آموزش رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک + راهنمای تصویری
آخرین بروزرسانی در تاریخ 18 آبان 1398

اگر نخستین بار است که می خواهید رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک را تجربه کنید؛ لازم است که بگوییم اصلا گران نباشید. در مقاله ای جامع، تمام آموزش ها و نکات لازم برای رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک را با راهنمایی تصویری، بیان خواهیم کرد.

اتومبیل هایی که دارای گیربکس اتوماتیک هستند، هم برای رانندگان تازه کار، هم برای رانندگان با تجربه پرطرفدار هستند. چراکه رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک، بسیار راحت تر از خودروهای گیربکس دنده ای می باشد. اهمیت این موضوع بخصوص در مورد سفرهای طولانی مدت، دوچندان می شود.

مطمئن باشید رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک، بسیار راحت است و با رعایت چند نکته ساده، به راحتی، مهارت های لازم رانندگی با دنده اتومات ها را به دست خواهید آورد. مطمئنا استفاده از خدمات منحصربه فرد اجاره خودرو ناواران در تهران و دیگر شهرهای ایران در خصوص یادگیری رانندگی با ماشین ها دنده اتوماتیک، کمک ویژه ای به شما خواهد کرد. 

 

مطلب کاربردی: راهنمای ضدعفونی کردن ماشین برای پیشگیری از کرونا


آموزش رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک

 

برای رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک دقیقا باید چه کار کنیم؟

اول از همه، پدال کلاچ و پای چپ را فراموش کنید!

ماشین های دنده اتوماتیک، خودشان دنده ها را متناسب با سرعت شما، تغییر می دهند؛ پس نیازی به انجام حرکت خاصی از سوی شما نمی باشد. به همین خاطر، ماشین های دنده اتوماتیک پدال کلاچ ندارند و تنها پدال ترمز و گاز دارند. پس ضروری است که از پای چپ خود هرگز استفاده نکنید.

 

مهم ترین نکته در رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک!

رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک بسیار راحت می باشد. تنها نکته ای که لازم است در یاد داشته باشید، این است که به هیچ عنوان از پای چپ خود استفاده نکنید. به همین خاطر، بسیاری از رانندگان به خصوص در اوایل، پای چپ خود را، پشت پای راستشان محکم نگه می دارند.

 

چرا نباید از پای چپ در رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک استفاده کنیم؟

اگر پای چپ شما آزاد باشد، این احتمال بسیار است که بر حسب عادت از هر دو پای خود استفاده کنید. در این صورت به دلیل نبودن پدال کلاچ، به صورت همزمان دو پدال گاز و ترمز را با هم فشار خواهید داد. این حرکت علاوه بر وارد کردن شُک شدید به ماشین، سبب توقف ناگهانی و افزایش احتمال تصادف می شود.

 

تصویر مکان قرار گیری پای چپ در رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک

 

دنده را به خوبی بررسی کنید!

قبل از این که حتی خودرو را روشن کنید، مدتی وقت بگذارید و کامل دنده را بررسی کرده تا به آن عادت کنید. درست است که در رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک، شما بسیار کم از دنده استفاده می کنید، اما ممکن است در عکس العمل های آنی، مانند انجام دنده عقب، نیاز به واکنش سریع داشته باشید. به همین خاطر لازم است به خوبی با دنده آشنا باشید.

 

حالت های مختلف برای دنده های اتوماتیک :

 

D - Drive

برای شروع حرکت، لازم است که دنده را در حالت R قرار دهید. پیش از تغییر وضعیت دنده، لازم است پای خود را روی ترمز بگذارید. سپس دنده را در حالت D قرار داده و به آرامی پای خود را از روی پدال ترمز بر دارید. سپس ماشین به صورت خودکار حرکت خواهد کرد. پس از آن نیز، ماشین به صورت اتومات دنده ها را تعویض می کند.

 

حالت PPark

حالت P، مخصوص پارک است. در این حالت چرخ ها قفل می شوند و نمی توانند حرکت کنند. همیشه خوب است که قبل از خاموش کردن ماشین، مطمئن شوید که دنده در حالت P ( پارک ) است.

 

R - Reverse

این حالت برای رفتن به دنده عقب استفاده می شود. پس لازم است، برای عقب رفتن، دنده را در حالت R قرار دهید.

