص خود، مطمئنا در صورت رعایت نکردن قوانین و نکات لازم، می تواند خطراتی نیز به همراه داشته باشد. به همین خاطر، شاید پیش آمده باشد که از خود بپرسید، برای یک مسافرت ایمن در زمستان رعایت چه نکاتی لازم است؟ یا چه وسایلی را باید در زمستان هنگام رانندگی باید همراه داشته باشیم؟ در مجله اخبار خودرو ناواران، در مقاله ای جامع تمام وسایل ضروری که لازم است در طول زمستان  و مسافرت های زمستانی در ماشین همراه داشته باشید را با هم بررسی می کنیم.

اگر با خودرو شخصی به مسافرت می روید، که در برخی از موارد بسیاری از این وسایل در ماشین ها وجود دارد. اما، اگر از خدمات اجاره ماشین بدون راننده استفاده کرده اید، ممکن است برخی از این وسایل وجود نداشته باشد. پس برای اجاره ماشین نیز، لازم است حتما این چک لیست را با هم بررسی کنیم... همراه ما باشید. همچنین، شما می توانید با بررسی اینفوگرافی اختصاصی مطلب، در یک نگاه، اطلاعات لازم در خصوص این مطلب را به دست بیاورید.

 

پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید: مهم ترین نکات رانندگی در باران و جاده های لغزنده

 

car in snow

 

1- بیل

در حال حاضر، بیل ها در همه اشکال و اندازه های مختلف موجود می باشند. بهتر است برای خرید بیل خودرو هزینه بیشتری کنید، چراکه مدل های امروزی تر آن ها، علاوه بر مقاومت و کیفیت بالا، زمانی که به آن ها نیازی ندارید، به صورت کامل درخود جمع شده و تبدیل به یک بسته بسیار کوچک می شود.

مطمئن باشید، حتی اگر در یک طوفان شدید هم گیر کنید، یک بیل، بیشترین کمک را به شما خواهد کرد، تا به راحتی از شرایط نامناسب، رهایی پیدا کنید.

 

2- شارژ تلفن همراه

مطمئنا در مسافرت های زمستانی، تلفن همراه از مهم ترین وسایل محسوب می شود، به همین خاطر، لازم است پیش از شروع حرکت، حتما تلفن همراه خود را به طور کامل شارژ کنید. همچنین لازم است، شارژ مخصوص ماشین یا پاوربانک همراه خود داشته باشید.

 

3- کابل رابط

هوای سرد زمستان، ممکن است روی باتری ماشین های تاثیر بگذارد و باتری ماشین خالی شود. این بدان معنی است که نمی توانید خودرو خود را روشن کنید، نمی توانید از گرمای بخاری استفاده کنید و ...

این در حالی است که با داشتن کابل رابط، به راحتی می توانید به باتری یک ماشین دیگر وصل شده ( اصطلاحا باتری به باتری کنید ) و باتری خود را به صورت کامل شارژ کرده و به مسیر خود ادامه دهید.

 

Jumper cables

 

4- عینک آفتابی!

شاید تعجب کنید که عینک آفتابی مناسب تابستان است و زمستان چرا ؟!! در این خصوص لازم است بگوییم، بازتاب نور خورشید از سطح برف، بسیار آزاد دهنده و باتوجه به محدود کردن دید رانندگان بسیار خطرناک است. به همین خاطر، لازم است حتما در زمستان و به خصوص در جاده های پوشیده از برف، عینک دودی همراه خود داشته باشید.

 

5- جعبه کمک های اولیه

جعبه کمک های اولیه، به عنوان یکی از وسایل ضروری، لازم است که در همه ایام سال، در ماشین باشد. اما، وجود این جعبه، در ایام زمستان، اهمیت دوچندان دارد. از جمله مهم ترین وسایل موجود در جعبه کمک های اولیه، بانداژ، چسب زخم، مواد ضدعفونی کننده، گاز استریل و ... می باشد.

 

First Aid Kit

 

6- چراغ قوه

وجود یک چراغ قوه قوی، در زمستان بی نهایت ضروری است. تاریکی در زمستان طولانی تر است و از طرفی اغلب جاده ها مه آلود هستند؛ به همین خاطر وجود یک چراغ قوه مناسب، باعث می شود که بتوانید حتی سخت ترین اوضاع و شرایط را به خوبی کنترل کنید.

فلاش گوشی های هوشمند نیز می تواند به عنوان چراغ قوه عمل کنند. اما، بهتر است که حتما یک چراغ قوه به همراه داشته باشید. چراکه نور فلاش، مصرف شارژ گوشی شما را بالا می برد؛ این درحالی است که در شرایط بحرانی، بیش از هر زمان دیگری به تلفن همراه احتیاج دارید.

 

Flashlight


 

9- مایع شیشه شور مناسب

مطمئنا در زمستان ها، به دلیل بارش های متناوب، از شیشه شور خودرو بسیار استفاده خواهید کرد. شیشه شور خودرو، معمولا آب است و مشکل اینجاست در سرمای زمستان در بیشتر مواقع یخ می زند. بهتر است قبل از حرکت، داخل قمقمه آب شیشه، مقداری زد یخ بریزید. همچنین بهتر است یک بطریِ حداقل یک لیتریِ ضدیخ را همراه خود داشته باشید. پس، لطفا ضد یخ فراموش نشود!!!

