مراقبت از کودک هنگام رانندگی، مهم ترین نکات ایمنی!
آخرین بروزرسانی در تاریخ 20 اسفند 1398

زمانی که کودکان در ماشین هستند، به منظور حفظ ایمنی و مراقبت از کودک، مسئولیت شما چندین برابر خواهد شد. از طرفی، نوزادان و کودکان معمولا به تحرک زیاد و توجه همیشگی والدین عادت دارند. اما هنگامی که در صندلی کودک قرار می گیرند، علاوه بر محدود شدن؛ قادر به دیدن پدر و مادر نیستند. به همین خاطر علاوه بر رعایت نکات لازم برای افزایش ایمنی کودکان در ماشین، سرگرم کردن کودکان در طول سفر با ماشین، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

باتوجه به دلایل بالا، پیشنهاد می کنیم فرصت بررسی مهم ترین نکات برای مراقبت از کودکان هنگام رانندگی را هرگز از دست ندهید. در کمتر از 7 دقیقه، مهم ترین نکات ایمنی را با هم مرور و بررسی خواهیم کرد. مجموعه راه کارهایی که شما را یاری خواهند کرد تا سفری راحت تر از همیشه را با کودک خود، تجربه کنید.

 

پیشنهاد می کنیم از دست ندهید: راهنما کاربردی چیدن صندوق عقب!

 

 

1- صندلی کودک، مهم ترین وسیله برای مراقبت از کودکان حین رانندگی

سعی کنید برای کودک خردسال یا نوزادتان همیشه از صندلی مخصوص ماشین استفاده کنید و به هیچ عنوان کودک خود را هنگام رانندگی از صندلی خودرو خارج نکنید. اما، برای راحت تر بودن کودکان داخل صندلی خودرو، بهتر است بهترین وضعیت را برای کودک خود ایجاد کنید. برای مثال، با قرار دادن یک بالشت کوچک در قسمت تکیه گاه (کمر) یا  اطراف گردن، شرایط را برای نوزاد خود بهتر کنید. همچنین، باتوجه به سرعت بالای رشد کودکان، همیشه از مناسب بودن اندازه صندلی کودک مطمئن باشید.

نکته مهم: بسیاری از افراد، این دغدغه را دارند که در زمان اجاره ماشین بدون راننده، چگونه صندلی ماشین برای کودک تهیه کنند. ناواران، به عنوان اولین و تنها شرکت اجاره ماشین بدون راننده در ایران، در زمان اجاره ماشین، علاوه بر ارائه ده ها مزیت و امکانات مختلف، خدمات صندلی ماشین کودک را نیز ارائه می دهد. برای برخورداری از این امکان، تنها کافی است که در زمان اجاره ماشین از ناواران، گزینه صندلی کودک را انتخاب نمایید.

 

حتما مطالعه کنید: نکات کلیدی اجاره ماشین که باید بدانید...

 

 

2- استفاده از آینه های مخصوص

معمولا فروشگاه هایی که لوازم خودرو و صندلی کودک می فروشند؛ آینه هایی ویژه ای را هم می فروشند که می توانید با نصب آن ها از طریق آینه جلو، هر لحظه نوزاد خود را ببیند. این آیینه ها، به خصوص در زمان هایی که خودتان راننده هستید و فرد دیگری داخل خودرو نیست، بسیار کاربرد دارند و می توانید بدون برگشتن به عقب در هر لحظه وضعیت کودک را بررسی کنید.

 

 

3- تعامل با کودک فراموش نشود!

هنگامی که نوزاد یا کودک خود را در صندلی مخصوص قرار می دهید، هرگز از او غافل نشوید. اگر کنار راننده نشسته اید، به صورت مدام به عقب برگرید و اگر خودتان راننده هستید با او در تعامل باشید تا کودک شما احساس راحت تری داشته باشد. بهتر است تعدادی وسیله بازی که خیلی کوچک   و ریز نبوده و خطر خاصی نداشته باشند را همراه داشته باشید.

 

4- پخش موزیک های مناسب

انواع مختلفی از موسیقی و صداها هستند که برای کودکان آرامش بخش می باشند و سعی کنید موزیک مورد علاقه کودکتان را در خودرو پخش کنید. حفظ آرامش کودک، برابر با حفظ آرامش شما است. افزایش آرامش سرنشینان به خصوص راننده، مطمئنا در کیفیت رانندگی و ایمنی بیشتر سفر تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

 

5- سلامتی کودک اهمیت دارد

رانندگی با کودکی که بیمار می باشد، مطمئنا برای شما و همچنین کودک دلپذیر نخواهد بود. اطمینان حاصل کنید که کودک شما از سلامتی کامل برخوردار است؛ در غیر این صورت از مسافرت های جاده ای طولانی مدت جلوگیری کنید یا در مواقع ویژه و اضطراری، سعی کنید، مناسب ترین شرایط را ایجاد کنید. برای مثال، زمانی که نوزاد شما در حال دندان در آوردن است از اسباب بازی های مخصوص این دوران داخل خودرو داشته باشید.

 

6- وضعیت آب و هوا

بسیار و بسیار به اقلیم و وضعیت آب و هوا در طول سفر خصوصا در طول مسیر و جاده توجه ویژه داشته باشید. آب و هوای نامناسب، باعث کلافگی کودک و افزایش مشکلات خواهد شد. پیشنهاد می کنیم در این خصوص حتما همیشه آفتاب گیر مخصوص شیشه های عقب را همراه داشته باشید. همچنین از سالم بدون کولر ماشین (در تابستان) و بخاری (در زمستان) مطمئن باشید.

 

 

7- استراحت های منظم را برای سفر جاده ای خود برنامه ریزی کنید!

مسیر پیشرویتان را به خوبی بررسی کنید و توقف هایی منظم را جهت تغذیه کودک، تعویض لباس و... درنظر بگیرید؛ این نکته تاثیر قابل توجه در افزایش کیفیت سفر شما خواهد داشت. همچنین بهتر است با شناختی که از ساعات خواب کودکتان دارید، زمان هایی حرکت کنید که معمولا نوزادتان خواب است.

 

 

- یک نکته بسیار مهم:

هرگز داخل خودرو سیگار نکشید!!!

مادامی که فرزندتان زیر 16 سال است و در ماشین همراه شما می باشد، سیگار کشیدن ممنوع است؛ حتی اگر شیشه ها پایین باشند. اگر کودک داخل خودرو نبود چه؟ حتی اگر فرزندتان داخل ماشین نیست، حتی الامکان از کشیدن سیگار خود داری کنید. چون زمانی که در اتومبیل سیگار می کشید، لوازم و صندلی های خودرو به سموم مختلف آن آغشته می شود.

 

 

و درپایان...

مجموعه از نکات مختلف مانند استفاده صحیح از صندلی کودک، توقف های منظم، ساعت مناسب برای آغاز سفرهای جاده و... دیگر نکات مهم در خصوص رانندگی و مراقب از کودکان در حین رانندگی و سفرهای جاده ای را با هم بررسی کردیم. امیدوارم مجموع این نکات، بهترین سفرهای جاده ای را برای شما و کودکانتان خلق کنند.

 

مطلب مرتبط: سفر جاده ای چیست؟ و چرا باید تجربه کنیم ؟؟

 

 

منبع : مجله تخصصی اخبار، نقد و بررسی و اطلاعات خودرو ناواران


مراقبت از کودکانرانندگی با کودکاننکات ایمنیصندلی کودک