 

NNeutral

از این حالت می توان برای توقف های کوتاه مدت، مثلا زمانی که پشت چراغ قرمز هستید، استفاده کنید. بهتر است برای جلوگیری از حرکت احتمالی ماشین، بعد از قرار گرفتن دنده در حالت N، از ترمز یا ترمز دستی برای ثابت ماندن خودرو استفاده کنید.

 

برخی از ماشین های دنده اتوماتیک تنظیمات دیگری نیز در جعبه دنده خود دارند. برای مثال:

  • در دنده اول بماند. ( مناسب برای تپه ها )
  • در دنده دو بماند. ( مناسب برای تپه ها )
  • در دنده کم بماند. ( 1 یا 2 )
  • حالت اسپرت ( برای داشتن بیشترین مقدار شتاب )

 

 

برخی از سوالات متداول در خصوص ماشین های دنده اتوماتیک

 

1- با ماشین دنده اتوماتیک، چگونه حرکت کنیم؟

پس از روشن کردن ماشین، پای خود را روی ترمز بگذارید. سپس دنده را در حالت D قرار دهید. در مرحله بعد، پای خود را به آرامی از روی ترمز بردارید و همزمان ماشین شروع به حرکت خواهد کرد.

 

2- با ماشین دنده اتومات، چگونه دنده را تعویض کنیم؟

برای تعویض حالت دنده، ابتدا پای خود را روی ترمز قرار دهید. سپس دنده را به حالت مورد نظر خود تغییر داده و به آرامی پای خود را از روی ترمز بردارید. به همین راحتی!

 

3- چگونه در ترافیک با ماشین دنده اتوماتیک حرکت کنیم؟

زمانی که در ترافیک هستید نیاز به انجام کار خاصی ندارید. دنده در حالت D باشد و تنها با استفاده از ترمز متوقف شده و دوباره با بر داشتن پای خود از روی ترمز به حرکتتان ادامه دهید.

 

4- چگونه ماشین های دنده اتوماتیک را پارک کنیم؟

برای پارک کردن ماشین های دنده اتوماتیک، به راحتی با استفاده از ترمز سرعت خود را کم کنید. پس از توقف کامل، دنده را در حالت P قرار دهید.

 

تصویری از دنده اتوماتیک

 

مزیت های ماشین دنده اتوماتیک

  • رانندگی با ماشین های دنده اتوماتیک به مراتب راحت تر و ساده تر از ماشین های معمولی است. باتوجه به این که ذهن شما دیگر درگیر تعویض دنده، کلاچ  و ... نمی باشد. به همین خاطر رانندگان و به خصوص فراگیران می توانند تمرکز خود را روی آینه، سرعت، وضعیت سایر اتومبیل ها، افراد پیاده و ... بگذارند.
  • در بزرگراه ها، هیچ تفاوتی بین خودروهای دنده اتوماتیک و معمولی وجود ندارد. مطمئن باشید که قرار دادن خودرو درحالت drive برابر با ماندن در برترین دنده ها و بیشترین سرعت می باشد.
  • در ترافیک، ماشین های دنده اتوماتیک بهترین گزینه هستند. نبود پدال کلاچ و عدم نیاز به نیم کلاچ و ... رانندگی را بسیار راحت می کند.

 


تصویر پدال های گاز و ترمز و نبود پدال کلاچ در ماشین های دنده اتوماتیک

 

و در پایان...

بهتر است قبل از اینکه به جاده ها و خیابان ها شلوغ بروید، کمی در جایی مناسب و خلوت تمرین کنید. مطمئن باشید، مهم ترین نکته این است که دست خود را از دنده و پای چپ خود را از پدال ها دور نگه دارید.

البته اجاره خودرو بدون راننده یک روش عالی برای آشنایی با ماشین های دنده اتوماتیک است. همچنین به وسیله کرایه ماشین می توانید متوجه شوید که آیا علاقه مند به رانندگی با ماشین های اتوماتیک هستید یا خیر. چرا که رانندگی با ماشین های اتومات، کاملا ساده بوده و جذابیت ها تعویض دنده و .. که مورد علاقه برخی از رانندگان است را ندارند.

 

برای مشاهده قیمت و خدمات ویژه اجاره ماشین ناواران کلیک کنید!

 

پیشنهاد می کنیم حتما مطالعه کنید:

مزایای اجاره ماشین چیست؟

 

منبع : مجله تخصصی اخبار، نقد و بررسی و اطلاعات خودرو ناواران


ماشین اتوماتدنده اتوماتیکآموزشماشین دنده اتوماتیک