 

7- چراغ احتیاط ( رفلکتور یا شارژی )

چراغ های چشمک زن ویژه ماشین، با باطری کار می کنند و از طرفی بسیار کم مصرف می باشند. شما می توانید از این چراغ ها برای هشدار دادن به رانندگان دیگر، زمانی که در کنار جاده پارک کرده اید، استفاده کنید. اهمیت این چراغ ها، مطمئنا در هوای برفی، بارانی و مه آلود زمستان ها دوچندان می شود.

 

Road Flares

 

12- دستکش و یا سایر لباس های زمستانی

حتی اگر برس و بیل همراه خود داشته باشید، برای استفاده از آن ها لازم است به مقدار کافی لباس گرم و دستکش ضد آب داشته باشید، چراکه در این صورت پاک کردن ماشین و مسیر، راحت تر خواهد شد. از طرفی برای جلوگیری از سرمازدگی به خصوص در مورد کودکان، لازم است حتما به مقدار کافی لباس گرم همراه خود داشته باشید.

 

8- پتو گرم

مطمئنا در صورت بروز هر مشکل و یا نقص فنی در زمستان ها، در اکثر مواقع برای ساعت ها، تنها پناه گاه شما ماشینتان است. پس بهتر است برای گرم نگه داشتن خود و مدیریت مصرف سوخت، حتما پتو گرم به تعداد کافی در ماشین خود داشته باشید.

از طرفی، حتی اگر مشکل سوخت هم نداشته باشید، تصور کنید در برف گیر کرده اید و دهانه اگزوز با برف و یخ پوشیده شده است. با روشن کردن خودرو، به منظور استفاده از بخاری، مطمئنا مقدار زیادی گازهای سمی وارد اتاق خودرو خواهند شد. پس  حتما اگزوز خودرو چک شود و به مقدار کافی پتو مناسب و ضخیم همراه خود داشته باشید.

از طرفی اگر خودرو شما روشن نشود، مطمئنا اتاق ماشین به سرعت سرد می شود و برای گرم کردن خود به پتو احتیاج خواهید داشت. پس به بخاری ماشین هم، دلگرم نباشید...!!

 

blankets

پتو گرم، از مهم ترین وسایلی که در زمستان باید در خودرو باشد

 

10- طناب یا زنجیر

در زمستان، پیش از حرکت، حتما وضعیت جاده ها را بررسی کنید. چنانچه احتمال بارش سنگین یا طوفان شدید وجود دارد، حتما طناب یا زنجیر به منظور بکسل کردن ماشین، همراه خود داشته باشید.

 

11- کیسه شن یا نمک

در زمستان، به صورت مداوم، وضعیت آب و هوا را چک کنید و در صورت احتمال بارش شدید برف، بهتر است یک کیسه کوچک شن یا نمک را همراه خود داشته باشید. در صورتی که در برف گیرد کردید، ریختن نمک یا شن، در اطراف چرخ ها و مسیر پیش رو، کمک خواهد کرد تا از برف خارج شوید، آن هم به راحتی...

 

13- آب ( به همراه میان وعده های فاسد نشدنی )

در پایان، آب نوشیدنی، مهم ترین چیزی است که باید در زمستان همراه خود داشته باشید. حتما پیش از حرکت، مطمئن شوید که به مقدار کافی آب، به منظور خوردن و استفاده در صورت بروز یک تاخیر و یا توقف طولانی مدت به همراه دارید.

چراکه اگر در زمستان دچار مشکل شوید، ممکن است چندین ساعت یا حتی تا چندین روز، منتظر کمک باشید. وجود ذخایر کافی از آب و مواد غذایی مناسب، در چنین شرایطی بسیار مفید خواهد بود.

 

water in car

آب و مواد غذایی فراموش نشود برای سفرهای زمستانی

 

14- برخی دیگر از وسایل مهم برای زمستان

همه موارد بالا، از مهم ترین وسایلی هستند که لازم است حتما برای زمستان در ماشین، همراه خود داشته باشید. علاوه بر موارد بالا، برخی دیگر از وسایل هستند که وجود آن ها نیز همیشه ضروری و در زمستان مهم تر از همیشه است:

  • تیغه برف پاک کن سالم و مناسب
  • برس مخصوص پاک کردن برف
  • در صورت امکان، یک مخزن چند لیتری بنزین
  • لاستیک زاپاس مناسب
  • علائم احتیاط
  • زنجیر چرخ
  • بطری کوچک ضدیخ
  • جعبه ابزار
  • چراغ شارژی

 

اینفوگرافی اختصاصی این مطلب

Infographic) all of the essential car accessories for winter)

تصویر اینفوگرافی همه وسایل و تجهیزات لازم برای زمستان که باید در خودرو باشند

 

منبع : مجله تخصصی اخبار، نقد و بررسی و اطلاعات خودرو ناواران

 


وسایل ضروری ماشینوسایل ماشینتجهیزات زمستانی